1 Editat de Laurentiu A (2009-03-24 04:41)

Subiect: Probleme cu nitritii

Poate sa ma ajute cineva cu un sfat?

Nu pot sa imi dau seama care este problema cu apa din acvariul meu.

Joia trecuta am facute testele de apa si mi-au iesit cam asa:

NH3 - 1.5 mg/l
N03 - 12.5 mg/l
NO2 - 0.5 mg/l
O2 - 2 mg/l

Cam mare pe la toate. Si nici oxigenarea nu statea foarte bine. Folosesc un filtru extern Fluval 205. Am reglat evacuarea de la filtru ca sa faca mai multe valuri.

Am adaugat si Bio Nutrivec de la Sera, dar am pus solutie pentru 100 litri de apa in loc de 150 litri.

Astazi am facut din nou testul. Asta mi-a iesit:

NH3 - >0.25 mg/l
NO3 - 25 mg/l
NO2 - 1.6 mg/l
O2 - 5 mg/l, aprox 90% oxigenare

Am observat ca se aduna, in portiunile unde nu este curent de apa, resturi de mancare, fecale si frunze. Eu le sifonez o data pe saptamana. Trebuie sa le sifonez mai des?

Nu este format destul de bine filtrul sau dau eu prea multa mancare la pesti?



Am schimbat acum aprox 50% din apa si am adaugat si Bio Nutrivec.

Re: Probleme cu nitritii

Asa arata acvariul. Mizeria se aduna in spatele buturugii si pe laterale, la baza Valisneriei.

Re: Probleme cu nitritii

Este normal sa se adune sa le zicem generic `mizerii`, nu exista filtru care sa dea si cu aspiratorul ca sa fie mai pe intelesul tuturor, noi trebuie sa suplinim chestia asta..
Iar pentru tine Laurentiu, sfatul meu este sa faci niste schimburi mai dese de apa (putin si des), eventual sa le dai mai putin de mancare la pesti si sa ai grija ce le dai, deoarece se poate ca filtrul biologic sa nu functioneze la capacitate maxima. Sifonarea o data pe saptamana e mai mult decat bine..

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Probleme cu nitritii

Asta era clar, partea cu aspiratul. Eu incercam sa inteleg, dpdvd chimic, ce nu e ok.

Daca concentractia de amoniac este mica inseamna ca exista bacterii care sa-l descompuna in nitriti. De ce nu se descompun si nitritii?

Am sa mai pun o pastila de Bactozin in filtru si am sa dau mai putin de mancare la pesti. Am sa mai schimb 20% din apa astazi si fac inca un test maine