1

Subiect: Salut

Salut,

Ma numesc Mario , sunt din Resita . Ma ocup de acvaristica cam de 2 ani . In prezent (din lipsa de spatiu) am un acvvariu Juwel Rekord 60 (54l) in care am vivipari (5 guppy, 5 molly 2 xipho , 3 corry) , filtrarea este cea cu care era prevazuta acvariul , Lumina 2x18w Osram 865 care merge de la 07 dimineata la 19 seara, fara pauza.. atasata la o priza programabila. Acvariul este mediu plantat : sagitatia subulata (sper sa le scrtiu bine numele nu mai stau acum sa le caut exact numele wink) blyxa japonica , rotala rotundofila , java moss prinsa pe o buturuga si pe o nuca de cocos , si mai o planta care nu`i stiu numele, bomba CO2 .
Alt acvariu de 16 litri unde momentan sunt   cazati 5 creveri Red Cherry si vre`o 10 pui de maxim 1 cm de guppy .

Ieri am inceput un nou acvariu de 37 litri (net 33l) unde deocamdata am substrat Aqua Basis plus 2.5 l , Jbl Manado 3l (spalat in prealabil)  un filtru  Resun Magi - 200 unde voi mai pune 1 nuca de cocos cu java moss , blyxa, sagitaria si cabomba. Acesta va fi dedicat exclusiv crevetilor smile

2

Re: Salut

bine ai venit.
este mult prea mic resun magic 200 pt 37l.
mai ales daca vei avea creveti.

3

Re: Salut

Buna
pana gasesti "asasini" de melci poti incerca cate o frunza de salata
cand se aduna pe ea scoti frunza cu ei din acvariu

4

Re: Salut

imi A scris:

Buna
pana gasesti "asasini" de melci poti incerca cate o frunza de salata
cand se aduna pe ea scoti frunza cu ei din acvariu


Stiu de ideea asta insa am si pomaceea pui care`s cam cat cei comunitari sau ceva mai mici ... si se vor strange si ei ... si mi`e frica sa nu`i strosesc in degete wink) .. deocamdata mi`a zis @merlin21 ca i`miv a da duminica un raspuns daca mai are assasini (sper sa mai aibe smile)) ) si pana atunci voi continua recolta cu mana .

Model        Power         Flow Rate
MAGI-200        5w          200LH

Astea`s datele de la producator .. daca impart la 2 i`mi vine undeva in jur de 100 l/h crezi ca nu este de ajuns Merlin ? Eu am pus acvariul la ciclat si sincer mi se pare destul de mare curentul din apa....

Ai cumva vre`o sugestie pentru un filtru intern pentru acvariul de creveti ?

5

Re: Salut

SirMario A scris:
imi A scris:

Buna
pana gasesti "asasini" de melci poti incerca cate o frunza de salata
cand se aduna pe ea scoti frunza cu ei din acvariu


Stiu de ideea asta insa am si pomaceea pui care`s cam cat cei comunitari sau ceva mai mici ... si se vor strange si ei ... si mi`e frica sa nu`i strosesc in degete wink) .. deocamdata mi`a zis @merlin21 ca i`miv a da duminica un raspuns daca mai are assasini (sper sa mai aibe smile)) ) si pana atunci voi continua recolta cu mana .

Model        Power         Flow Rate
MAGI-200        5w          200LH

Astea`s datele de la producator .. daca impart la 2 i`mi vine undeva in jur de 100 l/h crezi ca nu este de ajuns Merlin ? Eu am pus acvariul la ciclat si sincer mi se pare destul de mare curentul din apa....

Ai cumva vre`o sugestie pentru un filtru intern pentru acvariul de creveti ?

Exact cum ti-a zis si Merlin ,ție iți trebuie un filtru mai puternic. capacitatea minima necesara pentru o buna filtrare este  de minim 5 ori volumul de apa net ala acvariului. Fiind la limita cu filtrarea și mai ales ca Resun-ul amintit de tine are doar 2 medii de filtrare, respectiv burete grosier și vata perlon ( care cred ca deja ai pus-o în locul cărbunelui activ) nu vei ajunge sa ai condiții optime pentru viețuitoarele tale!

6

Re: Salut

SirMario A scris:
imi A scris:

Buna
pana gasesti "asasini" de melci poti incerca cate o frunza de salata
cand se aduna pe ea scoti frunza cu ei din acvariu


Stiu de ideea asta insa am si pomaceea pui care`s cam cat cei comunitari sau ceva mai mici ... si se vor strange si ei ... si mi`e frica sa nu`i strosesc in degete wink) .. deocamdata mi`a zis @merlin21 ca i`miv a da duminica un raspuns daca mai are assasini (sper sa mai aibe smile)) ) si pana atunci voi continua recolta cu mana .

Model        Power         Flow Rate
MAGI-200        5w          200LH

Astea`s datele de la producator .. daca impart la 2 i`mi vine undeva in jur de 100 l/h crezi ca nu este de ajuns Merlin ? Eu am pus acvariul la ciclat si sincer mi se pare destul de mare curentul din apa....

Ai cumva vre`o sugestie pentru un filtru intern pentru acvariul de creveti ?

1. Citi melci Pomacea vrei sa pastrezi in acvariu, in asa fel incit sa salvezi si pui?
2. Melcii asasini nu vor ucide si Pomacea?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salut

din cate stiu eu melcii asasini ataca si pomaceea daca sunt mai micuti ca ei.

microgeophagus ramirez maniac big_smile

8

Re: Salut

ataca si pomaceea mai mari ca ei, mult mai mari, se strang 2-3 si pot sa omoare lejer.
de ce ti-am recomandat un filtru mai mare, deoarece un resun 200 am si eu si nici la 15l nu l-as folosi, este foarte bun la filtrare mecanica( in cazul tau nici la asta nu stiu daca va fi bun) dar are o gluma de material filtrant ca suport pt bacterii, ceea ce tu ai nevoie mare de tot pt creveti.
desi nu imi plac deloc ti-as recomanda sa mai pun un filtru cascada pe langa resun, nu iti va ocupa loc si vei avea astfel mai mult material filtrant.

9 Editat de SirMario (2010-11-23 14:36)

Re: Salut

@ bradraqua - Pomaceea mari am 4 in acvariul Rekord 60 unde au depus si unde mai sunt si pui. Cred ca voi muta toti puii de pomaceea cere ii voi putea recupera si ii voi pune intr`un acvariu separat (cam de 15-20l) pana voi putea sa ii donez. Cei 4 pomaceea mari cred ca ii voi plasa la vecinu`miu intr`un acvariu de 180l si eu voi ramane cu anentomele.

@pelly67 - Daca ma iau dupa ce zice producatorul am peste cei 185 de litri de apa (37x5) dar niciodata nu trebuie sa te iei dupa chinezarii smile

@Merlin - Hailea SL 206 resunul acela impreuna cu aces hang on crezi ca vor putea face fata la vre`o 20-30 de creveti si vre`o 2-3 pomaceea ?

Ms de raspunsuri si de sugestii.


PS. Inca o intrebare am pentru voi . Azi dimineata apa din acvariu de 37 de litri in care am numai aquabasis plus si manado , filtrul acela resun 200 ... era foarte tulbure...de un maro inchis. Alaltaieri cand am pus apa (am pus apa folosind o farfurioara in care turnam apa pt. a nu agita) nu era chiar atat de "neagra" sa zic ... in plus Manado l`am spalat in prealabil pana a ramas apa cristal in lighean.

Vre`o sugestie ceva in legatura cu asta sau vre`o modalitate de a schimba apa fara a perturba prea mult substratul ?

10

Re: Salut

SirMario A scris:

@ bradraqua - Pomaceea mari am 4 in acvariul Rekord 60 unde au depus si unde mai sunt si pui. Cred ca voi muta toti puii de pomaceea cere ii voi putea recupera si ii voi pune intr`un acvariu separat (cam de 15-20l) pana voi putea sa ii donez. Cei 4 pomaceea mari cred ca ii voi plasa la vecinu`miu intr`un acvariu de 180l si eu voi ramane cu anentomele.

@pelly67 - Daca ma iau dupa ce zice producatorul am peste cei 185 de litri de apa (37x5) dar niciodata nu trebuie sa te iei dupa chinezarii smile

@Merlin - Hailea SL 206 resunul acela impreuna cu aces hang on crezi ca vor putea face fata la vre`o 20-30 de creveti si vre`o 2-3 pomaceea ?

Ms de raspunsuri si de sugestii.


PS. Inca o intrebare am pentru voi . Azi dimineata apa din acvariu de 37 de litri in care am numai aquabasis plus si manado , filtrul acela resun 200 ... era foarte tulbure...de un maro inchis. Alaltaieri cand am pus apa (am pus apa folosind o farfurioara in care turnam apa pt. a nu agita) nu era chiar atat de "neagra" sa zic ... in plus Manado l`am spalat in prealabil pana a ramas apa cristal in lighean.

Vre`o sugestie ceva in legatura cu asta sau vre`o modalitate de a schimba apa fara a perturba prea mult substratul ?

Mario, intrebarile mele erau mai mult retorice, ele se doreau a fi mai de graba sfaturi. Daca vrei sa pastrezi numai melcii asasini, ar trebui sa ai certitudinea ca acestia sunt la fel de utili in acvariu ca Pomacea. Eu unul am indoieli in privinta asta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Salut

bradraqua A scris:
SirMario A scris:

@ bradraqua - Pomaceea mari am 4 in acvariul Rekord 60 unde au depus si unde mai sunt si pui. Cred ca voi muta toti puii de pomaceea cere ii voi putea recupera si ii voi pune intr`un acvariu separat (cam de 15-20l) pana voi putea sa ii donez. Cei 4 pomaceea mari cred ca ii voi plasa la vecinu`miu intr`un acvariu de 180l si eu voi ramane cu anentomele.

@pelly67 - Daca ma iau dupa ce zice producatorul am peste cei 185 de litri de apa (37x5) dar niciodata nu trebuie sa te iei dupa chinezarii smile

@Merlin - Hailea SL 206 resunul acela impreuna cu aces hang on crezi ca vor putea face fata la vre`o 20-30 de creveti si vre`o 2-3 pomaceea ?

Ms de raspunsuri si de sugestii.


PS. Inca o intrebare am pentru voi . Azi dimineata apa din acvariu de 37 de litri in care am numai aquabasis plus si manado , filtrul acela resun 200 ... era foarte tulbure...de un maro inchis. Alaltaieri cand am pus apa (am pus apa folosind o farfurioara in care turnam apa pt. a nu agita) nu era chiar atat de "neagra" sa zic ... in plus Manado l`am spalat in prealabil pana a ramas apa cristal in lighean.

Vre`o sugestie ceva in legatura cu asta sau vre`o modalitate de a schimba apa fara a perturba prea mult substratul ?

Mario, intrebarile mele erau mai mult retorice, ele se doreau a fi mai de graba sfaturi. Daca vrei sa pastrezi numai melcii asasini, ar trebui sa ai certitudinea ca acestia sunt la fel de utili in acvariu ca Pomacea. Eu unul am indoieli in privinta asta.


smile Am gresit si eu in exprimare si`mi cer scuze ... sunt la lucru si am mult de lucru poate m`am grabit cand am scris... ideea generala este sa scap de melcii comunitari in primul rand, pomaceea fac mult prea bine decat rau si nu vreau sa scap de ei... vroiam sa zic ca voi tine melcii cei mari la vecin pana voi scapa de comunitari cu ajutorul melcilor asasini... dupa exterminare vor revenii pomaceea in acvariu iar asasinii i`si vor gasi casa in alt acvariu ... probabil cu crevetii sau in maternitate. Insa pana acolo ramane problema procurarii lor si scaparea de comunitari.