1 Editat de kanabyss (2010-11-24 00:57)

Subiect: Imi mor pestii.

deci inebunesc.. numai probleme am de cand am bagat niste pietre de la bistrita.. pe toate plantele am ca un fel de firisoare cam de 1mm apa sa tulburat.. 1 betta a murit.. un tetrazona la fel. deci ce se intampla.. am vazut si la betta inainte de a muri.. avea ceva alb pe botic la tetrazona la fel parca are barba de puf i sa umflat boticu si jumate de coada era ca laptele. ce sa fie? ce pot face? ma gandeam sa scot pe toti sa curat bine tot acvariu sa dau restart.. nu stiu ce sa fac.

PS: tetrazona o sa-i duc inapoi la petshop ca am facut greseala sa-i cumpar apoi sa cer sfaturi.

Inca o intrebare. Ce pesti as mai putea tine cu neoni si guppy fara sa am probleme?

never say never

Re: Imi mor pestii.

Posibil sa aiba legatura dar nu neaparat. Conditiile precare in care ai tinut pestii au dus la slabirea lor si a imunitatii, unde orice virus/bacterie care era prezenta in acvariu a invins in lupta cu pestii.

Retoric: Tu daca esti racit umblii transpirat in sort si maieu prin zapada?

Iar betta cu tetrazona este una dintre cele mai nefericite alegeri in combinatii de pesti. Dupa ce o sa iti "tocesti" coatele prin acvaristica o sa iti dai seama, dar din pacate ca in majoritatea cazurilor primii care au de suferit sunt pestii.

3

Re: Imi mor pestii.

Stiu ca am gresit cu pestii tocmai de aia vreau sa o iau de la capat dar de data asta cu mai multa rabdare si mai mult studiu.

never say never

4

Re: Imi mor pestii.

http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perp … alleryId=2 Uita`te aici si incearca sa identifici boala. Cand dai click pe imagine va aparea si tratamentul aferent. Ce spui tu e posibil sa fie Mouthrot...dar cel mai bine arata`ne poze sau descurca`te singur cu ajutorul imaginilor.

Etiamsi omnes, sed non ego.

5

Re: Imi mor pestii.

nu prea pot sa`mi dau seama din pozele alea.. am o poza inainte sa moara dar nu prea se observa.. se vede la botic putin

never say never

6 Editat de pasi_une (2010-11-24 02:05)

Re: Imi mor pestii.

ai spalat/fiert pietrele ?
ai lasat pestii noi in acvariu carantina cu un tratament preventiv de inlaturare
a bacterilor si parazitilor ?
ai incercat sa vezi daca sunt sau nu sunt calcaroase cu o picatura de otet  ?
tot ce bagi in acvariu "accesorii" dezinfecteazale
pestii pe care vrei sai cumperi studiazai in pet shop 10..15 minute sa vezi ce comportament au, incearca si sa te uiti cand duci tetrazonele retur  big_smile  daca alti pesti au ce ai vazut tu  :fok

Re: Imi mor pestii.

Salutare
Tot trebuie dezinfectat, mai ales chestiile importate din balti, lacuri samd. Eu am importat plante din Timis si Bega, care sunt poluate de mama focului, dar am avut pesti cu sistem imunitar bun se pare, ca nu au patit nimic. Doar le-au mancat smile).
Cu neoni si gupy io am asa (pana acum fara probleme) : sanitari, zebre, black skirt tetra, molinesia, razbora arlechini, sanitari, cory, rainbow shark si o broasca :">. Colegii cu experienta poate au sa ma contrazica, eu fiind doar un caz aparte. Tin sa precizez ca Sharkul batran are treaba cu noii veniti. ii alearga , dar nu am vazut pana acum victime, sau cozi rupte.
Bafta

8

Re: Imi mor pestii.

Ai reusit sa localizezi boala dupa imagini?!


Aici, exista o problema clara. M`am saturat sa tot repet: Colegi incepatori, sau presupusi avansati, pestii nu trebuie sa dea coltu` sau sa arata tragic ca sa nu le fie bine. Nu mai dati acelasi si acelasi argument prostesc, va rog sa ma scuzati, cum ca nu au murit sau sunt inca intregi. Nu degeaba nu ne apucam fiecare sa bagam ce ne place in acvariu. Vedeti zilnic acvarii ale unor acvaristi care merita luati in seama, si care au in ele 3-4 specii. Aveti impresia ca doar 4 specii le plac?! NUUU! Problema este ca din ceea ce le`a placut au ales 3-4 specii ale caror conditii de viata si comportamente sunt asemanatoare. M`am plictisit sincer sa tot repet asta.....pacat de amaratii astia de pesti, ca n`au de ales

Etiamsi omnes, sed non ego.

9 Editat de kanabyss (2010-11-24 16:12)

Re: Imi mor pestii.

Cezara A scris:

Ai reusit sa localizezi boala dupa imagini?!


Aici, exista o problema clara. M`am saturat sa tot repet: Colegi incepatori, sau presupusi avansati, pestii nu trebuie sa dea coltu` sau sa arata tragic ca sa nu le fie bine. Nu mai dati acelasi si acelasi argument prostesc, va rog sa ma scuzati, cum ca nu au murit sau sunt inca intregi. Nu degeaba nu ne apucam fiecare sa bagam ce ne place in acvariu. Vedeti zilnic acvarii ale unor acvaristi care merita luati in seama, si care au in ele 3-4 specii. Aveti impresia ca doar 4 specii le plac?! NUUU! Problema este ca din ceea ce le`a placut au ales 3-4 specii ale caror conditii de viata si comportamente sunt asemanatoare. M`am plictisit sincer sa tot repet asta.....pacat de amaratii astia de pesti, ca n`au de ales

Am inteles cam de la inceput care e treaba cu pestii dar am fost eu incapatinat si nu am ascultat pentru ca mi-au placut prea mult si nu m-am putut abtine sa nu-i cumpar. Boala inca nu o stiu.. dimineata am mai gasit un tetra mort sad si ramasesem numai cu unu care l-am dus inapoi. Nu stiu ce boala era da era rapida.. deci 2 nu aveau nimic aseara iar dimineata alb tot boticu si mort in mai putin de 12 ore.
De dimineata la 8 pana acuma am curatat acvariu am scos toata apa am aspirat fundul pana nu a mai ramas nici o impuritate. Am fiert toate pietrele, am spalat geamurile de vreo 3 ori cu apa calda am spalat bine filtrele cu apa fierbinte, am sters bine frunzele plantelor ca erau alunecoase.. se depusese ceva pe ele.
Deacum astept sa se cicleze cu mai multa rabdare si nu mai bag toate porcariile in acvariu fara sa le sterilizez.
Asta e n-am ce face alta data sa`mi fie invatatura de minte.

never say never

10

Re: Imi mor pestii.

Ai posibilitatea sa gasesti putin formol?

11 Editat de kanabyss (2010-11-24 16:30)

Re: Imi mor pestii.

Caut. Dar ce sa fac cu el daca gasesc?

never say never

12

Re: Imi mor pestii.

Cam ce se face cu orice vietate care se doreste a fi pastrata pentru posteritate, asemenea altor foste fiinte, ce se pot viziona/admira la un muzeu de stiintele naturii wink gen Antipa.

SINCER imi pare rau pentru pestii care ti-au intrat in posesie.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

13

Re: Imi mor pestii.

bitanu A scris:
Cezara A scris:

Aici, exista o problema clara. M`am saturat sa tot repet: Colegi incepatori, sau presupusi avansati, pestii nu trebuie sa dea coltu` sau sa arata tragic ca sa nu le fie bine. Nu mai dati acelasi si acelasi argument prostesc, va rog sa ma scuzati, cum ca nu au murit sau sunt inca intregi. Nu degeaba nu ne apucam fiecare sa bagam ce ne place in acvariu. Vedeti zilnic acvarii ale unor acvaristi care merita luati in seama, si care au in ele 3-4 specii. Aveti impresia ca doar 4 specii le plac?! NUUU! Problema este ca din ceea ce le`a placut au ales 3-4 specii ale caror conditii de viata si comportamente sunt asemanatoare. M`am plictisit sincer sa tot repet asta.....pacat de amaratii astia de pesti, ca n`au de ales

Ahhh, ce-mi place!  :sevil  Asa Cezara, scutura-i de praf!  lol  lol  lol

ciprian01 A scris:

Ai posibilitatea sa gasesti putin formol?

Pentru ce formol? Pentru impaiat pesti? lol


Foarte amuzant.. mai ales in momentul de fata. Multumesc

never say never

14 Editat de Cezara (2010-11-24 17:25)

Re: Imi mor pestii.

Mai Catalin, ti`am dat un site. Mai acum cateva zile imi ofereai lectura benevola, iar eu cand iti ofer lectura cu scopul de a te ajuta, nu esti capabil nici macar sa incerci sa te uiti pe pozele alea sa vezi cu ce seamana? Aici, scuza-ma dar e rea-vointa. Cea mai proasta idee a fost sa deciclezi complet acvariul. Cum ti-a trecut asa ceva prin cap nu-mi imaginez. Din pacate, abordezi cea mai proasta varianta. Faci si dupa aia intrebi...eu personal am impresia ca imi racesc gura de pomana cu tine.

Pe frunze era ceva alunecos, eu zic ca-i matasea broastei la ce faci tu in acvariul ala. Sunt alge, dar nu e de mirare, ca acvariu tau e pe post de ceaun si tu incerci sa prepari licori cu vietati acolo.

Etiamsi omnes, sed non ego.

15

Re: Imi mor pestii.

M-am uitat da nu seamana cu nici una de acolo.

never say never

16

Re: Imi mor pestii.

Pana una alta fac si eu cum face Cezara ( tot respectu ) : in primul si in primul rand un acvariu stabil este acela care are o buna filtrare biologica, chiar foarte buna filtrare biologica. Si bineinteles miscarea apei sa fie suficienta incat sa nu deranjeze pestii dar nici slaba sa nu ajute la circulatia apei in bazin inclusiv mentinerea ei omogena la nivel de gaze dizolvate, dilutie a substantelor prezente in acvariu si temperatura.

Asta ca nota personala in cele observate de mine in propriile bazine de-a lungul a celor doi ani de acvaristica.

17 Editat de Baracuda (2010-11-24 18:51)

Re: Imi mor pestii.

ciprian01 A scris:

Ai posibilitatea sa gasesti putin formol?

Ciprian, desluseste-le colegilor taina formolului, se fac deja supozitii macabre in legatura cu folosirea lui. lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: Imi mor pestii.

Asa arata dupa restart.

never say never

19

Re: Imi mor pestii.

Sa intelegem ca pestii tai "si`au bagat picioarele" si au disparut, sau doar locuiesc in vre-un borcan ceva? Eu sper sa fie varianta 2, imi place sa cred ca in ciuda eforturilor tale n`ai reusit sa`i birui pe toti....

Etiamsi omnes, sed non ego.

20

Re: Imi mor pestii.

Buna
formol 37%;
pentru imbaiere am folosit 5ml/10l apa/30min
pentru dezinfectare se poate dubla  [acvarii, ustensile]
asteapta si alte pareri