1

Subiect: acvariu me

Ash dorii niste sugesti ,is pasionat cam de wreo 2 ani de acvaristica si ash dori niste sugesti pentru acvariu meu.
Va rog mult astept pareri pro si contra cat mai multe contra ca din ele inwatzam wink daca nu esti criticat nu afli niciodata cat esti de bun
Catewa date tehnice despre acvariu tongue :80x35x55 homemade capac de asemea homemade filtru tetratec ex700,lumina 30 de w ,acum 4 scalari ,1 pleco 2 paradis ,3tetra,2 ramirezi ,pozele sunt de acum o luna cand inca boala si alga infloreau in acvariu meu acum am scapat si de una si de alta deaia numaru pestilor mai mic si 3 noi achizitii ,

Re: acvariu me

salut,nu sunt in masura sa critic dar ar fi mai estetic sa ascunzi incalzitorul acela intre plante,frumos

Re: acvariu me

In primul rand te rugam sa pui niste poze mai recente ca sa vedem cum arata in momentul de fata, si pe urma sa comentam. Dar daca si acum arata tot asa sfaturile mele ar fi urmatoarele:
-te rog scoate casuta aceea din ceramica afara din acvariu (nu gasesti asa ceva in natura si pe langa asta este si inestetica)
-incearca sa grupezi plantele acelea cumva (ex. valisneria pune-o toata in partea dr. ca sa iti maschezi incalzitorul si sorbul de la filtrul extern)
-muta echinodorusul mai in zona de stanga-spate a acvariului
-mai adauga ceva plante in partea de centru-spate si eventual ceva gazon.

lumina 30 de w

Mai multe detalii te rugam, de genul: modelul, firma ...

4 Editat de pasi_une (2010-11-24 02:37)

Re: acvariu me

salut uite ce te sfatuiesc eu....
scoate piatra de aerare pentru ca ai filtru cascada sau extern din cite vad si coliba aia
valisneria incearca sa faci o linie dreapta cu cele din stinga intre cele din dreapta spate si fata fara sa le scoti asa astupi filtrul si incalzitorul
achinodorusul ala mare dul mai in stinga si buturuga aia mai in dreapta
cu echinodorusii aia mai mici ii poti pune in fata celui mare incat sa astupe golul ramas de sub frunze
vad ca ai cladophora.. incearca sa o tai pe jumatate si sa o intinzi pe buturuga sau pe piatra
mai fa rost de niste plante de mijloc gen blixa japonica, echinodorus tenelus, eleocharis parvula (sagitaria subulata ajunge la o dimensiune prea mare pentru acvariul tau)
dar inainte de toate astea mai adauga substrat(3cm in fata daca nu pui plante gen gazon si pe spate 6..7 cm) cu panta spre fata
incat sa ai o vizibilitate totala la fundulul acvariului
:noroc   :fok

5

Re: acvariu me

Mr_BigOlyMan A scris:

In primul rand te rugam sa pui niste poze mai recente ca sa vedem cum arata in momentul de fata, si pe urma sa comentam. Dar daca si acum arata tot asa sfaturile mele ar fi urmatoarele:
-te rog scoate casuta aceea din ceramica afara din acvariu (nu gasesti asa ceva in natura si pe langa asta este si inestetica)
-incearca sa grupezi plantele acelea cumva (ex. valisneria pune-o toata in partea dr. ca sa iti maschezi incalzitorul si sorbul de la filtrul extern)
-muta echinodorusul mai in zona de stanga-spate a acvariului
-mai adauga ceva plante in partea de centru-spate si eventual ceva gazon.

lumina 30 de w

Mai multe detalii te rugam, de genul: modelul, firma ...

cam aceleasi spuse de amundoi  big_smile
am stat sa scriu pina acum inainte sa vad postul tau  :noroc

6

Re: acvariu me

Bine ai venit printre noi! Pana sa invatam acvaristica, hai sa demonstram ca stim sa scriem romaneste corect, nu de alta, dar sa ne intelegem mai usor. Acvariul arata ok, amenajarea, in ciuda a ceea ce au zis colegii, parerea mea e ca sta la latitudinea ta unde pui o planta, exceptand sfaturile in ceea ce priveste mascarea echipamentelor, care este necesara. Ai un fundal interesant, dar nu inteleg de ce lipseste din el. Numai bine! :fok

Etiamsi omnes, sed non ego.

7

Re: acvariu me

bine ai venit domnu' !  :sok  :fbr
frumos acel echinodorus !
e nou sau il ai de ceva timp ...?
PS : Bine ai revenit cezara  :fbr

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

8

Re: acvariu me

Va multumesc pentru sfaturile de pana acum in wekkend o sa incerc o reamenajare dupa cum ati spus sa wedem ce iese si cel tarziu sambata seara revin cu poze wink
acum catewa intrebari din spusele woastre:cladophora cum o intind pe piatra sau pe buturuga ?
Si lamurirea cu lumina nam wrut so detailiez pt ca imi era putin rusine sun 3 tuburi osram t5 de cate 10 w inca nam awut bani si timp sa inwestesc in cewa mai bun desi am un proiect in acest sens banui ca dupoa craciun il pot dezvolta
Si da echinodorus lam crescut io cand am luat erau doar 2 fire din fiecare ce wedeti majoritatea sunt productie proprie

9

Re: acvariu me

Si mai am o intrebare :daca eu acopar turu filtrului nui scad din performante???mie de asta mia fost frica de am lasat turu asa liber

10 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-11-24 12:36)

Re: acvariu me

In primul si primul rand te rog sa iti completezi profilul cu tot ce trebuie ca sa stim cu si noi de unde esti, poate putem sa te ajutam mai bine. Si este si mai usor pentru tine.
In al doilea rand performantele filtrului nu o sa scada, doar nu indesi planta pe teava lol  hmm , asa ca linistit poti sa plantezi in fata lui, undeva la 4-5 cm distanta (poate si mai mult depinde de planta)


teby05 A scris:

Si lamurirea cu lumina nam wrut so detailiez pt ca imi era putin rusine sun 3 tuburi osram t5 de cate 10 w inca nam awut bani si timp sa inwestesc in cewa mai bun desi am un proiect in acest sens banui ca dupoa craciun il pot dezvolta

Daca o sa cauti mai atent dupa prezentarea acvariilor mele ai sa vezi ca eu am inceput acvaristica cu iluminare cu becuri economice, si am avut rezultate bune, zice eu. Din doua acvarii de 30 litri am reusit sa plantez cat de cat acceptabil un acvariu de 140 de litri si cu lungimea de 104 cm.

11

Re: acvariu me

N-am sa inteleg in vecii vecilor, de ce, in cazul noilor veniti, se posteaza fotografii care nu sunt de actualitate, solicitindu-se sfaturi si observatii in legatura cu set-up-urile deja perimate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: acvariu me

``bradraqua`` daca citeai mai bine modificarile au surenit la wietuitoarele din acvariu nici decum la plante sau aranjament deoarece aweam o boala de care am scapat cam greu .dar nu mari modificari doar 1 scalar disparut:P

13

Re: acvariu me

teby05 A scris:

``bradraqua`` daca citeai mai bine modificarile au surenit la wietuitoarele din acvariu nici decum la plante sau aranjament deoarece aweam o boala de care am scapat cam greu .dar nu mari modificari doar 1 scalar disparut:P

Cu voia sau fara voia ta, imi mentin punctul de vedere, mai ales ca prin set-up eu inteleg inclusiv popularea cu vietuitoare a acvariului. Odata in plus as fi vrut sa vad acei "tetra" la care faci referire, sa ma lamuresc despre ce pesti este vorba.
Oricum imi pare rau ca ai luat remarca mea atit de personal, ea s-a dorit cu efect mult mai general.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: acvariu me

intaleg ceai vrut sa zici nus chiar tetra sunt cei rosi din poze nam stiut cum sa le zic si mia fost lene la un search pe google tongue ,leam zis asa din cauza ca pe la noi sub denumirea asta se wand chiar daca nu se numesc asa ,am crezut ca nu se obsearwa:P:P:P si da sambata rewin cu poze dupa reamenajare,tinand cont de sfaturile userilor

15 Editat de Baracuda (2010-11-24 15:42)

Re: acvariu me

teby05 A scris:

intaleg ceai vrut sa zici nus chiar tetra sunt cei rosi din poze nam stiut cum sa le zic si mia fost lene la un search pe google tongue ,leam zis asa din cauza ca pe la noi sub denumirea asta se wand chiar daca nu se numesc asa ,am crezut ca nu se obsearwa:P:P:P si da sambata rewin cu poze dupa reamenajare,tinand cont de sfaturile userilor

Din pacate, numele generic de "tetra" se aplica multor specii, ce ai tu acolo sunt "Hyphessobrycon callistus". Nu numai tu, sunt si alti acvaristi, care ar trebui sa cunoasca si sa foloseasca denumirea stiintifica a pestilor, pentru a evita confuziile.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: acvariu me

iti multumesc pentru ajutoru acordat wink

17

Re: acvariu me

teby05 A scris:

iti multumesc pentru ajutoru acordat wink

OK

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: acvariu me

imi poate spune cinewa ce am io ii anubias in acvariu???si daca da o pot lega de buturuga la noul setup ???fara ca aradacina sai fie in substrat
?

19

Re: acvariu me

nu prea e  smile

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

20

Re: acvariu me

teby05 A scris:

imi poate spune cinewa ce am io ii anubias in acvariu???si daca da o pot lega de buturuga la noul setup ???fara ca aradacina sai fie in substrat
?

daca am sti si de ce planta vorbesti  :fbr

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise