1 Editat de Dumitru (2010-11-28 20:02)

Subiect: Probleme de viata si moarte!!!

Salutare. Ma numesc Dumitru, am 20 de ani si sunt din Bucuresti.
   
Am primit cadou acum 2 saptamani un acvariu de 11 litri (putin pentru numarul de pesti) cu 3 perechi de guppy si o pereche de molly, o planta (Hygrophila corymbosa Siamensis) si un filtru intern "Resun", iluminare-zero. (toate cumparate undeva din zona Lipscani)
     
     Am amenajat acvariul in felul urmator:

Am fiert apa de la robinet si am duso la temperatura apei in care pestii erau deja, am sadit planta in nisip obisnuit (spalat foarte bine si fiert) am pus cateva pietrecele pe langa radacini ca sa evit spalarea nisipului din jurul radacinilor, am pus si o canuta de ceramica pe care o sa o scot caci nu ii este locul in acvariu- acum inteleg.
     
     Ingrijire:
I-am hranit o perioada prea mult(din lipsa de experienta) ceea ce a dus alterarea calitatii apei. Apa am schimbat-o odata pe saptamana cam 40 %(apa cea noua am adugat-o foarte repede ceea ce nu stiu daca e bine!?). Am spalat filtrul dupa instructiuni.
Totul bine si frumos caci pestii se acomodasera. Erau foarte activi si mancau bine.... pana aseara cand am gasit o femela guppy moarta. Am inlaturat pestele mort am schimbat o parte din apa (apa din acvariu avea un miros destul de puternic de mucegai, avea un misros ciudat in orice caz).Ceilalti pesti erau apatici si nu prea au mancat. Astazi a murit si femela molly dupa ce am mai schimbat cam 15 % din apa, starea pestilor este aceeasi- sunt apatici, stresati si nu prea mananca (de 2 zilei). Mentionez ca am observat ceva ciudat pe corpul femlelor dupa cum se oserva si in poze.  , iar planta nu o duce prea bine - i-au cazut frunzele.
    Va rog sa imi dati niste sfaturi care sa ma ajute sa fac acesti pestisori ceva mai fericiti. 
    Intentionez sa reamenajez acvariul (poate chiar sa achizitionez altul ceva mai mare).                                                                                            Multumesc anticipat.

2

Re: Probleme de viata si moarte!!!

Parerea mea:
acvariul nu e ciclat, apa nu trebuia fiarta trebuia pur si simplu apa de la robinet lasata macar 24h, la 11l de apa nu`i trebuie mult sa se strice motiv care sa imbolnaveasca si sa omoare pestii imediat, iar pestii din poze par sa fie bolnavi

Numele bolii: Ihtioftirioza

Cauza: Protozoar parazit, Ichthyophtirius
Tipul de apa: Apa dulce
Tratamente: Cresterea temperaturii, formol, verde de malahit, medicamente din comert
Observatii: Contagioasa, ea se declara daca temperatura scade de o maniera importanta.

never say never

3 Editat de A. Normal (2010-11-28 20:13)

Re: Probleme de viata si moarte!!!

Ar fi fost bine daca ai fi avut si un incalzitor termostatat, daca ai si nu l-ai mentionat, ridica treptat temperatura pina spre 30 grade, concomitent cu intensificarea aerarii.
Scoate totul din acvariu (substrat, "plante") si adauga treptat o lingura rasa de sare.

Posibil sa reusesti sa-i faci bine, desi la cum arata, cam slabe sperante.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

4 Editat de Horia (2010-11-28 21:59)

Re: Probleme de viata si moarte!!!

Salut si bine ai venit! Pentru inceput sa rezolvam problema cu boala pestisorilor. Au gris. Ca sa ii tratezi ridica temperatura la 29-30 grade iar grisul isi va inceta inmultirea si va cadea pe fundul acavriului. De preferat ar fi, in cazul tau, sa o iei de la capat. Pastreaza acvariul asta ca nano, maternitate, carantina sau spital ca este cam micut si cumpara altul mai mare macar de 50 l ca o sa ai mai multe beneficii. Pui apa la decantat/declorinat si dupa ce scapi de boala speli foarte bine acvariul cu apa si sare.
Dupa ce il resetezi pui substrat, plante si lasi la ciclat acvariu. Sfaturi despre gris si ciclare gasesti pe forum. Succes

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Probleme de viata si moarte!!!

Salut si bun venit pe forum, dupa cum au spus si colegii de mai sus, slabe sanse sa-ti mai salvezi pestisorii. Stiu ca e pacat dar asa se intimpla daca nu citesti inainte sa faci ceva; Important e daca iti place acvaristica sa nu renunti acum si sa o iei de la capat. Sfaturi si ajutor gasesti aici cit vrei, totul depinde de tine. Sfatul care  t-il dau eu ar fi sa iti iei un acvariu mai mare, in primul rand e mai usor de intretinut si si pestisorii tai vor fi mai fericiti.
Numai bine si astept poze pe viitor .

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

6

Re: Probleme de viata si moarte!!!

mancarea nu trebuie lasata in acvariu daca pestii nu o mananca in 5-10 min. o aduni de la suprafata sau o aspiri de pe substrat pentru ca altfel se strica apa mult mai repede.

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!