1

Subiect: acvariul meu

salutare,sant pasionat de acvaristica de multi ani si intr un final m am hotarat sa mi fac unu..n am experienta asa cum multi dintre voi o aveti,dar nici chiar asa de afon nu sant smile ,ma astept la o gramada de critici,sugestii etc  din partea voastra dar nu i bai asa te experimentezi asa ca astept..acvariu este aquapro eheim 80/40/50 l am lasat la ciclat vreo 8 zile si acum  arata cam asa oricum sant la inceput.. smile

Scopul scuza mijloacele

2 Editat de Andi66 (2010-11-28 13:14)

Re: acvariul meu

Salut Tavi!
Acvariul tau ar putea arata si mai bine daca ai renunta la acele roci / pietre care nu prea sunt din peisaj (unele par chiar calcaroase, ceea ce maresc duritatea apei si sunt caracteristice acvariilor cu ciclide). Daca insa iti doresti decoruri de genul, poti pune mai degraba roci vulcanice.
Despre pesti....cam ciorbita, eu as renunta la carasei, sunt un pic mai pretentiosi (necesita mult spatiu numai pentru ei, fac multa mizerie, nu poti pune prea multe tipuri de plante, etc.) si as pastra doar scalarii si neonii. Incearca si imbraca cioata de lemn cu niste mosss,  iar la aerarea suplimentara poti renunta, am vazut ca ai montat pe filtrul aquaball ştuţul pentru oxigenare si ar cam fi suficient. Startul este reusit.
Multa bafta si sa auzim numai de bine!

PS: poate dai mai multe amanunte data viitoare si mai multe poze si nu uita sa-ti completezi adresa la avatar.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

3

Re: acvariul meu

ms de sfat andi, stiu ..carasi fac multe .. smile au fost si sant preferinta fetei mele astept in continuare sfaturile voastre

Scopul scuza mijloacele

4

Re: acvariul meu

ce parere aveti de ciotu ala de salcie creata smile abea l am prins cu ventuza de geam as fi vrut sa l prind longitudinal jos dar...n am avut cum..urmeaza sa l imbrac

Scopul scuza mijloacele

5

Re: acvariul meu

Daca îl țineai înainte de al introduce în acvariu 2...3 săptămâni în apa (într-o găleată), stătea singur și fără ventuza, în ce poziție vrei tu.

6

Re: acvariul meu

VREAU SI PAREREA VOASTRA DACA CEI 2 GURAMI SANT PERECHE..EU CRED CA DA smile ,AZI MASCULUL SI A SCHIMBAT CULOAREA ZICI CA A CAZUT IN BORCANU CU CERNEALA big_smile

Scopul scuza mijloacele

7 Editat de Horia (2010-12-01 01:42)

Re: acvariul meu

Salut! Ai un acvariu frumos. Vad ca esti pasionat de gurami. Daca erai mai aproape iti donam si eu doi big_smile Imi plac ciatele le-ai cumparat sau de la rau?
Despre dimorfism primul e clar mascul la al doilea zic ca e femela nu ii vad foarte bine aripa dorsala dar daca o are rotunjita e femela

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

8

Re: acvariul meu

rotunjita pare a fi si mai mica decat el..aia e salcie creata de pe balta smile ami plac guramii ca se fac mari si cresc repede si..si..  mai am un guram red dar e solo deocamdata big_smile

Scopul scuza mijloacele