Subiect: ingalbenire plante

salut,
am si eu o intrebare de incepator am un acvariu de 350 l cu substrat si pietris , a fost lasat la ciclat acum este populat am aprox 7 plante in el  anubias congenis, nana , echinodorus ozelot si ink 2 tipuri la care ink nu le stiu numele. acvariul a fost plantat in 2 etape la interval de aprox 2-3 zile iar plantele care au fost plantate prima data au inceput sa se ingalbeneasca iar frunzele sa "dispara"ramanand ca o panza de paianjen la sfatul pet-shop-ului am adaugat easy carbo. stie cineva care este problema?

multumesc

Cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi k sa te incrunti dar doar de 2 sa te intinzi sa-i f**i una

2

Re: ingalbenire plante

Poate lumina. Ce lumina ai si cat timp o tii aprinsa? Niste fertilizanti pentru plante folosesti?

never say never

Re: ingalbenire plante

am 2 t3 de 55w jbl unul ptr plante unul ptr culoare pesti am inteles k dak ai substrat 6-12 luni nu ai nevoie de ingrasamant'

Cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi k sa te incrunti dar doar de 2 sa te intinzi sa-i f**i una

4 Editat de kanabyss (2010-11-27 23:27)

Re: ingalbenire plante

Si eu am substrat si se uscau la inceput.. am pus plantamin in apa si acum toate is verzi iar la anubis iau dat 2 frunze noi in 4-5 zile si nici urma de "panza de paianjen". Tii macar 8 ore pe zi lumina aprinsa? Si incearca sa faci oxigenarea apei doar prin valuri fara bule de oxigen.

never say never

Re: ingalbenire plante

Plantele se adapteaza la noul mediu. Marea majoritate o sa piarda frunzele crescute in alt bazin sau cele cumparate au fost crescute emers si normal ca la adaptarea submersa o sa iasa alte tipuri de frunze.

Easy carbo este bun impotriva algelor si aduce un aport de carbon. Nu contine fertilizanti macro sau micro.

Ce substrat fertilizanti folosesti?

Vezi sa nu fi dozat si prea mult easy carbo.

6 Editat de imi (2010-11-27 23:29)

Re: ingalbenire plante

Buna
plantele comercializate, in marea lor majoritate,au fost crescute emers
le trebuie un timp de acomodare[isi pot pierde chiar toate frunzele]
nu stiu daca e si cazul tau
scuze

7 Editat de sTTTk (2010-11-28 15:27)

Re: ingalbenire plante

liviu_112 A scris:

salut,
am si eu o intrebare de incepator am un acvariu de 350 l cu substrat si pietris , a fost lasat la ciclat acum este populat am aprox 7 plante in el  anubias congenis, nana , echinodorus ozelot si ink 2 tipuri la care ink nu le stiu numele. acvariul a fost plantat in 2 etape la interval de aprox 2-3 zile iar plantele care au fost plantate prima data au inceput sa se ingalbeneasca iar frunzele sa "dispara"ramanand ca o panza de paianjen la sfatul pet-shop-ului am adaugat easy carbo. stie cineva care este problema?

multumesc

salut, sunt 2 aspecte : 1-acomodarea plantelor si 2-nevoie de micro + macro dar mai tarziu; deasemenea din prezentarea ta stiu ca folosesti un filtru uv-cand vei fertiliza vezi sa folosesti uv-ul dupa cel putin 8ore de la fertilizare si doar 2-3-4 ore/in functie de necesitate deoarece sunt anumite elemente pe care le afecteaza; ceea ce trebuie sa faci este sa ajungi la un echilibru in acvariu  :sok

Multi vad, putini cunosc !

8 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-11-28 17:47)

Re: ingalbenire plante

Imi cer scuze de off-topic.

9

Re: ingalbenire plante

Scuze de off topic ^:)^  UN PARE PLUS DE LA MINE

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

10

Re: ingalbenire plante

multumesc de raspunsuri. Lumina este aprinsa de la ora 8 pana la ora 22, filtrul UV inca nu l-am pus in functiune (din ce am citit se pune in functiune dupa aprox 3-4 sapt de la punerea in functiune a acvariului), scuze de greseala neoanele sunt JBL Solar Tropic T5 Ultra,JBL Solar Color T5 Ultra, am sa mai adaug un neon astazi Solar tropic + fertilizant ptr plante

Cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi k sa te incrunti dar doar de 2 sa te intinzi sa-i f**i una