1

Subiect: Intrebare Butelie co2

Intreb pentru a nu cumpara degeaba!
Am gasit sa cumpar o butelie de co2 la 1.5l ...pentru acvariu de 180l ...
Sar consuma prea repede nu ar fi indicat o butelie de 1.5l ?
Stiu ca depinde cate bule pe secunda ias da drumu .....
Macar o parere .... este buna pentru a cumparao sa cumpar alta mai mare?
Cat timp mar tine o butelie de 1.5l la acvariul meu de 180l cu o setare care mai toti o folosesc sa zic asa normala ...?

2

Re: Intrebare Butelie co2

Fara suparare colega, sunt convins ca nu ti-ai dat seama, dar ai postat gresit aici la rubrica de prezentare un topic in care ceri sfaturi. Pe viitor te rog sa fi mai atent.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

3

Re: Intrebare Butelie co2

Ahh acum am vazut  unde am postat ...  yikes
Daca poate un moderator sa mute post-ul la Intrebari pentru primii pasi in acvaristica

Scuze pentru greseala !

Re: Intrebare Butelie co2

Cu o medie de 3 bule pe secunda, butelia de 1,5 l o sa te tina intre 2 si 2,5 luni. Daca ai gasit-o la pret bun incat sa nu merite diferenta pana la una de 2 litri poti sa o cumperi linistit.

5

Re: Intrebare Butelie co2

ms!
Din fericire pt mine un sef mai mic si de treaba de la mine de la munca a auzit ca vreau sa imi fac sistem co2 si ca imi caut butelie co2 !
A venit la mine si mi-a zis : am eu butelie acasa de 10l din aluminiu ... de 5 ani sta in magazie ...si ti-o dau gratis  ^:)^  ^:)^  ^:)^  tot sa existe sefi ca el smile !
Tot ma duc eu cu sticla de Jack Daniels la el   :noroc  :noroc
Tre sa ii fac verificarea ca pe ea scrie 05.00.2010 !

Sfaturi ceva unde sa ma duc sa o verific... si daca tot ma duc so verific...credeti ca ar trebuii sa ma duc la ei atunci cand oi avea si reductor ... pentru a mi-l montra ei ...sau pot sal montrez eu vara nici o grija ?

Urmatorul pas cumpar reductor !

6

Re: Intrebare Butelie co2

schifficus imi pare rau dar nu sunt de acord cu tine.
Daca are kH mare gen 10-15 o astfel de butelie o sa il tina 2 saptamani daca incearca sa isi tina pH la ceva gen 6.5. Asta bineinteles daca va folosii Ph controler .. daca nu si mai rau.

Nu depinde doar de cate bule pe secunda dai ... depinde si de cate ori dai drumu la instalatie.
Daca instalatia iti va merge cu 3 bule pe secunda permanent atunci butelia aia nu te va tine mai mult de 1 luna poate cu bataie 1 luna jumate.
Un exemplu .. Leicabogdan a golit o butelie de 2kg montata pe instalatie cu Ph Controller in 3 saptamani. Asta pentru ca tinea pH-ul la 6.5 si avea kH=14 (deci bufferul de pH era mult mult prea mare).
Din cauza asta instalatia functiona foarte foarte des si pe perioade lungi deci T-Spike depinde foarte mult si de parametii de la tine din bazin ... iar daca ii dai la 3 bule imposibil sa treci luna decat cu foarte mult noroc.

7

Re: Intrebare Butelie co2

Nu mai cumpar accea butelie acum am cea butelie de 10l care mi-a dato un sef de la munca ...exact cum am scris mai sus !
Asa este nu voi folosi ph controlor mi se pare ff scump... poate in timp ma voi apuca sa strang si bani pt Ph controler!

Nu stiu docamdata cum o sa las co2-ul dat trumu in acvariu...cate bule, cat timp, ce parametri  sa echilibrez, ph ...etc etc....voi cumpara teste pentru fiecare in parte si voi citi !
Pana atunci am de cumparat multe pt a completa sistemul co2 fara ph controler.....toate in timp ! smile

Butelia de 10l din aluminiu sigur ma va tine mult ... big_smile
O sa plec la verificare cu ea zilele astea !

^:)^  ^:)^

8

Re: Intrebare Butelie co2

T-Spike A scris:

Ahh acum am vazut  unde am postat ...  yikes
Daca poate un moderator sa mute post-ul la Intrebari pentru primii pasi in acvaristica

Scuze pentru greseala !

Se pare ca nu te-a auzit nimeni.....  :-

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771