Subiect: Cantitatea de NO3...

Are vre-o legatura cresterea brusca intr-o saptamana a  cantitatatii de NO3 de la 25mg la peste 50mg cu faptul ca am adaugat tratament pentru gris, sare, JBL 7+13 balls si am inceput si sa bag in apa easy carbo?
De ce uneori mi se strang intr-un colt sus ?

2

Re: Cantitatea de NO3...

Faptul ca adaugi easycarbo n-are nicio legatura cu nitratii crescuti, de tratament nu stiu ce sa zic dar nu cred ca are nici el legatura, despre bilele de la jbl nu stiu, nu am folosit niciodata. Totusi ma gandesc ca nu ai facut testul bine, fie prima data, fie ultima data.

Si ce anume ti se strang in colt sus ? Pestii cumva ?

Fa schimburi de apa, de 50% si ai rezolvat problema. Eventual fa un test si de nitriti.

Re: Cantitatea de NO3...

Prima data am facut testul si mi-a dat peste 100mg , dar asta era fix in ziua cand am facut tratamentul, apoi l-am refacut in trei zile si a scazut la 50mg. Am pus deja apa pentru schimb, dar tratamentul trebuie sa stea in acvariu o saptamana.
Mersi de sfat

Re: Cantitatea de NO3...

Filtrarea iti este deficitara. Cea biologica. Fa si un test de nitrati daca ai ! Sau de amoniac.
Si daca s-ar calcula nitratul produs de germenii morti, valoarea este prea mare.
Cand faci tratament pentru gris, apira zilnic bazinul si inlocuieste pana la 50% din cantitatea de apa. Curatenia este o conditie esentiala.
Stau intr-un colt pt ca nu se simt bine. Grisul mult poate fi o cauza. Daca stau si respira des sau la suprafata apei este din cauza lipsei de oxigen. Sau a surplusului de co2. La schimbarea de apa pestii ar trebui sa isi revina.

5

Re: Cantitatea de NO3...

ciprian01 A scris:

Fa si un test de nitrati daca ai

Cred ca vroiai sa scrii nitriti  tongue

6

Re: Cantitatea de NO3...

daca faci tratament pentru gris mareste neaparat aerarea, baga pompa de aer. orice tip de tratament necesita aerare puternica. de aceea se si aduna pestii la suprafata.

cu ce faci tratament de gris?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: Cantitatea de NO3...

cu ce faci tratament de gris?

Cu "ceva" care mai mult ca sigur ii decicleaza acvariul si filtrul  wink

In plus de asta, "tratament pentru gris, sare, JBL 7+13 balls si am inceput si sa bag in apa easy carbo" , amalgamul de compusi organici si anorganici introdusi fara discernamant, chiar daca fiecare in parte "face bine la acvariu", toti de-o data nu fac decit sa creeze un cocktail care asa cum se vede, da peste cap chimia acelui acvariu.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

8

Re: Cantitatea de NO3...

pai stiu ca era total impotriva tratamentelor gen "temperatura ridicata" si sare, sper doar sa nu fi pus si sare si medicamente si multe altele toate impreuna. macar nivelul salinitatii sa se faca treptat, "adaptabil".

pentru restul nici nu ma afirm  lol cand am avut eu gris nici mancare nu le dadeam sa nu imi strice apa, numai la plante si fertilizari nu ma gandeam. dar deh, fiecare face cum crede mai bine, pana la urma pana nu incerci si eventual gresesti nu inveti.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: Cantitatea de NO3...

Ce am vrut sa scot in evidenta era faptul ca trateaza grisul cu ....... fertilizanti pentru plante wink
"JBL 7+13 balls si am inceput si sa bag in apa easy carbo"

Nu cunosc respectivele produse, insa gindesc ca isi da efectiv cu stingu'n dreptul adaugind sare si "tratamentul pentru gris" - presupun verde de malachit solutie sau "compus de firma"

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

10 Editat de mirceajifcu (2010-11-21 02:06)

Re: Cantitatea de NO3...

A.normal, nu tratez grisul cu fertilizanti smile)! stai sa iti explic pe etape.
1. Fertilizanti plante.
2. A urmat Grisul.
3. Am primit sfaturi de la colegii de pe forum ca ar functiona marirea treptata la 30 de grade si o lingurita de sare neiodata la 10 litri. Am urmat sfatul, nu a functionat.
4. A venit tratamentul cu verde de malachit (Ichtyo  Exit). Grisul e istorie.
5. Am schimbat 25 % din apa, pute la fel ca la inceput cand am cumparat acvariul, dar pestii sunt vioi iarasi, nu mai imi stau la suprafata.
SI mai nou am pe geam noi punctulete verzi (alge verzi) care pur si simplu le-am "curatat" cu buretele:D.
Am intrebat la asociatia pescarilor smile) si mi s-a zis ca ar ajuta vitamina C in apa ca face apa mai acida ... dar nu stiu ce sa zic, parca nu m-ash risca la aventuri cu Vit C in acvariu smile). Apropo am in filtrul extern si saculet de la JBL Nitrat EX care ar inlatura din cantitatea de no3 din apa, si acum este la reactivat in sare.
Mi-e si frica sa fac testul de nitriti ca cine stie ce mai aflu. trebuie sa cumpar si un test de-ala dar costa 12 euro si deocamdata luna asta am terminat banii pentru acvaristica.
Multumesc pentru ajutor.

11

Re: Cantitatea de NO3...

"Am intrebat la asociatia pescarilor smile) si mi s-a zis ca ar ajuta vitamina C in apa ca face apa mai acida ... dar nu stiu ce sa zic, parca nu m-ash risca la aventuri cu Vit C in acvariu smile). "

ASTA E CEA MAI PENALA CHESTIE AUZITA PINA ACUM!!!
Colega, intreaba acvaristii nu pescarii.

Lipsa de comunicare isi spune cuvintul. Asa cum (presupun ca) nici tu nu le-ai spus ca faci fertilizare in acvariu, tot asa (presupun ca) nimeni nu ti-a spus ca tratamentele nu se fac in acvariul fertilizat, TOCMAI pentru ca aceste tratamente pot "contamina" fertilizantii, rezultind amestecuri "improprii vietii"

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

12

Re: Cantitatea de NO3...

acvaristica asta devine ruda apropiata cu medicina. vitamina c pentu ce? lol

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

13

Re: Cantitatea de NO3...

Intrucit vitamina C este un acid organic (acid ascorbic), nu poate face nimic altceva decit sa scada pH-ul apei. Problema este ca fiind organic, intra in reactii chimice cu ati compusi organici din acvariu, reactii total imprevizibile si necontrolabile.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

14

Re: Cantitatea de NO3...

A. Normal A scris:

Intrucit vitamina C este un acid organic (acid ascorbic), nu poate face nimic altceva decit sa scada pH-ul apei. Problema este ca fiind organic, intra in reactii chimice cu ati compusi organici din acvariu, reactii total imprevizibile si necontrolabile.

Cum ar fi dezvoltarea in exces a bacteriilor consumatoare de oxigen. In cateva ore ai o apa alba si pestii morti. Daca vrei sa scazi ph-ul cu acizi, fa-o cu acizi tari anaorganici. acid fosforic de exemplu. Dar ai foarte mare grija la manipulare si doze. Eu te sfatuiesc sa nu te joci cu ele.

Re: Cantitatea de NO3...

Am adresat intrebarea "pescarilor" pentru ca "proful" ar fi ceva cunoscator in domeniu, si asta a fost si explicatia lui "face apa mai acida". Oricum nu ma apuc clar sa arunc cu vitamina C in acvariu, doar v-am cerut parerea ca poate dintr-o prostie zisa de un pescar iasa ceva bun. Mersi Cipriane , dar nici cu altfel de acizi nu ma apuc sa arunc in acvariu, care de abia l-am pus in picioare si nu mai am apa alba, pesti in colturi, pesti morti, plante moarte etc. Acum ramane sa mai scad cantitatea de no3 in timp (no2 este 0.2) si zic io e ok.

16

Re: Cantitatea de NO3...

Pana una alta, ai grija si de no2, ca ar fi cazul sa fie 0...Dar ce ai reusit sa faci de nu esti complet ciclat acvariul. Poate`mi scapa unele parti, dar tin minte ca aveai deja acvariul de ceva vreme...

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Cantitatea de NO3...

A.Normal , nu te grabi sa arunci cu ocare. Le-am adaugat pe toate, dar nu cum iti imaginezi intr-o oala, am asteptat sa faca spume si apoi am aruncat totul in acvariu.
Fertilizarea a fost prima, apoi a aparut grisul, AM OPRIT fertilizarea la sfatul colegilor de pe forum (dar bilele nu pot sa ma pun sa le caut prin acvariu), am tratat , si apoi am reinceput fertilizarea. Nu tratez pestii de gris cu fertilizanti si nici nu fac cocktailuri de substante sa verific ce se intampla.
Iar de scos pestii sa ii tratez in alt acvariu e imposibil. Incearca sa prinzi sanitari sau moli intr-un acvariu plantat de 360 de litri.
Mersi de interventie, dar vreau un sfat care sa ma ajute sa scad canitatea de nitrati din apa. Ceva genu "JBL anti nitrati" sau io stiu ce firma. Sau sa astept  pana se cicleaza acvariul calumea si se va duce de la sine?

18

Re: Cantitatea de NO3...

In mod normal, toate aceste valori sunt la cote nepericuloase intr`un acvariu echilibrat. Ce ai facut tu, e posibil sa fi dat peste cap acest echilibru, tot ce iti ramane este sa astepti sa se restabilizeze, fara a mai umbla prin el. Fara sa agiti substratul, fara sa bagi substante minune sau sa speli des filtrul. Lasa`l putin in pace. Asta e parerea mea.

Etiamsi omnes, sed non ego.

19

Re: Cantitatea de NO3...

Buna
a mai specificat un coleg, daca nu ai ciclul azotului complet poti controla  compusii azotati prin schimburi mai mici si dese de apa
succes

20

Re: Cantitatea de NO3...

Prima masura ca sa scapi de nitratii din apa (dar si de multe alte noxe) este sa schimbi partial apa. La inceput mai des, pana scazi valorile. Apoi mai rar dupa ce se stabilizeaza.
Te ajuta mult plantele cu crestere rapida, de genul echinodorus, valisneria, etc.

Dar mai important decat orice este filtrarea. Cea biologica.
Acum nu am timp foarte mult sa mai scriu. Voi incerca sa o fac saptamana viitoare.  Dar pe scurt, lucrurile ar sta cam asa.
In acvaristica de apa dulce, in marea majoritate a cazurilor, tinem cont de ciclul azotului pana la ninvel de nitrit. Nici nu luam teste de nitrat. Ne intereseaza ca amoniacul si nitritul sa fie zero. Dar ce facem cu nitratul...? Il consuma plantele si il eliminam noi prin schimburile de apa. Totusi...
In  sistem se formeaza bacterii aerobe, nitrificatoare, care transforma nitritul in nitrat. Si de aici ne luam gandul...! Dar mai exista si bacteriile anaerone, denitrificatoare, care elimina nitratul (NO3). Acestora nu le trebuie oxigen ca sa se dezvolte. dar le trebuie MEDII DE FIXARE adecvate, porozitati mici, profunde, prin care apa sa circule cu un debit foarte redus. Pt asta exista medii speciale. De ex, siporax, matrix, etc. Buretii nu pot face acest lucru. Sunt medii excelente pt bacteriile aerobe, dar pt anaerobe NU.

Exiata medicamente cum ar fi metronidazolul, despre care inca nu se stie daca decicleaza sau nu. Ca sa le impacam pe toate am spus ca...decicleaza partial. De fapt metro omoara bacteriile anaerobe si nu se atinge de cele aerobe.

Daca vreti, mai dezvoltam subiectul.

Oricum, pestii de apa dulce suporta fara prea mari pb si un nitrat de 100 ppm, crescut treptat. Solutiile de baza pt limitarea acestuia sunt: schimburile de apa si filtrarea biologica. Ele nu se suplinesc reciproc.