Subiect: Nou pe site!Bine v-am gasit!

Salutare prieteni.Numele meu este Dan sunt din bucuresti si sunt un acvarist si pescar imaptimit.Sper sa impartasim idei si experienta pe acest site.Despre acvariul meu...momentan am un acvariu de 200 l cu 10 scalari mari care are un "aer" destul de salbatic.Sper sa va placa.

Stima si respect!

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

2

Re: Nou pe site!Bine v-am gasit!

Bine ai venit Dănuț! ...și ca acvarist și ca pescar vei găsii destui prieteni aici, cu care sa-ți împărtășești experiența. Cât despre acvariul tău , la cei 200l și modul de aranjare mai sălbatic ,personal cred ca aduce destul de mult cu un biotop amazonian. Scalarii sunt super :sok Sa mai pui poze fiindcă ai material de lucru! :sok

3

Re: Nou pe site!Bine v-am gasit!

dan.matei26 A scris:

Salutare prieteni.Numele meu este Dan sunt din bucuresti si sunt un acvarist si pescar imaptimit.Sper sa impartasim idei si experienta pe acest site.Despre acvariul meu...momentan am un acvariu de 200 l cu 10 scalari mari care are un "aer" destul de salbatic.Sper sa va placa.

Stima si respect!

Frumos acvariu, totusi imi permit o singura observatie: cred ca sunt multe buturugi, care iau din spatiul pestilor. Poate renunti macar la una din ele si eventual o inlocuiesti cu un Echinodorus deosebit.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Nou pe site!Bine v-am gasit!

Mersi frumos ,Pelly!da Bradraqua,cred ca ai dreptate cu buturugile,dar mi-au placut foarte mult cand le-am luat si de cum le-am pus in acvariu,pestii eu devenit teritoriali, "certurile"dintre ei au incetat si viata a revenit la normnal.:) Intradevar biotipul ar merge perfectsi numai cu vreo 30 de neoni ,fara scalari.Dar ii am de mici si nu m-a tinut inima sa scap de ei.Mai am poze ,o sa le puteti vedea la albume foto.Am avut cu pesti de dunare,crapi koi adica,stiuca si somni,care mi-a palcut sincer cel mai mult dar din pacate foarte greu de intretinut si chinuitor pentru pesti cand au crescut.

Stima!

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

5

Re: Nou pe site!Bine v-am gasit!

In acvariul unde ai avut  koi + știuca ...cine a apucat pensia? lol  ca ești pescar,nu?

6 Editat de Baracuda (2010-11-24 16:17)

Re: Nou pe site!Bine v-am gasit!

dan.matei26 A scris:

Mersi frumos ,Pelly!da Bradraqua,cred ca ai dreptate cu buturugile,dar mi-au placut foarte mult cand le-am luat si de cum le-am pus in acvariu,pestii eu devenit teritoriali, "certurile"dintre ei au incetat si viata a revenit la normnal.:) Intradevar biotipul ar merge perfectsi numai cu vreo 30 de neoni ,fara scalari.Dar ii am de mici si nu m-a tinut inima sa scap de ei.Mai am poze ,o sa le puteti vedea la albume foto.Am avut cu pesti de dunare,crapi koi adica,stiuca si somni,care mi-a palcut sincer cel mai mult dar din pacate foarte greu de intretinut si chinuitor pentru pesti cand au crescut.

Stima!

1. Recunosc ca nu prea am inteles ce vrei sa spui cu "Intr-adevar biotopul ar merge perfect si numai cu vreo 30 de neoni ,fara scalari", cine ti-a sugerat asa ceva?
2. Pasajul cu crapii Koi este de asemenea confuz, ce legatura exista intre acesti pesti si Dunare?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Nou pe site!Bine v-am gasit!

1.Nu mi-a sugerat nimeni,eu singur m-am gandit ca ar fii frumos.
2.M-am referit mai mult la specia de crap,dat fiind ca nu am gasit la momentul respectiv crap autohton,am bagat koi.
Iar cu stiuca nu am avut probleme,ca sa ii raspund colegului ,pentru ca erau de acceasi marime.Cam greu de hranit intradevar marlita.:)

Cu stima

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

8

Re: Nou pe site!Bine v-am gasit!

Bine ai venit! Acvariul e frumusel, cu toate ca umila mea parere esti sa pastrezi doar vre-o 6 scalari, sa se dezvolte frumos, iar dupa cum ziceai si tu, ar merge un banc frumusel de neoni. Cel de-al doilea acvariu, nu zic nimic, decat ca era acolo "one big, ugly fish" lol  lol  Numai bine! :sok

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Nou pe site!Bine v-am gasit!

bien ai venit,frumos acvariu si scalari :sok  :crap

Natura face  parte din viata mea!

Re: Nou pe site!Bine v-am gasit!

multumesc frumos pentru remarci.:) da in al doilea acvariu existau 2 somni africani care erau uratei ,iar stiuca aceea a rezistat foarte mult,pana cand i-am dat drumul in I.O.R. Dar foarte greu de intretinut un acvariu de dunare.
Cat despre scalari..mi-e greu sa ma despart de 2-3.Ori toti si sa stiu ca ajung undeva ok,si sa ma reprofilez pe alta specie,ori ii las asa si astept sa imbatraneasca la mine.sa le fac pomana smile

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Nou pe site!Bine v-am gasit!

Salutare!
Intervin si eu cu 2 intrebari pt ca sunt foarte curios:
Stiuca ai prins-o sau s-au reprofilat petshop-urile? smile
Si cu ce o hranesti? Aaa si nu iti ataca crapii?

Re: Nou pe site!Bine v-am gasit!

da,am prins-o eu pe lacul vacaresti.Stiind ca acolo se braconeaza la greu,si eu aveam deja crapii si somnii africani,am zis sa incerc sa vad daca se acomodeaza.Spre uimirea mea,s-a acomodat repede,reluandu-si obiceiurile naturale.Statea numai in buturuga mare,se misca destul de rar,facea pana ca sa fiu mai exact.Dupa cum se vede in poze...si in albumul personal..era cam de aceeasi marime cu crapii,deci nu a avut nici o treaba sa-i atace vreodata.La 2-3 zile dupa ce s-a acomodati-am luat albitura,sabioara de la magazinele de pescuit.Nici nu observai cand ataca...dar pestisorii dispareau treptat.Manca cam 2-3 pe zii.Asta fiind iarna.Vara ,cand au disparut din comert pestisorii si se gaseau din ce in ce mai greu....am trimis-o in ior.Manca si pestii exoticii daca ii dadeai dar am preferat sa o eliberez.Crapii....mancau mini pelete iar somnii erau innebuniti dupa rame .

Cu stima

Gratis nu exista,ieftin nu rezista