1

Subiect: blue tiger shrimp

In planul meu intra acum un nano de 30l, am tot ce imi trebuie la el, urmeaza sa il startez, sa il bag la ciclat. as vrea sa il populez cu blue tiger shrimp sau crystal shrimp, insa as bate spre primul. nu ii pun impreuna, mi-e sa nu iasa chestii tarcate ciudat lol
ori fac 2 nano..ori doar tiger
dar as vrea mai multe detalii de la cei ce detin acesti creveti. de pe net am adunat destule info, dar nu m-am lamurit cu partea legata de reproducere. si orice info suplimentara este bine venita  :noroc

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: blue tiger shrimp

imi pare rau sa te dezamagesc dar nu o sa gasesti blue tiger la noi.
mai erau persoane care cautau, eu, caramela, dar nu am gasit.
eu am propus o comanda externa la un crescator din afara, dar nimeni nu a dorit sa se bage, din diverse motive. eu am cumparat singur si totul a fost super ok..
daca te hotarasti poti incepe sa strangi banii pana la anu in primavara, cand va putea sa trimita din nou.
sau mai simplu te axezi pe CRS.

3

Re: blue tiger shrimp

pai din afara voi lua si eu, nu de la noi. am vorbit deja, sper sa se si rezolve, insa mai intazi vreau sa am acvariul pregatit.
nici macar nu m-am chinuit sa caut la noi, stiam ca nu voi gasi

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4

Re: blue tiger shrimp

cand ii primesti si la ce pret ai gasit?

5

Re: blue tiger shrimp

Merlin de ce spui ca nu s-a bagat nimeni la comanda ta?? Eu am tot tipat pe forum din 2 in 2 zile ca vreau dar ati preferat sa va faceti fiecare comanda separat:(
Din pacate cel de pe Okazii de care vorbeai tu mi-a bagat ultima data un pret aproape dublu asa ca am renuntat. Nu stiu cu cat i-ai luat tu, stiu ca initial era cam 5 EURO bucata.

6

Re: blue tiger shrimp

eu i-am gasit cu 10 euro. oricum nu bag comanda pana nu termin de investit in cel mare si nu termin de ciclat pe cel micu. cand sosesc vreau sa fie totul pus la punct si inainte de comanda as vrea sa ma informez bine asupra lor sa fiu sigura ca stiu la ce ma inham, nu sa ii omor din prima saptamana

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

7

Re: blue tiger shrimp

foarte bine faci, asa am procedat si eu.
la 10 euro exista o comanda minima? oricum te rog, daca poti, cand vrei sa cumperi, sa poztezi un anunt, ca poate o sa vrem mai multi si impartim transportul.

caramela, eu mai mult de atat nu am avut ce sa fac, eu am gandit o comanda comuna in cazul in care era cineva din bucuresti, de la care sa iau si eu..
iar faptul ca mi-am luat singur, sincer nu stiu unde ar fi problema, ar fi fost de preferat sa nu mai iau deloc?? Mai ales ca am spus in inceputul acelui topic, am spus ca initial voi da eu o comanda singur pt a verifica daca userul respectiv este de incredere mai ales ca banii se dau toti inainte si nu exista nici o urma a tranzactiei si sa vad daca animalele ajung ok.
eu m-am lamurit cu vanzatorul respectiv si pe viitor probabil ca tot la el voi apela.
legat de blue tiger, si mie imi plac, am incercat pe mai multe cai sa fac rost de ei, mi-am luat si teapa cu unele..
si acum daca tot ii vroiai puteai la fel de bine sa faci si tu o comanda, pretul transportul era de 7 euro, iar daca 10 ti se pareau multi ca valoare puteai sa iei 4,6 blue tiger si restul pana al 10 completai cu malaya shrimp care erau ieftini, frumosi si inexistenti in romania..
despre pret nu stiu ce sa spun sincer, cu mine a fost corect, dar orice pret intre 5,9 euro si 10 mi se pare corect. este o specie care este scumpa si in afara.
problema este ca noi suntem singurele persoane interesate de asa ceva, de fapt voi 2 ca eu as vrea mai mult tiger OE si este greu sa aduci ceva cand nu exista cerere.
btw, eu nu mi-am luat blue tiger, ci yellow fire pe care mi-am dorit mult mai mult.

8

Re: blue tiger shrimp

Ce vreau eu sa spun este ca la inceput au fost cateva persoane cu care se putea face lejer o comanda comuna. Nu ti-am reprosat ca ti-ai luat singur, nu ma intelege gresit, nu pricep insa de ce 3 sau 4 persoane au preferat sa comande separat.  Mi-a parut rau pentru ca nu aveam cum sa dau 100 de euro intr-o comanda individuala in acel moment.
In fine, probabil ca voi astepta pana in primavara pt ca deja e prea frig pt un transport de creveti si daca esti amabil probabil ca iti voi cere datele persoanei de la care ai luat tu, mai ales ca spui ca ai fost multumit.

Spui ca orice pret intre 6si 10 Euro ti se pare corect? Eu cand am vb cu individul mi-a spus de 5 EURO iar a doua zi cand am vrut sa lansez comanda a inceput sa o dea din colt in colt... ca ce are acum sunt mai speciali si deci - mai scumpi. De asta m-am enervat si am renuntat.
Alte specii de creveti nu vreau, cel putin pt moment, pt ca nu am unde sa le mai pun -  nu vreau sa ii amestec.
Intentionez sa renunt de tot la red cherry si sa am doar albastri in acvariu...ce sa fac, mi s-a pus pata pe ei:)