1

Subiect: Bine v-am gasit

Buna seara
Ma numesc Vali Voicu, sunt din Constanta, am 34 ani si un bebel de 11 ani
Am doua acvarii :
Unul de 50 l ( Cayman professional 50) in care am pur si simplu ciorbita de peste.  Nu ma injurati dar am asa : 1 Guppy, 4 Xypho, 10 tetrazona si 3 molly ( sunt constient ca sunt foarte foarte multi dar pur si simplu nu pot sa-i dau si din acest motiv fac schimb de apa la 2 zile cca 25-30%
Al 2-le acvariu este de 200 l HM, populat cu ciclide de malawi ( 23 bucati ) Bazinul este echipat cu : filtru extern Jbl e900 + filtru intern Evo 600l/h, incalzitor 300W,  nisip fin 1mm ( care sincer vreau sa-l schimb cu 2-3 mm ( sfat de  la pomi - na ca te dau in gat ... ), capac HM facut dintr-un material plastic cu grosimea de 8 mm , 2 neoane phillips 865 T5 de 39 w ( am posibilitate sa bag mai multe dar nu-mi sunt necesare deocamdata )

PS: Am si doua gusate big_smile dar spre rusinea mea nu stiu daca si cand sa le scot puii din gura si tare imi este ca o sa pierd aceasta serie ( prima )
Astept critici
Multumesc

2

Re: Bine v-am gasit

multumesc
Da, am un baiat de 11 ani ( pentru noi este inca un bebel ... )

3

Re: Bine v-am gasit

Bine ai venit Vali!!! Daca primul lasă puțin de dorit....cel de-al doilea este super! :apl

4

Re: Bine v-am gasit

Salutare si bine ai venit!
Dupa ciorbita de peste vine felul doi, care este mult mai gustos....
Lasand gluma la o parte la primul acvariu mai ai ceva de lucru, dar al doi-lea este frumos si imi place ca este si plantat ceea ce multi detinatori de ciclide nu concep. Se spune ca nu se prea impaca plantele cu acesti pesti. Ca si tine eu m-am incapatanat sa demonstrez ca nu se intampla nimic cu plantele si pot convietui fara nicio problema, binenteles cu conditia ca textura frunzelor sa fie mai consistenta ca sa nu-i tenteze totusi. Imi place si cum ai aranjat pietrele, dar eu zic ca nisipul care il ai este foarte potrivit, ciclidele sunt sapatoare de felul lor iar daca tu te gandesti sa schimbi granulatia cred ca vor fi in cel mai fericit caz suparate....daca nu se vor rani destul de rau, iar din punct de vedere estetic, ca sa zic asa, nu va mai fi un biotop.
Multa bafta si astept amanunte despre ciclide. Sa auzim numai de bine !  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

5

Re: Bine v-am gasit

intradevar acvariul cu ciclide este foarte frumos, bravo  :apl

Multi vad, putini cunosc !

6

Re: Bine v-am gasit

Uitasem de schimbul de apa ( astept pietrele pentru ce urmeaza...  )
Schimbul de apa saptamanal ( care de fapt este odata la 2-3 zile ) se face ... direct de la lavoar  (m-ar impusca sotia sa mai tin si apa in recipiente la declorinat ) , DAR apa inainte de a ajunge in acvariu trece printr-un filtru AQUATOR MAXI DUPLEX  care se spune ca purifica apa si ne scapa si de clorul din apa

Re: Bine v-am gasit

bine ai venit,frumoas cel cu ciclide :sok
sanatosi sa ii ti ... :fok

Natura face  parte din viata mea!

Re: Bine v-am gasit

Salut si bun venit intre noi. Eu nu am experienta in acvaristica dar cred ca in primul acvariu ar arata mai bine o buturuga decat acel castel de lut. Al doile e super.
Ape limpezi si pesti sanatosi.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Bine v-am gasit

Bine ai venit!
Dar tetrazonele nu-ti papa ceilalti pesti?

10 Editat de aqua (2010-11-26 21:56)

Re: Bine v-am gasit

salut si bine ai venit !
e un pic ciudat ca la primul acvariu sunt multe de spus dar la acvariul cu ciclide ..NO COMMENT ! este superb !
ma face sa cred ca nu e al dumitale  :fp  :fbr
insa sunt si cateva de zis acolo !
vad plante precum saggitaria ! in fata !
acum eu nu sunt ciclidar ,dar din cate am citit,chiar nu iti merge acolo ! vad ca deja incep sa putrezeasca din frunze ...sau asa ati cumparat-o ..
oricum imi place mult  :fok

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

11 Editat de pelly67 (2010-11-26 22:22)

Re: Bine v-am gasit

Raducule , ce ești......ciclidar ??? lol  lol  :sok

12

Re: Bine v-am gasit

pelly67 A scris:

Raducule , ce nu ești......ciclidar ??? lol  lol  :sok

a dat cineva replica asta demult inainte pe forum si a fost primul lucru care mi-a venit in minte big_smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

13

Re: Bine v-am gasit

aqua A scris:
pelly67 A scris:

Raducule , ce nu ești......ciclidar ??? lol  lol  :sok

a dat cineva replica asta demult inainte pe forum si a fost primul lucru care mi-a venit in minte big_smile

:sok

14

Re: Bine v-am gasit

Buna seara
Multumesc de aprecieri dar si criticile sunt reale ( saggitaria din fata intr-adevar s-a cam "ofilit" dar sunt frunzulite noi care dau de jos si tind sa cred ca-si revine )
In prima mea ciorbita tetrazonele sunt foarte foarte pasnice. Dupa cum vedeti am si un guppy acolo dar niciodata nu s-au legat de el. Cand le apuca pandaliile se alearga dar niciodata INCA nu s-au legata de celalate convietuitoare.

15

Re: Bine v-am gasit

vvoicu A scris:

Buna seara
Multumesc de aprecieri dar si criticile sunt reale ( saggitaria din fata intr-adevar s-a cam "ofilit" dar sunt frunzulite noi care dau de jos si tind sa cred ca-si revine )
In prima mea ciorbita tetrazonele sunt foarte foarte pasnice. Dupa cum vedeti am si un guppy acolo dar niciodata nu s-au legat de el. Cand le apuca pandaliile se alearga dar niciodata INCA nu s-au legata de celalate convietuitoare.

asa am zis si eu la inceput cand aveam tetrazona ca sunt pasnici ! ....crede-ma ca i-am dat destul de repede...nu lasa aparentele sa te insele ! ca pe moment par pasnici dar nu sti cand le sare tandara !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

16 Editat de vvoicu (2010-11-26 23:36)

Re: Bine v-am gasit

acvariul mic este deja "batran" , bine ca prin cate a trecut saracul ... numai eu stiu dar tetrazonele stau de ceva timp acolo si nu am avut probleme cu ele
Stiu ca in acvariul mic am o ciorba si in loc de acel castel ar merge mult mai bine o buturuga frumoasa si alte specii de pesti ( neoni ) dar nu vreau sa iau bataie  big_smile   Pestii toti cae sunt acolo sunt ai copilului si daca ma ating de ei ala sunt. Am incercat sa-l pacalesc sa mai dam din ei , sa schimbam destinatia acvariului dar nu se poate. Asa ca ciorbita ramane in continuare si ma chinui sa-l pastrez stabil si fara decese.

17

Re: Bine v-am gasit

vvoicu A scris:

acvariul mic este deja "batran" , bine ca prin cate a trecut saracul ... numai eu stiu dar tetrazonele stau de ceva timp acolo si nu am avut probleme cu ele
Stiu ca in acvariul mic am o ciorba si in loc de acel castel ar merge mult mai bine o buturuga frumoasa si alte specii de pesti ( neoni ) dar nu vreau sa iau bataie  big_smile   Pestii toti cae sunt acolo sunt ai copilului si daca ma ating de ei ala sunt. Am incercat sa-l pacalesc sa mai dam din ei , sa schimbam destinatia acvariului dar nu se poate. Asa ca ciorbita ramane in continuare si ma chinui sa-l pastrez stabil si fara decese.

daca ai probleme cu tetrazonii mai tarziu ,fa urmatorul lucru ! este experimentat de mine si mi-a mers foarte bine !
daca ii vezi ca bat un peste,scoate-i din acvariu ,pune-i intr-o punga,borcan,acvariu mai mic(bineinteles cu apa in el lol )
si lasa-i cateva minute ! baga-le si putin aer ca intr-un spatiu asa mic ,oxigenul se consuma repede !
si dupa aceea baga-i la loc in acvariu ! sa vezi ca nu o se sa mai ia de pestisorii respectivi !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

18

Re: Bine v-am gasit

...e valabil și pentru nevertebrate? lol

19

Re: Bine v-am gasit

aqua A scris:
vvoicu A scris:

acvariul mic este deja "batran" , bine ca prin cate a trecut saracul ... numai eu stiu dar tetrazonele stau de ceva timp acolo si nu am avut probleme cu ele
Stiu ca in acvariul mic am o ciorba si in loc de acel castel ar merge mult mai bine o buturuga frumoasa si alte specii de pesti ( neoni ) dar nu vreau sa iau bataie  big_smile   Pestii toti cae sunt acolo sunt ai copilului si daca ma ating de ei ala sunt. Am incercat sa-l pacalesc sa mai dam din ei , sa schimbam destinatia acvariului dar nu se poate. Asa ca ciorbita ramane in continuare si ma chinui sa-l pastrez stabil si fara decese.

daca ai probleme cu tetrazonii mai tarziu ,fa urmatorul lucru ! este experimentat de mine si mi-a mers foarte bine !
daca ii vezi ca bat un peste,scoate-i din acvariu ,pune-i intr-o punga,borcan,acvariu mai mic(bineinteles cu apa in el lol )
si lasa-i cateva minute ! baga-le si putin aer ca intr-un spatiu asa mic ,oxigenul se consuma repede !
si dupa aceea baga-i la loc in acvariu ! sa vezi ca nu o se sa mai ia de pestisorii respectivi !

Iti bati joc de pesti daca faci asa, parerea mea; cel mai bine pune specii compatibile si punct.

Multi vad, putini cunosc !

20

Re: Bine v-am gasit

brawo pentru acvariu de ciclide ,nare rost sa critit celelalt p ca wad ca esti constrans sal pastrezi si nas wrea sa aflu consecintele in cazul in care teai atinge de el tongue:P:P nu vb din experienta dar stiu cine a fost in cazul tau si sa lasat cu mult plans;)