Subiect: Salutari de la Cluj

Salut tuturor, sunt Paul din Cluj-Napoca, 38 ani, tehnician electronist. incepator in domeniul acvaristicii, dar foarte pasionat de vreo 3 luni.
Acvariu 60x35x45 (aprox. 95L) 2tuburi neon Flora-Glo, filtru intern 500l/h, incalzitor 75W.
Pesti 8 tetrazona tiger, 5 xipho, 3 conconius si un corydoras. Flora nu o cunosc numai cele doua tufe de Cabomba Aqutica. Spunet-im ce ar mai trebui pus/scos/schimbat. Astept orice sfat. Mersi anticipat.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Salutari de la Cluj

scuze am vrut sa scriu spuneti-mi

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Salutari de la Cluj

pentru asemenea greseli ai butonul edit ca nu postezi de 2 ori pe viitor.
bine ai venit printre noi. de sfaturi ce sa zic, pune cateva poze sa vedem si noi cu ochii nostri despre ce e vorba.

Re: Salutari de la Cluj

acvariul si capacul sunt home made

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

5

Re: Salutari de la Cluj

Bun venit printre noi  :noroc  !
Substrat fertil pentru plante ai ? Folosesti fertilizanti pentru plante? co2 presupun ca nu ...
Si intrebarea mea finala este nu te-ai ales cu agle?
Din cate vad ai ceva frunze care sau "uscat" si stau sa se "usuce" ...
In rest ape limpezi si sa ne auzim de bine !  :noroc

Re: Salutari de la Cluj

Ca substrat in afara de pietis  cu granulatie intre 2-7mm, am luat 3,5kg de Sera Floredepot.
Alti fertilizanti sau instalatie de co2, intradevar nu am. M-ar interesa mai multe amanunte despre instalatia de co2. Alge nu au mai aparut de vreo 1,5 luni de cand am schimbat neoanele, inainte aveam unul de la Philips care oricum s-a ars.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Salutari de la Cluj

Intra-devar numai specia aia de frunze are tendinta de a se ``usca``. Nu stiu de ce si nici nu cunosc cum se numeste aceea specie, ca sa aflu mai multe despre ea.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Salutari de la Cluj

Oooo un clujean ce bine big_smile
Bine ai venit si eu sunt din Cluj,vroiam sa te felicit pentru acvariul tau pare bine plantat (in lipsa c02) iar ca specii de pesti ne asemanam un pic big_smile
In rest ape limpezi si pesti cat mai sanatosi.

9

Re: Salutari de la Cluj

Salut,

Daca te intereseaza o instalatie de Co2 stiu un domn (aici in Cj) care poate face rost de butelie de 13kg plus reductor. Asta daca iti convine ideea de a avea o astfel de instalatie in casa. Sunt mai multe avantaje decat dezavantaje, faptul ca nu se goleste decat dupa mai bine de 1an, asta in conditiile in care functioneaza non-stop, cum e la mine si eu mai si adaug la trei acvarii din aceeasi butelie de aproape un an.
Pentru mai multe detalii vorbim pe pm, asta daca esti interesat.

Numai bine.

Re: Salutari de la Cluj

Off avatar de ce nu mi-ai spus si mie de asta cand cautam sistem de co2? sad (glumesc evident) :fok
Oricum sunt multumit de easy carbo (care ar putea fi o varianta si pentru paul).
Si un pic de off topick : am inteles ca sunt intalniri lunare intre acvaristii din cluj ,poate ma anunta si pe mine careva plsss,poate mai invat sau vad una alta participand.

Re: Salutari de la Cluj

Mersi de aprecieri just_sllick, imi pare bine sa aud un clujean pe aici.
Cat despre instalatia de co2, nu sunt inca hotarat.

Ape limpezi si pesti colorati si vioi la toti.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

12 Editat de Horia (2010-11-18 14:14)

Re: Salutari de la Cluj

Mie imi place foarte mult buturuga. Termometrul eu am primit un post ca ar trbui sa fie la o treime pe una din laterale iar plantele nu sunt un pic cam multe? Sau poate ar trebui asezate un pic altfel pentru ca bacopa, daca zic bine, stiu ca se dezvolta repede si creste inalta iar tu ai pus-o in fata. Ce am mai citit eu aia mari in spate aia pitici in fata si in asa fel incat sa se faca un spatiu in care pestii sa inoate in centru ca sa ii putem vedea. De la mine toate felicitarile pentru sanatatea plantelor arata super :apl

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

13

Re: Salutari de la Cluj

In legatura cu intalnirile din Cluj. Intrati pe forumul nevertebrate.ro acolo sunt mai multe detalii.

Re: Salutari de la Cluj

Horia buturuga aia e de fapt doua buturugi, dar mersi oricum de aprecieri. Plante in fundal nu prea mai am unde pune si ma gandesc deja serios sa trec la un bazin mai mare si sa maresc si numarul de pestisori.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Salutari de la Cluj

Mersi de site Avatar am gasit acolo unele chesti interesante.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

16

Re: Salutari de la Cluj

Bine ai venit !:)

Pentru un incepator, arata foarte bine acvariul tau.
In mod deosebit este de apreciat faptul ca nu ai suprapopulat acvariul.
Singurul "suferind" (pe care il vad eu) poate fi corydorasul.. este un pestisor care adora sa aiba companie... mai ales a celor din soiul lui... smile 

Nici eu nu sunt de acord cu pozitia termometrului, fiindca se stie ca apa are temperaturi diferite in functie de adancime. (practic este un fel stratificare a temperaturii) Apa la nivelul superior, cel din apropierea neoanelor este mai calda decat cea aflata la nivelul inferior al acvariului. Practic temperatura citita de tine poate sa fie usor eronata.
Si apoi.. dupa cum vad ca este pozitionat acvariul, ai putea sa ascunzi acel termometru pe una din laterale, pentru estetica planului frontal.

Multa sanatate si bucurii sa ai! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

17

Re: Salutari de la Cluj

Pai daca vrei sa il maresti inseamna ca te-a prins si pe tine acest ''microb''  :apl care intra adanc in inima si esti constient  ca papa bani dar totodata nu te lasa inima sa nu mai iei un fir de planta, un pestisor sau ce mai e de luat big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Salutari de la Cluj

Mersi Lucia esti foarte draguta, si daca termometrul e singura problema promit sa-l mut . Si totodata iau si corydoras-ului o pereche.
Toate cele bune.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

19

Re: Salutari de la Cluj

Buna,Paul mai pune niste poze cu evolutia acvariului tau, ca nu ai pus cam de mult(aprox 1 an) :sok  ^:)^