21 Editat de 77dah (2010-12-16 18:23)

Re: Medii de filtrare

scifficus A scris:

Later edit.  77dah nu am absolut nimic cu tine ca persoana/individ, in schimb dupa cum am observat ca in romanica presa de scandal este mult mai citita am recurs la aceasta aciditate doar pentru a instiga lumea sa citeasca mai mult, sa se informeze, sa discutam si sa dezbatem, altfel nu ajungem nicaieri daca ne lasam pe o ureche. Sa ma corectezi daca gresesc. Eu iti propun sa mai ramai pe aici, asa ciondanindu-ne mai aflam una alta, mai zice lumea cate unele, punem cap la cap, ceilati citesc presa de scandal si poate mai raman cu ceva in cap si uite asa cladim ceva.
Stii ca sunt cateva zicale legate de treburi din astea legate de atitudine. Dau o bere virtuala la lume sa le mai treaca din suparare. Daca nu intelegeti si ramaneti imbufnati clar acvaristica nu e de voi, ca hobby.  :noroc

Keep the fight and you'll win.

multumesc pentru berea virtuala!
dar....
ce sa castig? nu castig nimic! pierd... timp. pierd timp scriind depre propria-mi experienta, ca cineva sa-mi dea "testari"...
hai pe bune! ma crezi in clasa I? nickname-ul meu e vorbitor in ceea ce priveste varsta. nu mai am 18 ani sa ma ciondanesc cu cineva, doar pentru a dovedi ca eu sunt mai destept!
nu, nu sunt mai destept - cu cat citesc mai mult, cu atat imi dau seama cat de prost (neinformat) sunt.
nu mai am putere pentru cocosismele specifice pubertatii. le las pentru altii.
nu considera ca m-am suparat sau m-am imbufnat.
pur si simplu nu consider util - in ceea ce ma priveste  - sa continui la nesfarsit aceste discutii.
nu-s suparat ...poate un pic dezamagit.
cat despre "presa de scandal" iti pot spune un lucru:
cei care citesc postarile noastre prin prisma scandalului, citesc "pe diagonala" informatiile utile intr-adevar, nefiind asimilate  de catre creierashul lor avid de excitari.
nu zic ca nu e util sa ne contrazicem, in chip constructiv, dar argumentat temeinic si fara "Doar o intrebare mai am..." sau "Ne arati ca stii mai multe?"
nu ma motiveaza sa continui o discutie.
acvaristica - apa in general si tot ce legat de.. ( cu exceptia apei plate  wink ) ma fascineaza.
sunt prea bagat in hobby-ul asta, si in altele care implica apa - in concluzie nu am sa renunt asa usor.
in schimb, la un forum - crede-ma pot renunta

toate cele bune va doresc
si sarbatori fericite.

22 Editat de scifficus (2010-12-17 22:30)

Re: Medii de filtrare

ZERO

23

Re: Medii de filtrare

In primul rand, eu nu incurajez cititul pe diagonala iar cei care fac asta practic isi merita situatia.

Apoi mi pare rau ca ai scris atata despre comparatia intre cele 2 bazine pe care eu unul nu am facut-o. Eu doar mi-am adus aminte de acest acvariu, ca exemplu de filtrare biologica spre zero, amoniac in apa si alge zero, in special intr-un bazin cu plante care cresc f greu.

scifficus A scris:

Mergem mai departe, stii ca de obicei in calculele legate de masa vegetala si cresterea ei se vorbeste de varfuri de crestere si diferentele de absorbtie a nutrientilor nu sunt date numai de marimea plantei ci si de cate varfurile de crestere ( varfuri de plante ) se afla in acel bazin. Si tine cont ca se vorbeste de moss care si tu stii cum arata si cred ca intelegi la ce ma refer.

acum, recunosc ca sunt trezit de doar 10 minute, dar am citit tot ce ai scris de 3 ori si inca mai citesc, dar partea de mai sus nu are logica pt mine deloc.  :smoke
Expresia varfuri de plante nu imi spune nimic, expresia varfuri de crestere da, si se refera la lumina si la spectrul clorofilei a sau b. Tu nu mi-am dat seama despre ce vorbesti. La fel si cu calcule legate de masa vegetala, care iar nu imi spune nimic, poate doar necesarul fertilizarii pt masa de plante. neutral

scifficus A scris:

Per general comparatia dintre bazinul lu' nenea si bazinul colegului nu prea merge facuta.

Pai tocmai ca nu merge nici nu a fost facuta, acum sincer nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar daca exista astfel de userii cu acvarii pe la noi pe forum, noi nu am mai fi scris ci mai mult am fi citit.

scifficus A scris:

Iar ca si comparatie moss-ul este mult mai aprope de alge decat de plante. In acest considerent ce ai prezentat tu e cam pe partea opusa cu faza discutata. Vezi ca sunt si alte bazine in care cresc oamenii plante super pretentioase cu amoniac curat.

Eh, aici nu pot fi de acord cu tine si simt ca vom incepe o polemica si pe tema asta, dar pe care te anunt de pe acum ca nu o voi continua, cum sa fie mossurile mai aproape de alge decat de plante????  :omfg  In primul rand, unde ai vazut tu alge sa infloreasca? Unde ai vazut tu alge sa produca oxigen cand le dai co2 (nu vorbesc de cladophora, ca nici macar aceea nu este o alga in adevaratul sens al cuvanului.)
Asta mi se pare una din cele mai ciudat afirmatii ca sa zic asa pe care le-am citit pe forum.

scifficus A scris:

Legat de articole, uite ca nu am mai stat sa dau si sursa, dar daca dai cautare dupa un mic fragment din text o sa te duca catre locul de unde am citat, iar daca dadeam sursa pun pariu pe ce vrei tu ca maxim 3% din useri se duceau acolo sa citeasca in continuare detaliile si avand in vedere nivelul de cultura a celor 3% de care zic eu cred ca este destul de mare incat sa gaseasca prin metoda descrisa mai sus locatia textelor citate.

Asa sti cati au cautat? spre zero.. Daca dadeai linkul macar existau un 3% cum ziceai.
Uite ca il dau eu: http://www.aquariacentral.com/forums/archive/index.php/t-4469.html
Acum ca tu iei de buna parerea unui user, este problema ta, eu prefer sa caut parerea unora care o si documenteaza. Printr-o generalizare grosolana pot spune ca oricine poate spune orice, desi nu este cazul aici.

Faptul ca au ajuns la 435 de vizualizari mie nu imi spune ca lumea este interesata de scandal ci doar de subiect.

24 Editat de scifficus (2010-12-17 22:31)

Re: Medii de filtrare

ZERO

25

Re: Medii de filtrare

M-ai dat gata.
Sa inteleg ca ai studiat scara evolutiva a plantelor si a organismelor si de acolo ai dedus conform cercetarilor tale stiintifice ca mossurile sunt mai apropiate de alge, decat de plante.
Pai in acest caz, imi cer scuze, pt ca nu am stiut cu cine vorbesc.  ^:)^
Ai putea sa faci un bine comunitatilor acvaristice din intreaga lume si sa publici o lucrare rezultata in urma cercetarilor tale, astfel ca firmele de acvaristica si toate siteurile care se cred cu pretentii sa nu mai bage mossurile la plante ci la... alge :sok  evident din punct de vedere morfologic, sa nu uitam.

scifficus A scris:

Si poti sa iti dai seama destul de repede de ce daca ai sti cateva informatii despre ele.

Iar imi pare rau, am crezut ca stiu si eu ceva despre ele, acum dupa ce am citit aceasta "mini dizertatie" mi-am dat seama ca sunt complet pe langa. Acum ma apuc de citit... de pe forumuri evident sau pe google ca acolo se afla taina acvaristicii.

scifficus A scris:
merlin21 A scris:

Expresia varfuri de plante nu imi spune nimic, expresia varfuri de crestere da, si se refera la lumina si la spectrul clorofilei a sau b.

Varfuri vegetative. Partea plantei de unde ies frunzele noi. Varful ei, motz. De ce zici tu legat de lumina sunt varfuri ale spectrului, unde o anumita cantitate de lumina de o anumita lungime de unda este mai mare decat restul.

Ma bucur ca imi explici ceea ce am scris si eu legat de lumina, apropo de citit in diagonala..
Eu cand vorbesc de varfuri de crestere si majoritatea, folosesc expresia pt ce am scris eu, nu cauta sa dea o denumire mai pompoasa unei chestii simple ca varful plantei.

Din moment ce eu ti-am spus ca am citit postul tau in mod repetat, nu cred ca poate fi vorba de citit in diagonala, dar se pare ca superioritatea de care ma acuzi pe mine isi face simtita prezenta altundeva.

Recunosc ca poate nu am citit atat de mult cartea secretelor acvaristicii ( a se citi gugal) ca tine, dar pana la a sustine afirmatii de genul mossurile sunt mai mult alge decat plante, e cale lunga mai colegule acvarist pasionat.  :stupid

Si cum prima oara te-am rugat frumos si acum nu o mai fac, aici se termina offtopicul.
Daca mai ai ceva de adaugat, dreptul tau la replica, ai optiunea private mesage pe care te rog sa o folosesti.
Orice offtopic va urma  va fi sters.
Daca doresti sa continui subiectul deschide un subiect nou si vorbim acolo, dar fara atacuri la persoane ca in posturile tale legate de 77dah si mine. ( si promit ca nu mai raspund nici eu asa)

26 Editat de 77dah (2010-12-17 00:35)

Re: Medii de filtrare

@merlin

cred ca ar fi indicat sa stergi si offtopicurile de pana acum din acet thread...cam de la postul 15 (al meu) -inclusiv

imi cer scuze ca am poluat thread-ul omului cu aspecte care poate (inca) nu il intereseaza...
si imi cer scuze ca am "instigat" la ... flame - nu sunt si nici nu vreau sa fiu troll

27 Editat de Baracuda (2010-12-17 13:36)

Re: Medii de filtrare

Incepusem sa tzopai de bucurie ca pot citi si altceva decit "de ce-mi mor pestii"?, "de ce am apa tulbure"?, "cum scap de alge?", etc. Dialogul initiat pe un subiect in aparenta minor, a ajuns la aspecte deosebit de interesante si din pacate rar abordate. Avind in vedere valoarea discutiilor, nu cred ca micile derapaje au deranjat pe cineva. Cine a avut inspiratia sa citeasca si avantajul sa inteleaga ce s-a discutat, fiti siguri ca nu a fost atras de polemica (de altfel ramasa intr-un stadiu civilizat, in pofida unor mici "accente" de masculinitate exacerbata), ci mai degraba de complexitatea si valoarea informatiilor. Credeam ca voi avea sansa sa citesc un final, care prelucrat cu discernamint de cei interesati, ar fi fost mai mult decit util. M-am oprit din tzopaiala, in momentul in care am inteles ca trebuie sa mai astept un astfel de final si eventual sa sper ca va continua in cadrul unui alt topic, ale carui sanse de aparitie sunt minore. Pacat, dupa parerea mea, am avut bucuria sa citim unul din cele mai interesante subiecte din ultima vreme, de pe acest forum! :apl
   Dezamagit, ma intorc la "Scalari + Tetrazona", "bombe CO2", "de ce nu-mi merg plantele?" si alte asemenea... izvoare nesecate de cunoastere:lol:

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

28

Re: Medii de filtrare

Informatiile pe care le-am putut lua din discutiile anterioare sunt utile, dar am constatat(spre mirarea mea) totodata ca acvaristica este o cale spre pubertate.
Domnilor, va rog sa nu uitati ca aceasta pasiune comuna pe care o avem isi are rolul de a ne destinde si de a ne rupe de nebunia in care traim nu de a creea un motiv suplimentar de incrancenare si stres.
Oricum va multumesc de sfaturi!

29

Re: Medii de filtrare

imi cer scuze adrian, pentru faptul ca ti-am poluat topicul !