1 Editat de pasi_une (2012-02-21 00:56)

Subiect: se poate inchide

vreau sa imi spuneti daca se poate utiliza in acvaristica
mai jos expun cele dp eticheta sticlei  :omfg nu scrie pentru ce este recomandat

Continutul mare de fosfor ajuta la dezvoltarea plantelor viu colorate. Calciul intareste membrana
celulara. Fierul aditional activeaza culoarea verde a frunzelor (clorofila) si reduce cloroza.
Ingrasamant NPK solutie 7-6-6+microelemente. Azot total (N) 7.0%,
azot nitric (NO ) 3.4 %, azot amoniacal (NH ) 3.6%, pentoxid de fosfor (P O ), solubil in citrat neutru de amoniu si apa 6.0%, oxid de potasiu total solubil in apa (K O) 6.0%, bor (B) 0.01 %, cupru (Cu) chelat de EDTA 0.002%, fier (Fe) chelat de EDTA 0.05%, mangan (Mn) chelat de EDTA 0.02%, molibden (Mo) 0.001%, zinc (Zn) chelat de EDTA 0.002%. Continut scazut de clor

Re: se poate inchide

1. dificil de doazat
2. padure de alge datorate fosfatului.
3. proportii neadecvate plantelor de acvariu.

Am vazut acvariu plantat si fertilizat cu ceva similar. dar plante nepretentioase.

3

Re: se poate inchide

se poate inchide

4 Editat de mihai2002 (2012-02-21 15:08)

Re: se poate inchide

Se poate doza dar dozele trebuie sa fie micute ceva de genul 0,5 mll la 100l de apa , datorita  faptului ca 1 la mina ridica si no2 pe linga celelalte din cauza ca o buna parte din n provine din uree si 2 la mina sint incredibil de concentrate
Personal foloseam in setupul trecut o solutie npk 7-7-7 adusa de la moldoveni si la care uree reprezenta doar 30% din totalul de N tot in setupul trecut am folosit vitaflora in doza de max 0,5 mll la 100l de apa  mai toata vara  dozat o data la 2 sau 3 zile , cind am incercat marirea dozei de la 2,5 mm la 3 mll in 3-4 zile am facut gda pe geamuri si fuzz in tot bazinul,deci dozarea e ca mersul pe sirma se poate face dar cu mare grija
Nerecomandat in bazine mici sub 100 de l  unde se poate supra doza foarte usor si  in bazine neciclate completa sau fara  filtrare bio de foarte buna calitate 1l de siporax ciclat la 100l de apa minimcare sa converteasca rapid no2 provenit din uree in no3
O alta chestiune e ca in perioada in care am folosit solutiile alternative npk am avut un boom de crestere in tot bazinul si perlaj la greu

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/12999/incercare-de-olandez-250l/