Subiect: Boala la Botia macracanthus

Salutare,

Am un botia care are probleme cu pielea din zona capului. Pielea prezinta gauri de dimensiuni diferite, cea mai mare e de un milimetru. Se vede carne vie. Nu sunt gropi in carne.

L-am pus in carantina cam doua saptamani si-l tamponam cu rivanol in fiecare zi. Pielea s-a cicatrizat. Cam la o saptamana dupa ce l-am pus in acvariu au aparut altele.

Tin sa spun ca este unul din cei mai activi botia din cel cinci pe care ii am. Este al doilea botia care prezinta aceasta problema. Primul din pacate este mort, nu din aceasta cauza. A reusit cumva sa sara din acvariu de carantina.  sad

Am testat apa si este in parametrii. Exceptie face ph-ul care este undeva in jur de 7.5 - 8 la schimbul de apa. Din pacate apa testata la robinet are ph-ul 7.5. Il mai reduc de fiecare data cu ph minus.

Fac schimburi de apa saptamanale si sifonez substratul. Hrana de doua ori pe zi. Dimineata fulgi si granule de la JBL si seara hrana congelata, meniu variat. Folosesc larve de tantar, artemia, discus special(combinatie de spanac, inima de vita, etc), pastile pentru pestii de fund.

Nu pot sa ii dau de capat. Restul pestilor nu au absolut nici o problema. In acvariul vechi nu am avut probleme cu botia mai bine de doi ani.


Are cineva vre-o idee sau a mai patit cineva asa ceva?

2

Re: Boala la Botia macracanthus

Uita`te pe acest site http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perp … alleryId=2 . Ceea ce ai descris tu ma duce cu gandul la boala gaurilor pe cap, Hole in the head disease. Daca aceasta este, da click pe poza si iti va aparea si tratamentul potrivit.

Ps: Cum pisici il tamponai cu rivanol?! E peste, doamne iarta`ma, nu caine. Oricum, macar a existat inititiva sa`l salvezi

Etiamsi omnes, sed non ego.

3

Re: Boala la Botia macracanthus

@Laurentiu

Oare nu-l ataca vreun alt pestisor din acvariu?
Ce fel de pestisori ai?

Apoi.. mai am o idee... oare aceste rani nu sunt provocate de paraziti?

@Cezara  lol  lol  lol
Si eu am tamponat-o pe Sirena mea, cu Aloe First, si am si uns-o cu crema.... lol se pare ca si lor le face bine aplicarea unui tratament local.. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4 Editat de Baracuda (2010-11-19 19:24)

Re: Boala la Botia macracanthus

Parerea mea este ca acele gauri sunt de fapt niste ulceratii, provocate de o infectie bacteriana. "Hole in the head" afecteaza numai ciclidele, personal nu am cunostinta de vreun caz in care sa fi afectat cobitidele. Avind in vedere ca este greu de stabilit ce bacterie a provocat ulceratiile, ar trebui sa incerci un medicament cu plaja de actiune cit mai larga pentru cit mai multe infectii bacteriene.
Este posibil ca problema sa fi plecat de la spinul subocular, caracteristic acestui peste, spin pe care il foloseste ca arma de aparare. Daca acest spin a fost deteriorat dintr-o anumita cauza, locul respectiv devine sensibil la atacul bacteriilor, care se dezvolta pe tesutul puternic vascularizat, rezultat in urma ranirii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Boala la Botia macracanthus

Nu am vrut sa dau date gresite, am zis doar o parere. Oricum, ar fi mai ok sa puna o poza, sau daca nu sa se orienteze dupa ce vede ( recunosc, nu stiam ca afecteaza doar ciclidele).

Lucia, interesant. Sincer nu mi`ar trece prin cap sa "capturez" pestele ca sa`l ung cu vre`o alifie. Daca ziceti ca e benefic, ok, dar cred ca saracul trece prin ceva stres.

Etiamsi omnes, sed non ego.

6

Re: Boala la Botia macracanthus

Buna smile

In primul rand ai grija de pH sa-l reduci la 7.0. Posteaza te rog si ceilalti parametrii si daca-i posibil da mai multe informatii despre acvariu: temperatura, litri, ce alti pesti ai.
Daca poti, posteaza o poza cu botia.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

7 Editat de Laurentiu A (2011-07-23 22:49)

Re: Boala la Botia macracanthus

Am sa va spun cum am rezolvat problema, desii este un topic mai vechi,  poate va fi de folos pentru alti posesori de botia.

Afectiunile pielii, sub forma gaurilor in piele, au fost cauzate de schimbarea PH-ului si pe baza de stres.

PH-ul la noua locatie unde m-am mutat este mai bazic decat in locatia unde i-am crescut mai bine de doi ani, fara nici un fel de probleme.

Stresul era cauzat de catre hoarda de coridoras care se speriau si se ascundeau imediat ce ma apropiam de acvariu. Comportament care provoca la familia de botia o stare de panica de moment. Fapt care a facut ca familia de botia sa devina o adunatura de pesti panicati care nu stiau pe unde sa se mai ascunda cand vedeau miscare in casa. Grup care inainte era foarte inchegat si sociabil. Si asa au aparut, cam tot dupa o luna, primele semne de probleme la nivelul pielii de pe cap.

Ca masuri imediate am redus numarul de coridoras de la 15 buc la numai 5 buc si am plantat mai bine acvariul. Inbunatatire drastica in comportamentul grupului am vazut din primele zile. Dupa doua saptamani erau la fel de sociabili ca inainte.

Botia cu afectiuni de piele i-am tratat cu baktopur si tamponari locale cu Rivanol. La schimburile de apa le dadeam Fistamin de la Sera.

Am vazut mai sus pe cineva mirat, chiar indignat, de partea cu tamponarea cu Rivanol. Nu inteleg de ce !? Rivanolul este un dezinfectant si un cicatrizant foarte eficient care poate fi folosit si in alt situatii, peste zgariat de la vre-o bataie sau de la vre-un devor din acvariu. Consider ca este mai bine sa ajutam la inchiderea ranii prin aplicarea unui cicatrizant decat sa asteptam sa se vindece de la sine si astfel sa riscam o infectare a zonei cu plaga deschisa.

Tin sa mentionez ca toti botia si-au revenit, inclusiv cei tratati cu metoda de mai sus.