Subiect: O mica mare problema ... verde! Va rog sa ma ajutati

Salutare.
Va rog sa imi dati si mie un sfat. Recent mi-au aparut pe plante niste puncte care se transforma in pete maro , in special pe cele cu frunze late. Si pe peretii acvariului puncte verzi, pe toata suprafata interioara a acvariului. pentru geam si pietre am gasgit solutia: curatator cu magnet, burete si pesti cu "ventuza" si rainbow shark care am vazut ca mananca de pe geamuri. Dar de pe plante nu stiu ce sa fac.
Ce tip de alge sunt, sau mai precis cu ce le pot indepartez. Tin sa precizez ca acvariul e in fata geamului iar de mutat acum nici nu se pune problema ca gol de abia l-am adus aici impreuna cu seful meu.
Multumesc anticipat pentru ajutorul vostru.

2

Re: O mica mare problema ... verde! Va rog sa ma ajutati

pe geam ai green spot algae care se formeaza tocmai de la razele solare. posibil sa apara si pe plante, nu ai ce sa le faci, mecanic nu pot fi indepartate.
este interzis sa pui acvariul in bataia directa a soarelui pentru ca te vei umple de alge precum vezi deja. mai ales gsa vei avea la greu

acum nu o sa incep cu tinutul moralei "de ce nu te-ai interesat inainte" sa incepi amenajarea ne intrebi acum cand ai o gramada de probleme....

pune poze cu algele maro ca sa vedem mai bine ce sunt sau cauta-le aici http://www.aquariumalgae.blogspot.com/

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: O mica mare problema ... verde! Va rog sa ma ajutati

Mersi si pentru sfat si ca nu ai inceput tongue cu morala "DE CE...!?" GSA le-am identificat si nu sunt o mare problema ca am luat 4 pesti ventuza, 6 rainbowshark si doi melci  care am vazut ca se ocupa serios de problema+ un magenet. De alea maro imi e frica ca imi fac plantele praf. Poze nu pot sa pun pentru ca frunzele cu probleme mari le-am ... indepartat sa nu fie o sursa de alge pentru celelalte frunze.
Mersi de site, o sa caut pe el si daca nu ma lamuresc o sa astept sa vad daca imi mai apare vro frunza sa o pozez.

Re: O mica mare problema ... verde! Va rog sa ma ajutati

Am revenit cu poze ... Intrebarea mea pentru voi este : ce este si cum pot face sa dispara? As aprecia niste raspunsuri concrete cu solutii, nu mesaje scrise de doar de dragul de a posta. Mersi mult anticipat

5

Re: O mica mare problema ... verde! Va rog sa ma ajutati

mirceajifcu A scris:

Am revenit cu poze ... Intrebarea mea pentru voi este : ce este si cum pot face sa dispara? As aprecia niste raspunsuri concrete cu solutii, nu mesaje scrise de doar de dragul de a posta. Mersi mult anticipat

Dupa parerea mea este vorba mai degraba despre o carenta de micro/macroelemente. Citeste "Nutritia minerala a plantelor (micro si macroelemente)", postat de mine, care se afla tot aici in capitolul "plante".

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: O mica mare problema ... verde! Va rog sa ma ajutati

corect bradaqua, ca de obicei. ar fi interesant de stiut anumite lucruri:
- ce valori ai: no3, po4, fe, ph, kh, si co2 (macar aproximativ)
- ce lumina folosesti si cit timp
- de cit timp functioneaza acvariul

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: O mica mare problema ... verde! Va rog sa ma ajutati

Valori:
NO3 - 30mg,
NO2 - 0.2 si restu mineralelor nu le stiu
Lumina merge 10 ore pe zi 5 ore cu 4 ore pauza la pranz (30 x 2 + 15 (sylvania daylight, osram tropical, si dennerle pentru plante de 15w)
Adaug zilnic Easy Carbo si am bagat recent in acvariu bile 7+1L si am substrat vechi de o luna (cam de tot atata timp functioneaza acvariul)
Am avut probleme putin cu GSA, dar cu un magnet cu lama si 4 pesti ventuza + 2 melci vioi si rainbow shark 6 am rezolvat problema.
bradraqua am citit acu vro doua saptamani articolul tau legat de "nutritia" plantelor, dar am zis ca deocamdata bilele si easy carbo si faptul ca nu am plante pretentioase ajunge.
In plus la mine contrinuie puternic la distrugerea plantelor si pestii care is permanent calare pe ele (gupy, xypho, melcii, moly, rechinii)...

8 Editat de Baracuda (2010-11-29 19:26)

Re: O mica mare problema ... verde! Va rog sa ma ajutati

mirceajifcu A scris:

Valori:
NO3 - 30mg,
NO2 - 0.2 si restu mineralelor nu le stiu
Lumina merge 10 ore pe zi 5 ore cu 4 ore pauza la pranz (30 x 2 + 15 (sylvania daylight, osram tropical, si dennerle pentru plante de 15w)
Adaug zilnic Easy Carbo si am bagat recent in acvariu bile 7+1L si am substrat vechi de o luna (cam de tot atata timp functioneaza acvariul)
Am avut probleme putin cu GSA, dar cu un magnet cu lama si 4 pesti ventuza + 2 melci vioi si rainbow shark 6 am rezolvat problema.
bradraqua am citit acu vro doua saptamani articolul tau legat de "nutritia" plantelor, dar am zis ca deocamdata bilele si easy carbo si faptul ca nu am plante pretentioase ajunge.
In plus la mine contrinuie puternic la distrugerea plantelor si pestii care is permanent calare pe ele (gupy, xypho, melcii, moly, rechinii)...

   In cazul asta, adauga in hrana pestilor (melcilor) hrana uscata de origine vegetala (cu continut de spirulina), sau salata verde, spanac, papadie, leurda (toate semioparite si tocate), etc. Se pare ca resimt lipsa proteinelor vegetale si isi completeaza masa cu plantele din acvariu. Viviparii, in special Molly si Xifo, au nevoie de adaos vegetal in hrana. Urmareste atent si ai sa vezi ca melcii ataca planta din locul in care a inceput sa putrezeasca, dupa care, uneori, continua cu zonele sanatoase. In caz extrem, daca nu reusesti sa opresti fenomenul, gindeste-te la o alta combinatie de pesti/melci/plante, in asa fel incit sa elimini problema.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: O mica mare problema ... verde! Va rog sa ma ajutati

Sarumana pentru sfat, am sa incerc si te tin la curent. Mancarea pestilor consta in fulgi, larve uscate de muste, mancare granule si Novopleco JBL. Am sa recitesc postul tau cu necesitatile minerale ale plantelor , sa incerc sa le pun la punct putin daca se poate.

10 Editat de Baracuda (2010-11-30 19:58)

Re: O mica mare problema ... verde! Va rog sa ma ajutati

mirceajifcu A scris:

Sarumana pentru sfat, am sa incerc si te tin la curent. Mancarea pestilor consta in fulgi, larve uscate de muste, mancare granule si Novopleco JBL. Am sa recitesc postul tau cu necesitatile minerale ale plantelor , sa incerc sa le pun la punct putin daca se poate.

OK, dupa ce-mi saruti mina ca unui popa, te bag sub patrafir sa te spovedesti, ai destule pacate fata de acvariul acela... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: O mica mare problema ... verde! Va rog sa ma ajutati

Hahahaha, nu is un om religios smile), dar sunt sigur ca , la fel cum ai "ascultat" toate prostiile mele legate de acvaristica, le vei asculta si pe celelalte smile). Mersi, am sa retin ideea si cand ma simt plin de pacate , am sa te invit la o bere sa ma spovedesc smile). Apropo, am tot cautat poze cu acvariul tau, cu date despre tine in "prezinta-te si ..." si nu am gasit. Daca esti amabil, da-mi si mie linkul.

Re: O mica mare problema ... verde! Va rog sa ma ajutati

sa nu ramai marcat!!!! http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … 0-plantat/

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: O mica mare problema ... verde! Va rog sa ma ajutati

Mda, mi-ai stricat placerea de a ma uita:)) la pestisorii mei si la plantele mele. Dar totodata , am vazut ca se poate mai bine si ca sutele de euro ce le-am investit pana acum se pot transforma in ceva frumos... pana la urma ... sper lol

14

Re: O mica mare problema ... verde! Va rog sa ma ajutati

De algele de pe peretii acvariului poti sa scapi usor de ele daca le cureti cu un burete. Eu asa fac ca imi apar cateva pe geamuri, dar cu buretele se rezolva.

Re: O mica mare problema ... verde! Va rog sa ma ajutati

Tizule.........incearca cu algumin.......50 ml /100l apa
Si Ferropol pentru adaos de minerale .

16

Re: O mica mare problema ... verde! Va rog sa ma ajutati

eu2005mircea A scris:

Tizule.........incearca cu algumin.......50 ml /100l apa
Si Ferropol pentru adaos de minerale .

   Este a doua oara, cind recomanzi Algumin. Pe linga faptul ca nu este nici pe departe atit de eficient, este un adaos de sinteza chimica, recomandat in cazuri extreme si care inlatura efectele, nu cauzele, lucru care cade in sarcina noastra, a posesorilor de acvarii.
   A inlatura efectele nu inseamna decit a ignora cauzele, ceea ce, mai devreme sau mai tirziu, va duce la colapsul set-up-ului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: O mica mare problema ... verde! Va rog sa ma ajutati

Sper sa reusesc sa scap, odata cu noul setup, de blestematele de alge "paroase" ca arata groaznic si imi pun pe chituci plantele... Ce imi recomandati sa fac cu materialul siltrant din filtru? Buretii ii arunc, dar parca de ceramica imi pare rau $$ sa o arunc. Ar fi indicat sa o spal cu substante dezinfectante sau cu ce sa nu aduc in noul setup "stafiile trecutului"?
Iar legat de micro si macro elemente, aveti vre-o solutie viabila mai ieftina sau sa continui pe feropol si feropol 24 (si un adaos mic de tablete de fier de la dennerle), avand in vedere ca in substrat se va afla florapol?

Re: O mica mare problema ... verde! Va rog sa ma ajutati

In acvariul mic, nu stiu din ce cauza , mi-au aparut aceleasi alge paroase dupa concediu, dar am scapat de ele cu foarfeca si cu, inca nu sunt sigur cauza, plante de suprafata + nu am mai dat de mancare la creveti si pesti deloc + o supradozare a easy carbo (la indicatiile unor colegi mai batrani de forum).