Subiect: 140 litri ... Home-made

:sok  :sok PREZENTAREA ECHIPAMENTELOR :sok  :sok
                 ACVARIUL
Home-made cu intarituri in partea superioara (doar pe latime), grosimea sticlei este de 10 mm iar lipitura a fost realizata cu silicon transparent. Dimensiunile acvariului sunt urmatoarele: L=104 cm, l=30 cm, h=46 cm, Volumul=143 litri.
                 POSTAMENT
Acvariul este introdus in unul dintre corpurile care alcatuiesc mobilierul sufrageriei mele. Spatiul destinat acvariului a fost de L=106cm/l=33cm/h=54cm. Acvariul este asezat pe o placa de polistiren extrudat de 2cm cu dimensiunea de L=106cm/l=33cm.
                 CAPAC+ILUMINARE
Dimensiune capac (home-made) L=105cm/l=31cm/h=5cm. Confectionat din lambriu PDF de 7mm. Interiorul capacului contine sistemul de iluminare (home-made) al acvariului, si anume: 4 x T8 30w, dupa cum urmeaza: 3 x Osram 865 si 1 x Osram 965 in prezent, urmand ca in viitorul apropiat sa inlocuiesc un Osram 865 cu un Osram 965 ca sa fie 2x865 si 2x965. Programul de iluminare este de 10 ore, doar cu doua 865 deocamdata. Dupa stabilizarea acvariului programul se va prelungi treptat pana la 12 ore cu toate tuburile aprinse.
                 APARATURA
Filtrarea acvariului se face in momentul de fata cu doua filtre interne Aqua M700, fiecare avand un debit de 700 liti pe ora (adica 1400 litri pe ora). Pe viitor intentionez sa imi achizitionez un filtru extern sau sa imi confectionez unul cu un debit de pana in 2000 litri pe ora. Instalatie de CO2 nu am dar sunt in curs de procurare a pieselor componente (am butelia) mai trebuie celelalte piese. In momentul de fata CO2-ul este introdus in acvariu prin doua "bombe", iar ca difuzor am banalul filtru de tigara.
                 SUBSTRAT
Pentru substrat am obtat pentru gama JBL. Asta au fost gasite in Deva (mai de calitate si la un pret bun)pentru ca la mine in Brad vanzatorul de la  pet-shop se uita la mine ca la amenda, atunci cand m-am dus si am cerut substrat fertilizant pentru plante. Astea fiind spuse am cumparat gama completa de la JBL, adica 7.5 litri de AquaBasis Plus, si inca 10 litri de Manado.
                  FERTILIZARE
Linia de fertilizare am ales-o in functie de buget. Sincer nu imi pare rau nici macar o secunda. Am achizitionat EasyLife EsyCarbo, si am mai achizitionat si linia completa de fertilizant de la userul Cristi_Ionescu (stima si respect pentru tot ceea ce face)(imi cer scuze pentru reclama). Pana la stabilizarea acvariului am sa merg doar cu jumatate din dozele zilnice, exceptand EasyCarbo din care bag doza completa.
                  FLORA
Toate plantele care le am in momentul de fata in acvariul cel mare au provenit din cele doua acvarii de 30 de litri. Am sa enumerez si plantele dar nu le stiu denumirea stiintifica la toate. Promit ca ma informez si revin cu un "edit".
                  FAUNA
In momentul de fata am cam multi pesti in acvariu, recunosc, dar eu sper sa nu dureze mult pana ce se aleg perechile de scalari si atunci o sa mai renunt la majoritatea dintre ei si am sa raman doar cu 4 bucati. Pestisorii sunt urmatori:
-29 paracheirodon innesi (neoni rosi)
-2 thayeria boehlkei (pinguini)
-10 pterophyllum scalare (scalari)
-4 corydoras paleatus (cory)
Nevertebrate sunt si ele destule, dar doar sub forma de melci pomaceea (10-15 pomaceea cu dimensini cuprinse intre 5-10 mm). Din acestia bineinteles ca vor mai disparea, dar asta pe masura ce vor creste melcuti.

Re: 140 litri ... Home-made

Cam asta ar fi locul unde este introdus acvariul, impreuna cu polistirenul aferent.

Re: 140 litri ... Home-made

Aranjarea buturugilor care de fapt sunt mai mult niste crengi (bineinteles ca au fost curatate intens de mine si fierte de cateva ori). In aceste poze apare si "magicianul buturugilor" (Lupu Cosmin) cel care a reusit sa vrajeasca ramurile acelea sa stea exact cum am vrut eu.

Re: 140 litri ... Home-made

De aici a inceput munca de "chinez batran cu barba", legarea moss-ului, anubiasilor si a altor plante pe buturugi.

5 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-12-01 01:21)

Re: 140 litri ... Home-made

Inceputul plantarii, aici este momentul cand "m-a luat cu lesin" (asta ca sa imi citez pe Pelly :sok ). Plantutele au fost transferate din cele doua acvarii de 30 de litri, care de astfel sunt de domeniul trecutului.

P.S. Scuze am uitat de poze :stupid  :stupid  :stupid

Re: 140 litri ... Home-made

.

Re: 140 litri ... Home-made

Dupa introducerea apei in acvariu au urmat retusurile de "final". Dar dupa cum bine se stie un acvariu nu este niciodata gata, niciodata nu va avea forma dorita de posesor, pentru ca tot timpul este loc de mai bine.

Re: 140 litri ... Home-made

Aceasta este forma cat-de-cat "finala" a acvariului meu de 140 de litri

Re: 140 litri ... Home-made

Relaxarea de dupa munca, admirarea rezultatului. Pareri, discutii, sugestii din partea sotiei mele. In fotografie sunt colegul Cosmin impreuna cu nevasta mea, Veronica, si cu cei doi copii ai mei, Adrian (4 ani si 6 luni) si Carmen (1 an si 5 luni).

Re: 140 litri ... Home-made

Cateva fotografii dupa cateva ore (1-2 ore) dupa terminare. Sa mai limpezit apa cat-de-cat si s-au mai indreptat si plantele.

11

Re: 140 litri ... Home-made

frumos. sa te bucuri de el  cat mai mult si.. ape limpezi. :noroc

never say never

12

Re: 140 litri ... Home-made

golas si chel. iti mai trebuie plante acolo, colegule, mai ales acum la inceput. cosmin stie de ce.... tongue

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

13 Editat de pelly67 (2010-11-28 16:04)

Re: 140 litri ... Home-made

...scuze  :stupid ...rog un admin sa-mi șteargă intervenția aici!

Re: 140 litri ... Home-made

Imi cer scuze daca deranjez pe cineva, dar se poate va rog frumos sa mutam discutia aici http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … homemade/

Re: 140 litri ... Home-made

Cateva fotografii facute astazi 28-11-2010. Vedetele acvariului meu.

Re: 140 litri ... Home-made

Deh ce sa facem ... :fcool ... asa e in lumea show-biz-ului. Vedetele astea se lasa mai greu fotografiate din unghiuri mai bune.

Re: 140 litri ... Home-made

Dar ... odata si odata si ele trebuie sa manance. Atunci se intorc la partea lor animalica. Parca se dezlantuie furtuna sau cel mai mare uragan vazut vreodata.

Re: 140 litri ... Home-made

Preferati nevestei ...  :flove  :flove  :kiss

Re: 140 litri ... Home-made

Iar aceasta vedeta, este preferata mea :sok

Re: 140 litri ... Home-made

Si acum si ceva foto cu tot acvariul ...