Subiect: Cum sa fac?

Salutare tuturor, ajutati-ma cu niste sfaturi. Mai exact vreau sa modific tot decorul din acvariul meu si plantele si nu stiu cum sa procedez cu pesti si apa pentru ca trebuie sa  golesc tot acvariul. Cel  putin 24h nu pot introduce pestii in el si nu stiu cum sa fac sa nu pierd ciclarea acvariului. Am nevoie de un bazin nou in care sa-i mut provizoriu si sa reciclez din nou acvariul?

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Cum sa fac?

in lighiane sau ceva rotund nu merge,ametesc pesti, am auzit o faza si cred ca merge sau incearca,iei o lada din plastic sau lemn si in ea pui ciolofan pe toata suprafara,pui 2-3 starturi de ciolofan si parerea mea ca merge,nu te grabi mai asteapta si alte pareri,bafta

3

Re: Cum sa fac?

pastrezi apa si filtrul necuratat.

4

Re: Cum sa fac?

Buna
pestii ii poti scoate intr-o galeata
pune-le aerare,incalzitor[numai daca ai galeata peste10l],eventual o planta
atentie: sar[capac]
razbesc mai mult de24 ore
succes

Re: Cum sa fac?

mersi, mai astept sfaturi

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

6 Editat de lorin666 (2011-04-18 23:50)

Re: Cum sa fac?

?

Re: Cum sa fac?

se poate pune pesti cu apa din acvariu intr-un altul de 25l si cu filtrul binenteles (intern), si apoi sa folosesc tot apa aia (cei 25l) si cu apa noua (decantata) ?

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

8 Editat de sTTTk (2010-12-01 20:56)

Re: Cum sa fac?

opreste cam 50% din apa pe care o ai in acvariu wink + filtrele int-ext necuratate si nu o sa se decicleze, o sa fie ca la un scb mai mare de apa tongue

Multi vad, putini cunosc !

Re: Cum sa fac?

Buna

vad ca ai primit sfaturi bune,dar cati pestisori ai acolo???

10 Editat de Paul Hencz (2010-12-01 23:04)

Re: Cum sa fac?

acvariu 95l,   8 tetrazona tiger, 3 conconius, 5 xipho, 1 corydoras

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Cum sa fac?

Buna

asa cum au spus si colegi, mai sus incearca sa opresti cat mai multa apa,vezi si tu o pui in bidoane de apa de 5l sau 10l si nu spala filtrul .Este dificil dar te descurci tu,ca un mic sfat ,cand termini incearca sa le pui niste ACCLIMOL de la JBL sau ceva asemanator sa-i scapi de stres(in mod normal scrie ca-l poti folosi in timpul unor astfel de operatiuni si nu numai,pentru a nu-i supune unui stres mare).MULT SUCCES

Re: Cum sa fac?

Buna seara Paul

sper, ca in Cluj-Napoca sa fie mai frumos ca-n Bucuresti(aici toarna cu galeata).Ce fac micuti tai prieteni,ai reusit cu succes operatiunea???

Re: Cum sa fac?

Buna seara, ploua si aici de vreo doua ore dar slab.
Am reusit sa rezolv problema , de azi sunt din nou in acvariu si acum astept sa vad cum decurge mai departe adaptarea. Maine voi face si un test al apei.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

14

Re: Cum sa fac?

Ce legatura o fi avand pastratul apei cu bacteriile nitrificatoare chiar nu stiu.

Bacteriile nitirficatoare se gasesc in filtru, substrat, elemente de decor sau ale aparaturii de acvariu care dispune de suprafete propice pentru dezvoltarea lor. ATAT.

Cand se muta pestii in bazinul de suport se face intr-o apa care este 70% a lor si 30% declorinata. Asta ca atunci cand sunt trecuti inapoi in acvariu sa fie adaptarea la noul mediu mult mai usor. Adica sa nu fie un soc prea mare de diferenta in chimismul apei.