1

Subiect: easy carbo vs flourish excel

Am citit ca este mult mai bun excel decat easy carbo.
a incercat cineva produsul? exista la noi in tara sau numai din afara poate fi procurat?
mi se termina easy carbo si ma gandeam sa incerc ceva mai bun, se pare ca acel ceva este excel. vreo idee?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: easy carbo vs flourish excel

excel?....de la ce firma?

3

Re: easy carbo vs flourish excel

Seachem Flourish Excel

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4

Re: easy carbo vs flourish excel

uite parerea cuiva.....

"Folclorul spune ca Excel-ul ar avea in anumite conditii proprietati algicide foarte selective. Adica omoara cele mai multe tipuri de alge. De asemenea, exceptand cateva specii de plante care nu se inteleg cu el, stimuleaza, asa cum promite, dezvoltarea plantelor superioare.
Tot folclorul spune ca Seachem stie foarte bine asta dar nu il vinde ca algicid pentru ca omologarea unui astfel de produs in State inseamna ani buni si milioane de dolari cheltuiti.
Daca nu vi se pare foarte plauzibil ca o mare firma sa faca asta, va dau un exemplu: tot Seachem recunoaste deschis ca nu isi vinde produsele din familia Flourish ca "fertilizanti" tot din cauza unor reglementari (stupide) referitoare la acestia din unele state americane. ( http://www.seachem.com/support/FAQs/Flourish_faq.html ) Ba chiar din aceeasi cauza au modificat si eticheta mult prea detaliata a produsului.
Sunt discutii interminabile pe forumurile straine, evident ca unele pro, unele contra, dar multi utilizatori de Excel raporteaza ca o anumita doza, de obicei mai mare decat cea recomandata de producator, functioneaza ca un foarte bun algicid. Lucrul pare oarecum logic din moment ce substanta activa din produs, substanta care reprezinta o sursa complexa de carbon pentru plantele superioare este de fapt un puternic dezinfectant. Si anume glutaraldehida."

5 Editat de allexya (2010-11-13 20:29)

Re: easy carbo vs flourish excel

am tot citit pe forumul pareri pro si contra, easy carbo versus excel, excel este mai scump dar se dozeaza mai putin si pare a oferi satisfactii mai mari.

pe eaby am cautat, nimeni nu livreaza la noi (romania, romania....  roll ) si pe la noi nu am vazut sa se gaseasca.
ati vazut pe undeva?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: easy carbo vs flourish excel

Ambele contin aceeasi substanta.
Nu ai cautat bine pe ebay.
Sunt multi care livreaza.
De 3 ori am cumparat produse seachem de pe ebay.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

7

Re: easy carbo vs flourish excel

am gasit 1 vanzator in SUA si unul in Anglia care nu trimite la noi sad

asta am observat, compozitia este la fel, dar multi spun ca au folosit excel si in comparatie cu easy carbo este net superior. acum care o fi adevarul...D-zeu stie

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

8

Re: easy carbo vs flourish excel

marian4232 A scris:

Ambele contin aceeasi substanta.
Nu ai cautat bine pe ebay.
Sunt multi care livreaza.
De 3 ori am cumparat produse seachem de pe ebay.

Firma Pepika este distribuitor in Romania pentru Seachem. Cu ocazia urmatorului import (decembrie, sau ianuarie) vom putea sa cumparam si Flourish Excel, figureaza pe lista de marfuri solicitate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: easy carbo vs flourish excel

Eu cred ca au o problema cu preturile mari la produsele Seachem (cel putin la momentul de fata).

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc