21

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

De cand m-am apucat de acvaristica mi-am dat seama ca pasiunea nu cunoaste granite. Daca ce are Dan acolo eu am zis ca e xxl pai la tine cheloo cred ca dau sa deschid gura si nu imi ies cuvintele big_smile  :apl

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

22 Editat de Horia (2010-11-17 21:54)

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Pai poate postezi si tu, asta daca vrei, cum se confectioneaza pas cu pas, stii tu ca pe youtube DIYurile. La inceput iti zice ai nevoie de x, y si z apoi iti zice bagi x in y si apoi piesa nou formata xy o atasezi lui z ca sa iasa un mare mister. Daca esti amabil si ai timp si nu esti obosit prezinta-mi ca la  :stupid. Ca sa am si eu pentru mai tarziu si poate mai sunt doritori. Oricum eu daca fac o sa pun un sticker si o sa scriu by Narcis & Bitanu D ca doar e patentul vostru. big_smile Iar  :noroc vine singura. Mersi

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

23 Editat de Horia (2010-12-01 11:47)

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Eeh se pare ca ti-ai dezvoltat alte abilitati. Dintr-un un tanc de apa o lingura de pietris o mana de plante si o raza de lumina ai recreeat Raiul si cu siguranta e mult mai mirific decat matematica. Iar cu reactorul, prezentarea pas cu pas? Mai tarziu?

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

24

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Rabdare am daca e saptamana asta e super  ca daca e saptamana viitoare mai greu ca trebuie sa merg in Constanta (unde stau nu am net), gata concediul, gata boieria si taifasurile pe forum incepe hard work, nava ma asteapta big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

25

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Scuze ca iti fur postul pentru o seconda Horia
bitanu !!! eu o tai la Dan tongue sa ii jumulesc niste parvula din acvariu nu ai chief de o iesire pina in constanta ? tongue Abea vezi si tu monstrul de reactor tongue

26 Editat de Horia (2010-11-17 22:39)

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

No problem cheloo. La cat ma ajutati cu sfaturi de ce m-as supara la o mica interventie.
Dan as veni cu mare placere nimic nu imi incanta mai mult ochiul, momentan ca inca nu s-a nascut ala/aia mic/a, decat o copie a naturii intr-un acvariu, numai ca imi e frica sa nu imi crape inima, sunt cam slab cu ea o sa ma antrenez temeinic o ora privit zilnic pe youtube la acvarii. big_smile Iar referitor la poze si clip recunosc, fara permisiunea ta, le-am furat de ceva vreme, doar sunt bugetar roman :pp

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Ia-ti gandul de la JBL (e prost).
Cel de la Aquatic Nature este bun insa daca iti doresti estetica in acvariu trebuie sa renunti la el sau sa-l pozitionezi in exteriorul acvariului.
L-am vazut la treaba, pozitionat in afara acvariului si facea putina galagie (apa amestecandu-se cu punga de co2 stransa in el). Rezultate nu-ti pot da insa din auzite nu reuseste sa aduca pH-ul prea jos astfel incat plantele sa aiba CO2 la maxim.
In acest clip poti vedea in partea dreapta o sticla conectata la filtrul intern Juwel (la care intre timp am renuntat). Isi facea treaba cu brio dizolvand 90-95% din co2. Umpleam butelia o data la 4 luni.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-Gfp75sLug4
[/youtube]

De cand am renuntat la acest tip de reactor inestetic, am apelat la un difuzor ceramic cu diametrul pastilei de 2.5-3 cm care imi scade pH-ul cat am nevoie (de la 7.4 la 6.3). Mai jos nu am mers pentru ca nu am nevoie. Butelia o umplu la fiecare 2 luni deoarece se pierde mare parte din co2 care nu se dizolva complet si ajunge la suprafata. Este estetic, nu se vede nici el nici furtunul si nici bulele.
E ca si cum nu l-as avea in acvariu.

Rezultatele obtinute in clipul de mai jos, sunt cu difuzorul ceramic.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=z1RFAzGr8pA[/youtube]

Daca il pozitionezi bine intr-un colt si nu ajunge lumina prea multa la el, nu se depun nici alge. Daca se depun, aplici metoda lui cheloo.
Mai multe nu as putea sa iti spun ca deja ti-a explicat cheloo.

Eu unu, nu as opta pentru un reactor inline pentru ca imi scade debitul prea mult si e scumpicel.
Mai bine reincarc butelia la fiecare doua luni si pastrez difuzorul ceramic care este mai mic ca o caisa smile.

Succes in alegerea ce ti se potriveste.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

28 Editat de marian4232 (2010-11-17 22:52)

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

bitanu A scris:

Pai, atunci iti voi trimite descrierea, si poate vedem la Constanta sa-mi vezi acvariul meu necajit live. Ce zici? Tel. 0740217673

Si, ca sa dormi linistit iata ce face reactorul meu la 90 bule/min. la un kh de 10.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IaD1p-96xXE[/youtube]

Apropo,


Minunat dar fa ceva la blyxele alea si la arici ca sa-si arate frumusetea reala.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

29 Editat de Horia (2010-11-17 23:06)

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Multumesc Marian. Bag la cap ce ai zis. De la ce firma e difuzorul, o poza? Iar acvariile, doar ce mi-am revenit dupa infarctul de la acvariul lui Bitanu big_smile Plantele banuiesc ca le hranesti cu papica facuta de tine. Arata super! Dupa cum ti-am zis in PM dupa ce fac co2 as vrea si eu sa iau niste fertilizant de la tine o sa te contactez sa imi spui tu mai multe.

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

30

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Cum i-am zis si lui cheloo nu face nimic si in plus am aflat secretul plantelor tale, papa bun de la Marian, s-a notat si asta la rubrica mea personala ''De facut''

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

31 Editat de marian4232 (2010-11-17 23:23)

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Difuzorul meu a venit odata cu sistemul de co2 si cred ca e facut de papillon.
E cam 80 lei pe la un magazin online romanesc.
Daca vrei difuzor, poti opta pentru varianta lui bradaqua (parca zicea ca e 20-30 lei) sau cel din poza pusa de pelly cu diametrul pastilei de 2.5 cm (am eu de vanzare).

Fertilizarea o fac cu prafurile mele, da (nimic de firma).

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

32

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Ha lol , cel din poza chiar al tău este!

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

pelly67 A scris:

Ha lol , cel din poza chiar al tău este!

Da smile))

De unde ai luat poza?
Copyright ai? smile))

Ma bucur ca e ok totul.
Dar oricine poate incerca varianta fara substrat smile.
Nu fac nimic special eu.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

34

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Da stiu, l-am ''spionat'' si pe Marian, chiar am folder in calculator cu numele lui (langa al tau Dan) si am bagat ce a postat: poze, filmulete, reteta de fertilizant dar momentan asta cu fertilizantul la mine in listuta mentionata e imediat dupa punctul cu achizitionarea instalatiei CO2, ca ar fi si pacat sa ma chinui fara CO2 ca oricum nu ar iesi mai nimic sau sa iau si sa vad cum merge sa le invat si apoi cand vine instalatia plantele imi vor multumi si mai mult?

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Nu fertiliza pana nu incepi sa bagi co2 ca fertilizezi degeaba.
Ai putea sa incepi cu bomba cu gelatina.
Te tine 2 saptamani si e sigura (adaica nu iti face boom sticla smile ).

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Ma omorati cu plantele si moli mei ma omoara si ei ca mi le toaca marunt. Se pare ca in fata furiei lor rezista doar plantele cu frunze late sad. Imi spuneti va rog cum se numeste muschiul folosit de bitanu ? Si daca are vro sansa sa reziste "furiei?" Iar easy carbo se poate pune macar putin in balanta cu CO2-ul din butelie?

37 Editat de Horia (2010-11-19 11:39)

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

mirceajifcu A scris:

Ma omorati cu plantele si moli mei ma omoara si ei ca mi le toaca marunt. Se pare ca in fata furiei lor rezista doar plantele cu frunze late sad. Imi spuneti va rog cum se numeste muschiul folosit de bitanu ? Si daca are vro sansa sa reziste "furiei?" Iar easy carbo se poate pune macar putin in balanta cu CO2-ul din butelie?

Salut! Fara suparare postarea ta nu cred ca e pusa unde trebuie. Aici am deschis un post pentru reactoare CO2. Pentru planta ai putea lua legatura cu Bitanu, ai putea trimite un PM (scuze ca vorbesc in numele tau Dan) sau ai putea face o poza la planta si daca nu o gasesti pe Google sa postezi la rubrica Plante sa ceri ajutor.

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

38

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

Gata nu mai sunt pareri? Nu mai da nimeni o opinie, exemplu personal bun, rau?

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

39 Editat de Horia (2010-11-29 11:35)

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

bitanu A scris:

Nu te grabi, nene Horia!  Mai ai alte nelamuriri legate de acvaristica?

Pai am una bucata butelie CO2, una bucata numarator bule, una bucata valva anti retur furtun cat sa ma spanzur dar nu stiu cu ce sa bag Co2 in acvariu. Dupa ce mi-a spus tu merg pe difuzorul ala al tau ca mai tarziu iau un e 900 si o sa fac o copie fidela la reactorul tau (daca am aprobarea dvs dl. cdt  big_smile )
Dupa ce pun in functiune co2 fac comanda de pps pro si atunci sa te ti bine big_smile o sa vina concurenta din spate :sbr

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

40 Editat de lorin666 (2011-04-18 23:37)

Re: Sfatuiti-ma va rog pentru reactor

?