1 Editat de mekanicul (2010-11-17 15:01)

Subiect: Salutari de la Constanta,

salutare,ma numesc Marian din Constanta ,am un acvariu aquael 102 L,2 neoane 18W,tld 830 si tld 840,filtru extern,eheim 2222,hranitor automat resum,CO2 8L cu reductor  si electrovalva,numarator home made,programator digital 220V  realm ,termometru digital no name,buturuga 1001,fundal 3DFlora:echinodorus,valisneria ,anubius ,Fauna:xifo 4,moli 3,ancistrusi 2, hoplo 3 : babusca  5,tetrazoni: 2,neoni 4, xyfo 4 ,labeo 2

2

Re: Salutari de la Constanta,

mekanicul A scris:

salutare,ma numesc Marian din Constanta ,am un acvariu aquael 102 L,2 neoane 18W,tld 830 si tld 840,filtru extern,eheim 2222,hranitor automat resum,CO2 8L cu reductor  si electrovalva,numarator home made,programator digital 220V  realm ,termometru digital no name,buturuga 1001,fundal 3DFlora:echinodorus,valisneria ,anubius ,Fauna:xifo 4,moli 3,ancistrusi 2, hoplo 3 : babusca  5,tetrazoni: 2,neoni 4,xyfo 4

Nu inteleg imaginea socanta cu pestii insirati pe foaia de hirtie! Sunt morti sau vii?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Salutari de la Constanta,

Salut Marian.
In primul rand bine ai venit in comunitatea acvariidevis, vad ca la partea de aparatura stai destul de bine, ai mai putea sa plantezi sau sa aranjezi furtunele in asa fel incat sa nu se vada. Substratul e putin cam pestrit, dar e chestie de gust....
Ce nu inteleg eu este ce sa intamplat cu pestii sau fauna cum ii spui tu ???
I-ai scos putin sa ia aer ? Sau le-ai facut baie si pe urma ii uscai cu feonul ?
Te-au suparat asa de rau de i-ai chinuit in felul asta ? Daca ai facut-o doar pentru ai prezenta, parerea mea este ca nu ai procedat deloc bine. Gandeste-te cum ti-ar veni sa te bage cineva cu capul sub apa, doar asa de frumusete ???
Bafta in continuare si sper sa-i tratezi mai cu mila pe viitor...  hmm

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

4

Re: Salutari de la Constanta,

Andi66 A scris:

Salut Marian.
In primul rand bine ai venit in comunitatea acvariidevis, vad ca la partea de aparatura stai destul de bine, ai mai putea sa plantezi sau sa aranjezi furtunele in asa fel incat sa nu se vada. Substratul e putin cam pestrit, dar e chestie de gust....
Ce nu inteleg eu este ce sa intamplat cu pestii sau fauna cum ii spui tu ???
I-ai scos putin sa ia aer ? Sau le-ai facut baie si pe urma ii uscai cu feonul ?
Te-au suparat asa de rau de i-ai chinuit in felul asta ? Daca ai facut-o doar pentru ai prezenta, parerea mea este ca nu ai procedat deloc bine. Gandeste-te cum ti-ar veni sa te bage cineva cu capul sub apa, doar asa de frumusete ???
Bafta in continuare si sper sa-i tratezi mai cu mila pe viitor...  hmm

De ce nu ai rabdare dl. Andi? Lasa colegul sa ne explice, poate gresim noi si nu am inteles ce trebuia...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Salutari de la Constanta,

Bine ai venit! scule vad ca ai suficiente....dar vorba colegilor ...cu peștii ce ai făcut? Sper ca nu i-ai scos sa ii arăți și apoi i-ai băgat înapoi? Mai ieri discutam despre un discus într-un bol de sticla, mare scandal mare....ce ai prezentat tu acolo este de groaza  :fmad  :fmad  :fmad

Re: Salutari de la Constanta,

pentru : bradraqua si Andi66- am avut probleme cu co-2-ul,am fost plecat de acasa si cand m-am intors toti pesti erau gazati,si plantele imi multumeau ,asa am pescuit toti pesti si i-am tras in poza decedeati,mi-a parut rau,dar m-a costat destul si am rectificat instalatia de co2,am adaugat reductorul....

7

Re: Salutari de la Constanta,

Salut Marian si bine ai venit ma bucur ca te gasesc aici o sa invatam impreuna de la tatici. Fumos acvariul si pestii as vrea si eu o parte din gramada din stanga trec maine pe la tine big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

8 Editat de Baracuda (2010-11-17 15:06)

Re: Salutari de la Constanta,

mekanicul A scris:

pentru : bradraqua si Andi66- am avut probleme cu co-2-ul,am fost plecat de acasa si cand m-am intors toti pesti erau gazati,si plantele imi multumeau ,asa am pescuit toti pesti si i-am tras in poza decedeati,mi-a parut rau,dar m-a costat destul si am rectificat instalatia de co2,am adaugat reductorul....

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutari de la Constanta,

cum sterg poza care se repeta?

10

Re: Salutari de la Constanta,

mekanicul A scris:

pentru : bradraqua si Andi66- am avut probleme cu co-2-ul,am fost plecat de acasa si cand m-am intors toti pesti erau gazati,si plantele imi multumeau ,asa am pescuit toti pesti si i-am tras in poza decedeati,mi-a parut rau,dar m-a costat destul si am rectificat instalatia de co2,am adaugat reductorul....

Si de ce trebuia sa-i vedem si noi in poza de grup ?

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

11

Re: Salutari de la Constanta,

poza a fost facuta de mine sa imi aduca aminte sa fiu mai atent la ceea ce fac in domeniul acesta,sa nu mai gresesc in halu asta,sa invete si alti din greselile mele

12

Re: Salutari de la Constanta,

bradraqua A scris:
mekanicul A scris:

pentru : bradraqua si Andi66- am avut probleme cu co-2-ul,am fost plecat de acasa si cand m-am intors toti pesti erau gazati,si plantele imi multumeau ,asa am pescuit toti pesti si i-am tras in poza decedeati,mi-a parut rau,dar m-a costat destul si am rectificat instalatia de co2,am adaugat reductorul....

OK, am inceput sa inteleg, mai ramine sa pricep rostul acestei poze cu sarmanii pesti morti. Nu stiu citi din noi am fi pus o astfel de poza, daca am fi suferit un asemenea accident, ar fi ajuns descrierea verbala, imaginea este de-a dreptul socanta! Nu vreau sa fiu rautacios dar daca ti se mai intimpla asa ceva (Doamne fereste!), sa nu repeti greseala cu foto.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13 Editat de sTTTk (2010-11-17 15:09)

Re: Salutari de la Constanta,

baieti stiti de ce sunt pestii insiratii pe coala A4: a vrut sa le faca o poza de grup si nu stateau toti la poza  big_smile  :apl  :pp  :stupid

Multi vad, putini cunosc !

14

Re: Salutari de la Constanta,

mekanicul A scris:

poza a fost facuta de mine sa imi aduca aminte sa fiu mai atent la ceea ce fac in domeniul acesta,sa nu mai gresesc in halu asta,sa invete si alti din greselile mele

Ok, am inteles rostul, dar parca era mai frumos sa spui de la inceput:
"Stiamti cetateni cine ca mine face....ca mine sa pateasca", bine ca a fost asa, ma speriasem de poza. Oricum incearca sa ai mai multa grija pe viitor, e bine ca atunci cand intreprinzi ceva nou sa te documentezi destul de bine inainte si pe urma ca sa fi sigur ca nu dai gres sa intrebi pe cineva mai experimentat.
Sa auzim numai de bine !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

15 Editat de Baracuda (2010-11-17 16:08)

Re: Salutari de la Constanta,

bradraqua A scris:
bradraqua A scris:
mekanicul A scris:

pentru : bradraqua si Andi66- am avut probleme cu co-2-ul,am fost plecat de acasa si cand m-am intors toti pesti erau gazati,si plantele imi multumeau ,asa am pescuit toti pesti si i-am tras in poza decedeati,mi-a parut rau,dar m-a costat destul si am rectificat instalatia de co2,am adaugat reductorul....

OK, am inceput sa inteleg, mai ramine sa pricep rostul acestei poze cu sarmanii pesti morti. Nu stiu citi din noi am fi pus o astfel de poza, daca am fi suferit un asemenea accident, ar fi ajuns descrierea verbala, imaginea este de-a dreptul socanta! Nu vreau sa fiu rautacios dar daca ti se mai intimpla asa ceva (Doamne fereste!), sa nu repeti greseala cu foto.
Sa ne intoarcem la acvariu: mi se pare ca sunt prea multi pesti (daca enumerarea este facuta inainte de decesul in masa sau dupa, nu am inteles), rosioarele (babusca) sunt de fapt Hemigrammus Caudovittatus.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: Salutari de la Constanta,

enumerarea este facuta dupa repopularea acvariului,29 de pesti la 102L sunt multi?

17

Re: Salutari de la Constanta,

imi spune si mie cineva cum sterg pozele?

18

Re: Salutari de la Constanta,

mekanicul A scris:

imi spune si mie cineva cum sterg pozele?

Contactează un administrator sau un moderator....singur ne vei reuși.

19

Re: Salutari de la Constanta,

mekanicul A scris:

enumerarea este facuta dupa repopularea acvariului,29 de pesti la 102L sunt multi?

Sunt mulți și speciile introduse de tine nu sunt compatibile. Cand zici ca ai și "babușcă" la ce te referi? Sa speram ca nu este babușca clasica tongue

20

Re: Salutari de la Constanta,

mekanicul A scris:

enumerarea este facuta dupa repopularea acvariului,29 de pesti la 102L sunt multi?

Fiecarui peste din acvariul tau ii revin cite 3,52 l de apa. Citeste despre fiecare specie, vezi care este necesarul si te lamuresti.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!