1

Subiect: Masa mai scurta

Mi am cumparat un acvariu de 240 Eheim care are lungimea de 120cm iar masa pe care o am de la un acvariu mai mic are 101cm,s o folosesc asa?sa pun un blat tot de 120?sau o alta masa?

2

Re: Masa mai scurta

Riscul este cam mare.
Ori inlocuiesti blatul mesei ori mai bine, mai pui unul peste la dimensiunile acvariului.

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

Re: Masa mai scurta

Pune un blat pe masura acvariului. Nu te juca cu focul, in cazul de fata cu apa.

Masa aceea crezi ca tine greutatea noului acvariu?

4 Editat de Horia (2010-11-28 00:29)

Re: Masa mai scurta

Daca tot vrei sa cumperi (banuiesc) un blat de ce sa te complici sa-l pui peste blatul actual. Eu personal l-as da jos pe cel scurt (o treaba relativ usoara banuiesc ca e prins in cateva eurosuruburi) si l-as schimba cu cel bun si arata si mai bine decat doua blaturi unul peste altul.

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

5

Re: Masa mai scurta

Horia A scris:

Daca tot vrei sa cumperi (banuiesc) un blat de ce sa te complici sa-l pui peste blatul actual. Eu personal l-as da jos pe cel scurt (o treaba relativ usoara banuiesc ca e prins in cateva eurosuruburi) si l-as schimba cu cel bun si arata si mai bine decat doua blaturi unul peste altul.

E clar ca nu o sa pun 2,unu peste altu` ma gandesc sa pun unu gros dar nu stiu cat de rezistenta e masa

6 Editat de pasi_une (2010-11-28 04:20)

Re: Masa mai scurta

wink fara sa modifici masa aplici 2 foi una sus si una jos la care in fiecare colt poti adauga ceva in genul acelor tevi cum sunt unele pe la biblioteca "distantiere" argintii  :fok

7 Editat de Horia (2010-11-30 16:04)

Re: Masa mai scurta

Eu cred ca ai putea sa cumperi un singur blat de 1200mm il schimbi cu cel scurt si pentru a putea dormi linistit blatul scurt il iei si il montezi in partea dreapta pe vertical impartind acele doua rafturi in doua si vei obtine patru rafturi.

Sper ca a fost util, oricum e mai economic decat cu doua blaturi plus tevi

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

8

Re: Masa mai scurta

Horia A scris:

Eu cred ca ai putea sa cumperi un singur blat de 1200mm il schimbi cu cel scurt si pentru a putea dormi linistit blatul scurt il iei si il montezi in partea dreapta pe vertical impartind acele doua rafturi in doua si vei obtine patru rafturi

Dimensiuni : 101x41x70
ce e cu rosu am de gand sa modific la ea,blatul de sus o sa fie de 3,5 cm(grosime)

9

Re: Masa mai scurta

Pai e aproximativ la fel cu ce am zis eu. Mie mi se pare :sok  acum tu decizi, tu esti cu banu' :-

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

10 Editat de Alexutzu (2010-11-30 16:13)

Re: Masa mai scurta

o sa`mi ramana un spatiu de 36 cm pentru filtru extern(jbl e1500)
Cristal Profi e1500 dimensiuni: L x l x h: 20x23.5x46 cm.

11

Re: Masa mai scurta

Partile de sus banuiesc ca sunt un intreg cu blatul nu doar niste extensii nu?
Iar cu E1500 nu e cam mare parca e pentru 200-600l nu e mai bun E 900 90-300l? Ma gandesc financiar ca la caracteristici e clar ca 1500 e mai puternic, muta un volum de apa mai mare acum depinde de planurile tale de viitor, poate iei unu mai mare (acvariu) :sbr

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

12 Editat de lorin666 (2011-04-18 23:36)

Re: Masa mai scurta

?

13

Re: Masa mai scurta

Horia A scris:

Partile de sus banuiesc ca sunt un intreg cu blatul nu doar niste extensii nu?
Iar cu E1500 nu e cam mare parca e pentru 200-600l nu e mai bun E 900 90-300l? Ma gandesc financiar ca la caracteristici e clar ca 1500 e mai puternic, muta un volum de apa mai mare acum depinde de planurile tale de viitor, poate iei unu mai mare (acvariu) :sbr

Da,este un blat intreg.
Acum am un acvariu de 180 litri cu filtru extern jbl e900 si nu sunt foarte multumit

14 Editat de Alexutzu (2010-11-30 16:41)

Re: Masa mai scurta

lorin666 A scris:

Gandeste-te daca schimbi blatul sa pui si pe spate o placa de pall pentru rezistenta.

Pai.. am deja unu

15

Re: Masa mai scurta

lorin666 A scris:

sa pui si pe spate o placa de pall pentru rezistenta.

Da asa e are dreptate Lorin,  asta am omis dar oricum nu cred ca lasai PFL-ul ala cat foita de tigara pentru un acavariu de 250 l

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

16

Re: Masa mai scurta

mai am de pus o usa

17

Re: Masa mai scurta

baga un blat gros si peste o bucata de neopren sau polistiren suptire,sa nu faci o bucurie la vecini de sarbatori.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

18 Editat de Baracuda (2010-12-21 19:20)

Re: Masa mai scurta

Alexutzu A scris:

mai am de pus o usa

Daca spatele este din material de cel putin 18-20 mm, este OK.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19 Editat de Alexutzu (2010-12-24 21:35)

Re: Masa mai scurta

Cu masa m`am lamurit,rezista!!!!
Vreau sa mi fac un acvariu steril pentru discusi
Ce lumina?cat timp sa fie aprinsa pe zi?
Am un acvariu 180 litri
Iluminat 2 osram 30w t8