1

Subiect: ACVARIUL MEU

SALUTAM PE TOATA LUMEA CU RESPECT.      Numele meu este ALFRED BOGA locuiesc in cartierul AVIATIEI am 44 de ani sunt nascut in 5.11.1966.   Acvariul dimensiuni 50/50/45 (120litri)    Supstrat, pietris alb cam 3 mm,diverse pietre albe si rosi.Plante CABOMBA,CRYPTOCORYNE+inca doua nu le stiu denumirea. 1 neon FLORA GLO T8 2800K+1 neon normal. aquael fan-2 plus,hailea rp400,incalzitor aquael confort zone aqn-50,pompa eheim 400 doua iesiri,termometru sticla. PESTII 2 CORY,3 SANITARI VENTUZA (cam puturosii),6 NEONI,10 GUUPY imperiali,3 XIPHO un baiat si doua fete,4 GURAMI,1PLATY.  S-au mai format si niste melci,dar sunt prea mici 2mm.La indrumarile cumnatului meu m-am hotarit sa-mi construiesc un acvariu el avind experienta de mai bine de 7 ani cu un acvariu de300 litri invatand de la el.     PS(NU RADETI DE ACVARIU AM VAZUT SI MAI GRAVE) :acv

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

Re: ACVARIUL MEU

Bine ai venit vecine.Cam multi pesti pentru acvariul tau.Foarte inspirata alegerea ta pentru unul de 300.Si ai dreptate, exista cazuri mult mai grave.Bafta si ape limpezi. :sok

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

3

Re: ACVARIUL MEU

pajeroking A scris:

Bine ai venit vecine.Cam multi pesti pentru acvariul tau.Foarte inspirata alegerea ta pentru unul de 300.Si ai dreptate, exista cazuri mult mai grave.Bafta si ape limpezi. :sok

oooo am gasit un vecin in final poate luam legatura sa m-ai vorbim.(de un alta)

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

Re: ACVARIUL MEU

Citeva mici sfaturi privind estetica, daca si numai daca aplicarea mai este posibila wink

Incearca sa schimbi fundalul, cu unul uni, negru sau albastru inchis, chiar daca va fi un autocolant pe care doar il vei pozitiona pe spatele acvariului, nelipit.

Daca este prea scurt, prelungeste frtunul de la piatra de aer, sa nu mai traverseze in diagonala tot fundalul, sau, elimina complet acea piatra. Valurirea suprafetei apei de catre filtrul intern, asigura o oxigenare a apei net superioara.

Scoate plantele din "givece" si pune-le direct in substrat

Plantele prea inalte, taie-le cam de la jumatate, iar virfurile replanteaza-le, respectivele plantel fiind din categoria "stem plants".

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

5 Editat de ALFYY (2010-11-14 11:55)

Re: ACVARIUL MEU

A. Normal A scris:

Citeva mici sfaturi privind estetica, daca si numai daca aplicarea mai este posibila wink

Incearca sa schimbi fundalul, cu unul uni, negru sau albastru inchis, chiar daca va fi un autocolant pe care doar il vei pozitiona pe spatele acvariului, nelipit.

Daca este prea scurt, prelungeste frtunul de la piatra de aer, sa nu mai traverseze in diagonala tot fundalul, sau, elimina complet acea piatra. Valurirea suprafetei apei de catre filtrul intern, asigura o oxigenare a apei net superioara.

Scoate plantele din "givece" si pune-le direct in substrat

Plantele prea inalte, taie-le cam de la jumatate, iar virfurile replanteaza-le, respectivele plantel fiind din categoria "stem plants".

Am retinut: plantele se pot rezolva,colantul sa vad ce gasesc,furtunul sa vad ce gasesc de silicon(cele existente sunt cam tari). MERSI FRUMOS.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

Re: ACVARIUL MEU

Vorbim vorbim desigur.Unde stai in cartier? :fok

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

7

Re: ACVARIUL MEU

pajeroking A scris:

Vorbim vorbim desigur.Unde stai in cartier? :fok

linga hotel mitica dragomir

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.