Subiect: primul acvariu...

Salut,ma numesc Marius din Bucuresti si de curand mi-am gasit o frumoasa pasiune.... :acv ,dar mai bine sa va prezint acvariul meu: este vorba de un Juwel de 60l cu filtrul intern Juwel Bioflow Mini,pompa Juwel Bioflow, iluminare cu lampa flourescenta Juwel Koraiiux de 15w si incalzitor Juwel de 50w cu termostat.
    -pesti:7 tetra(dintre care 2 black)
    -7 neoni
    -3 xipho
    -5 scalari
    -2 ''sanitari''
In speranta ca o sa  am parte de ingaduinta voastra si de cat mai multe incurajari si sfaturi am sa postez si cateva poze.

Re: primul acvariu...

Salut si bine ai venit Marius. O sa incerc si eu un alt Marius big_smile sa iti dau cateva sfaturi la care ma pricep,restul sa speram ca te vor ajuta altii.
Sa incepem: ai prea multi pesti in acvariu asta tinand cont de dimensiunile lor finale,si sa nu mai zic ca si incompatibili (ma refer la scalari si tetrazoane care in ciuda tuturor eforturilor mele mi-au demonstrat pana la urma ca nu sunt compatibili asa ca nu te incapatana ca si mine ca o sa ai parte de scalari fara cozi).
Plantele nu se lasa in ghiveciul in care le-ai cumparat inconjurate de vata perlon. Se scot frumos de acolo se da vata la o parte si spala bine cu apa calduta radacinile frunzele una  cate una(ca doar nu vrei sa ai melci maronii prin acvariu sau cine stie ce boli-aici ajuta si clorul la ceva) si se planteaza in substrat ( tai si din radacini inainte de a planta).
Iluminatul 15w la 60l mult prea putin iar de filtru la ora asta tarzie nu stau sa ma documentez dar nu stiu sigur daca e suficient,cauta pe net ca de obicei in kiturile de la petshopuri acvariile care ei zic ca sunt dotate cu tot ce trebuie defapt constati ca toate sunt mult prea putin fata de ce ai nevoie .

Re: primul acvariu...

Salut Sllick,pozele sunt de acum o luna,acum acvariu arata ceva mai bine. Am adaugat si o ''bomba'' atasata la un reactor cu ceramica,am schimbat substratul cu unul de granulatie 2-3 ,fertilizant de la JBL,am plantat plantele fara ghiveci si am adaugat o radacina de vita de vie ...cred.Am sa atasez si niste poze probabil azi.Sper sa primesc ceva sfaturi in legatura cu lumina ptr plante,am o lampa Juwel de 15 w(438mm)si nu cred ( cum ai spus si tu) ca este suficienta ptr dezvoltarea plantelor.

4 Editat de Baracuda (2010-11-23 16:15)

Re: primul acvariu...

Marius Gabriel A scris:

Salut Sllick,pozele sunt de acum o luna,acum acvariu arata ceva mai bine. Am adaugat si o ''bomba'' atasata la un reactor cu ceramica,am schimbat substratul cu unul de granulatie 2-3 ,fertilizant de la JBL,am plantat plantele fara ghiveci si am adaugat o radacina de vita de vie ...cred.Am sa atasez si niste poze probabil azi.Sper sa primesc ceva sfaturi in legatura cu lumina ptr plante,am o lampa Juwel de 15 w(438mm)si nu cred ( cum ai spus si tu) ca este suficienta ptr dezvoltarea plantelor.

Cred ca este normal ca fiecare nou-sosit sa adauge mesajului de prezentare fotografii de ultima ora, nu vechi, care sa induca in eroare si sa genereze comentarii de prisos. In alta ordine de idei: bine ai venit, sper sa imbogatesti forumul acesta prin prezenta ta!!! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: primul acvariu...

Bun venit pe forum , cat despre acvariul tau ce sa spun posteaza niste poze  mai  actuale ca sa  poti  fi ajutat ,eu unul cred ca ai foarte multi pesti in acel acvariu dar nu iti face griji cu toti am  cred ca am inceput cu pietricele colorate si tot felul de chesti care nu  au treaba cu acvaristica . Te asigur ca daca ramai printre noi iti vei schimba radical gusturile  si opiniile  despre acvaristica .
O seara buna tuturor  :noroc

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

Re: primul acvariu...

Salut,cum am promis:

Re: primul acvariu...

Pe bucata de lemn am pus ceva moss si sper sa prinda radacini cat mai repede

8

Re: primul acvariu...

Salut... ca si ceilalti, si eu iti voi spune ca ai prea multi pesti in acvariul tau. Doar 5 scalari si ar fi deja prea mult pt un acvariu de 60 l. Incearca sa scapi de toate lucrurile artificiale (am vazut o epava pe acolo), gandeste-te sa il faci sa arate cat mai natural. Si pune-i si un fundal, un colant ceva (negru arata cel mai bine dupa parerea mea, iti evidentiaza si plantele si pestii).

Re: primul acvariu...

Pe bucata de lemn am pus ceva moss si sper sa prinda radacini cat mai repede.
primele 2 poze sunt ceva mai vechi

10 Editat de Marius Gabriel (2010-11-24 02:01)

Re: primul acvariu...

Duminica am facut ultimul setup si de atunci apa este cam tulbure,ce-ar trebui sa fac?
Sa fie de la fertilizantul JBL 7+13 ,ori de la fatpul ca am introdus buturuga, desi am dato-n apa fiarta de cateva ori?

Re: primul acvariu...

Marius Gabriel A scris:

Duminica am facut ultimul setup si de atunci apa este cam tulbure,ce-ar trebui sa fac?
Sa fie de la fertilizantul JBL 7+13 ,ori de la fatpul ca am introdus buturuga, desi am dato-n apa fiarta de cateva ori?

Din propria experienta iti spun ca orce lemn introdus in acvariu trebuie fiert in prealabil macar 1 ora. In apa in care va fi fiert trebuie introdusa si sare.
Eu unul nu cred ca este nici de la buturuga si nici de la 7+13.
S-ar putea sa se fi deciclat acvariul sad .
Intrebare :Ce cantitate de apa ai inlocuit in acvariu in urma reamenajari?

Re: primul acvariu...

Aproximativ 15% si a fost pusa la decantat 48 de ore.Mentiune:buturuga a fost fiarta.

Re: primul acvariu...

Intrebare ,are cineva idee unde pot gasi riccia,ori moss flame?

Re: primul acvariu...

incerca si te uita la sectiunea vanzari sau la donatii, poate gasesti acolo ceva

15 Editat de Baracuda (2010-11-24 13:03)

Re: primul acvariu...

Marius Gabriel A scris:

Salut,cum am promis:

1. Scalari + Tetrazone = gresit!!!
2. Microsorum nu se planteaza in substrat.
3. Moss-ul nu face radacini, adera la suport prin asa-numitii rizoizi.
4. Planta cu frunze verzi tivite cu alb nu este planta submersa!
   In rest, asteptam evolutia in urma sfaturilor/observatiilor noastre.
   P.S. Daca pozele ar fi fost mai clare (nu este un repros), probabil ca lista mea era mai lunga.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16 Editat de Marius Gabriel (2010-11-27 04:27)

Re: primul acvariu...

Gata, apa s-a limpezit dupa schimburi repetate(maxim 15% de fiecare data) ^:)^
Am mai facut rost si de ceva moss,dar problema principala o constituie LUMINA,este varza si cam am mare nevoie de ceva sfaturi in reconfigurarea capacului, scopul fiind sa pot monta macar 2 lampi T8.Mersi fain anticipat.

Re: primul acvariu...

Am o intrebare,as dori sa renunt la pompa de aer si presupun ca ptr asta am nevoie de cat mai multe plante ,nu?
Sper ca o sa citeasca cineva intrebarea mea si poate o sa primesc si un raspuns.Pana atunci :smoke

Re: primul acvariu...

poti renunta fara probleme la pompa de aer, in schimb trebuie sa ai un filtru intern sau extern la care returul sa fie pozitionat in asa fel incat jetul de apa sa faca la suprafata apei usoare valuri...in acest mod apa se oxigeneaza f bine...

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: primul acvariu...

Salut si bine ai venit, si eu sunt nou , dar imi permit sa iti dau niste sfaturi din propria experienta:
1. Am avut mascul de xypho care ii nenorocea pe scalari. Numai scalari cu cozi rupte am avut in acvariu (si nu e vorba numai de estetica , ci si de posibilitatea aparitiei de infectii)
2. Apa este tulbure ori de la pietris, ori de la altceva (posibil buturuga, desi ai fiert-o, sa nu fi fost destul), dar 100% nu este de la bile.
3. Pompa de aer nu ai nevoie daca ai un filtru care face valuri la suprafata, pentru ca nu bilele acelea oxigeneaza apa , ci valurile produse de ele la suprafata.
Te salut si spor la treaba

Re: primul acvariu...

Mersi frumos de sfaturi,maine se pare ca o sa am de lucru.