21

Re: Alegerea pestilor

pai normal 'frate' daca sunt pui ..ei considera k este hrana..acum depinde si marimea puietului ..sa aiba macara 1,5-2 cm

You can't change the world ...But you can make a difference hmm

22

Re: Alegerea pestilor

BeTTa A scris:

pai normal 'frate' daca sunt pui ..ei considera k este hrana..acum depinde si marimea puietului ..sa aiba macara 1,5-2 cm

Pai au cam 2 cm. Tocmai de aia am si pus pui la un loc cu gurami. Am considerat ca sunt destul de mari. wink

23

Re: Alegerea pestilor

aproape orice peste destul de mare cat sa poata inghitii acei pestisori este o amenintare pentru ei

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

24 Editat de tomy_balog (2010-03-10 19:15)

Re: Alegerea pestilor

vezi ca guppi halesc puii de guppi daca nu au destule locuri de a se ascunde si si daca au mai gasesc ei care cateva sa le manance ... trebuie sa le pui separat vreo 2-3 saptamani daca nu ai pesti mai mari de ex carasi aurii, sau daca ai atunci le tii mai mult timp separat smile

Un cerc de prieteni nu se face cu compasul…
Acvariul meu: http://www.acvariidevis.ro/acvarii-util … -litri/323

25

Re: Alegerea pestilor

marian.mihai A scris:
kassa A scris:

Mihai,
As vrea sa te intreb cite ceva....:
1.care sunt dimensiunile optime....daca exista asa ceva....pentru un acvariu de 80 litri in care vreau sa cresc discusi?

2.cunosti magazine in Bucuresti sau locatii de unde pot procura acvarii....in sensul raspunsului de la prima intrebare?

3.ce mai pot combina cu discusi....ce specie(ii)...si de unde sa ii procur...?

Merci

1. sincer daca te gandesti sa cresti discus este un acvariu un pic cam mic, dar merge , este la limita
lungime 65, latime 30, inaltime 45, din 80 de litri nu cred ca poti sa scoti mai mult.

2. sunt cam 2 magazine in bucuresti unde poti sa gasesti discusi frumosi, unul este in piata la Moghioros, si celalalt in spate la Unirii in blocul cu fosta pizzerie Acapulco, in piata la Moghioros gasesti si acvarii.
Acvarii deosebite mai fac si cei de aici insa din cate stiu eu fac numai acvarii mai mari de 200 litrii

3. poti sa mai pui neoni sau neoni rosii, pe care ii gasti tot la cele 2 locatii, poate cand o sa iti termini acvariul o sa ne arati si noua poze

Magazinul Coralis - Dr. Taberei, zona Tricodava. Magazinul de la Unirii cred ca s-a desfiintat. Acvarii gasesti si in Hornbach.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

26

Re: Alegerea pestilor

kassa A scris:

1.care sunt dimensiunile optime....daca exista asa ceva....pentru un acvariu de 80 litri in care vreau sa cresc discusi?

E cam mic un acvariu de 80 l pentru discusi, incearca sa-l faci macar de 150l.
Chiar daca iei discusi mai mici(nerecomandat in cazul incepatorilor), mai tarziu cand vor creste, tot vei avea nevoie de alt acvariu mai mare.

kassa A scris:

3.ce mai pot combina cu discusi....ce specie(ii)...si de unde sa ii procur...?

Niste neoni, dar preferabil sa ai un bazin doar cu discusi.
Bafta!

27

Re: Alegerea pestilor

Compatibilitate pești apa dulce (deosebit de util pentru începători)

28

Re: Alegerea pestilor

Paul... mai cauta un tabel.... si am sa-ti spun de ce.
Din sutele de ore pe care le-am petrecut pe internet (daca nu mii....) am invatat ca Fancy Goldfish nu se tin cu nicio alta specie. De exemplu Cory Cat.. care este recomandat in tabel, este un peste care desi este pacifist din fire, poate cauza rau caraseilor, prin faptul ca accidental le mananca mucusul protector de pe solzi. Asta inseamna, infectii bacteriene, fungice etc...

Sper sa nu te superi!
Doar de dragul Caraseilor am intervenit!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

29

Re: Alegerea pestilor

eu din cautarile mele pe internet am gasit urmatorul tabel,dar inca nu am stat sa vad daca este identic cu cel al lui pelly67, poate va ajuta la ceva

Adevarata ignoranta nu este absenta cunoasterii, ci refuzul de a o dobândi.
Ignoranta nu este inocenta, ci pacat.

30

Re: Alegerea pestilor

pot sa vin si eu cu o intrebare ?
de ce nu sunt compatibili discusii cu scalarii...dupa cum sevede,multi ii tin impreuna..si nu au probleme ...in ce conditii ii faci sa fie compatibili ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

31 Editat de merlin21 (2010-09-09 03:34)

Re: Alegerea pestilor

Pt cei care chiar vor sa ajute si sunt convins ca toti au vrut, nu mai dati compatibilitati luate in copy paste de pe net.. serios acum, ca multi poate chiar o sa creada ca se pot tine betta cu scalari (evident ca se pot tine, cum poti tine si un molly cu un clown fish, dar ideea era sa fie bine pestelui, nu sa ii ai pe amandoi in acelasi recipient) sau creveti cu scalari sau killie cu guppy, etc..
Cel mai bine este sa vorbim din experienta, pt ca de multe ori difera.
Cele 2 tabele sunt un bun punct de plecare, care trebuie aprofundat ulterior, pt ca au si ele scapari.

Aqua cele 2 specii sunt compatibile, deoarece in natura sa gasesc in acelasi loc.
Dupa cum ziceam, nu poti sa te iei dupa cele 2 tabele, unul zice ca se poate altul ca nu si fac pariu ca mai gasesc vreo 2 care sa zica ca sunt

32 Editat de aqua (2010-09-09 04:30)

Re: Alegerea pestilor

merlin21 A scris:

Aqua cele 2 specii sunt compatibile, deoarece in natura sa gasesc in acelasi loc.
Dupa cum ziceam, nu poti sa te iei dupa cele 2 tabele, unul zice ca se poate altul ca nu si fac pariu ca mai gasesc vreo 2 care sa zica ca sunt

asa ziceam si eu ca am cam ramas asa cand am vazut ! oricum merlin are dreptate nu va mai luati dupa nu stiu ce tabele !
ei zic ca tetras(neonii) pot sa convietuiasca cu scalarii si discusii cu bulina VERDE ! cum adica !
sunt N-cazuri cand scalarii mai mari si discusii au mancat n-neoni !
da ! traiesc ei in acelasi loc ! dar sunt hrana pentru discusi si scalari !
mai e cica"sharks(pangasius) can usually coexist with AFRICAN CICHLINDS ! no comment  :omfg
tot la fel de bine zic ca ,crapii koi(nu e o obscenitate) si carasii pot convietuii cu plante !
....
mai e una cica"african cichlids are COMPATIBLE with freshwater plants... '

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise