1 Editat de kanabyss (2010-11-28 21:10)

Subiect: Acvariul meu

Stiu ca e cam tarziu sa ma prezint dar acum mi-am dat seama ca eu inca nu m-am prezentat pe forum. Ma numesc Catalin sunt din Piatra Neamt si am si eu un acvariu de cam 3 saptamani pe care l-am cumparat din lipsa de ocupatie iar acum parca sunt dependent de el si nu stiu ce sa mai fac sa fie totu bine. Am avut niste probleme cu el motiv pentru care i-am dat restart acum 4 zile.

Acvariu 140l (80/35/50)
Capac Mp 80
Lumina 2 x 20w t8 Hagen (aqua glo+flora glo)
Filtru intern Aquael UNI+UV 500 (500l/h)
Inca un filtru intern nu stiu cum se cheama (600l/h)
Termometru
Incalzitor 200w
Pietris Flamingo 2-3mm
Substrat JBL.

In legatura cu fundalul nu ma injurati dar chiar intru in petshop la 2 zile sa intreb daca a adus vreo unu negru(am dat numarul de telefon sa ma sune cand aduce tongue ). L-am pus pe asta sa fie acolo decat nimic.
Cu plantele nu prea le am nu stiu cum se numesc toate se vad in poze.
Pesti m-am hotarat la 10 guppy, 10 neoni, o pereche de ramirezi si 2 hoplo.
In poza 4 e lumina cu leduri pentru timp de noapte.(sper ca nu afecteaza lumina aia albastra).
Scuze de claritatea pozelor dar nu am decat un olympus µ 790 SW
Acvariu arata cam asa dupa 4 zile de la restart. :bf

never say never

2 Editat de kanabyss (2010-11-28 21:15)

Re: Acvariul meu

Acum 2 intrebari:
1. dupa prima saptamana cati pesti sa introduc? 2 3 4? sau niciunu?
2. pot incepe fertilizarea in timpul ciclarii sau trebuie sa astept sa termin ciclarea? ma gandeam la  PPS PRO si Trace Mix Plus (cele pe care le vinde marian4232).
Vreau sa fac totu cum trebuie de data asta. Nu mai fac "cum cred eu ca e bine":D

never say never

3

Re: Acvariul meu

ca si fundal negru - poti cauta ceva autocolant negru sau albastru - la magazine de profil - gen bricostore

un al doilea sfat - incearca si randuieste filtrele interne cat si incalzitorul in asa fel incat sa la o simpla privire  a acvariului sa nu iti iasa in evidenta - mascheaza-le cumva cu ajutorul  plantelor

cat despre ciclare - imposibil sa nu gasesti ceva informatii aici (asta numa in cazul in care vei cauta)

bafta

catalos

4

Re: Acvariul meu

in partea dreapta planta mica verde inchis pare anubias..... daca e anubias nu trebuie sa stea cu radacinile in substrat ca moare.
in rest mai trebuie plante.

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

5 Editat de kanabyss (2010-11-28 21:53)

Re: Acvariul meu

nu e anubias. in stanga si in mijloc am anubias.(sau le confund eu) moare in substrat?? asta nu stiam. dar pare sa`i merga bine .. chiar a mai crescut cativa cm de cand o am. ce sa fac? sa o ridic sa stea radacinile numai in pietris?

never say never

6

Re: Acvariul meu

catalos A scris:

ca si fundal negru - poti cauta ceva autocolant negru sau albastru - la magazine de profil - gen bricostore

un al doilea sfat - incearca si randuieste filtrele interne cat si incalzitorul in asa fel incat sa la o simpla privire  a acvariului sa nu iti iasa in evidenta - mascheaza-le cumva cu ajutorul  plantelor

cat despre ciclare - imposibil sa nu gasesti ceva informatii aici (asta numa in cazul in care vei cauta)

bafta

O sa le maschez oricum dar astept marfa noua cu ceva plante mai mari la pet shop.

never say never

Re: Acvariul meu

kanabyss A scris:

nu e anubias. in stanga si in mijloc am anubias.(sau le confund eu) moare in substrat??

Stinga si mijloc => echinodorus wink
Ala verde inchis => anubias, cum ti s-a spus, prinde-l de o piatra sau de o craca/buturuga. Ii merge bine pentru ca este substratul extrem de afinat wink si granulatia permite circulatia apei in stratul superficial al substratului.
Pe mijloc ai o hydrocotyle leucocefala, las-o si p'aia plutitoare

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

8

Re: Acvariul meu

Ma refeream la aia din mijloc ca ii merge bine pentru ca credeam ca aia e anubias. Ma duc acuma sa scot anubiasul din substrat:D multumesc.

never say never

9

Re: Acvariul meu

Asa e mai bine cred.

never say never

10

Re: Acvariul meu

pentru planta e mai bine.
estetic nu prea. ar trebuie legata cu ata sutire sau guta de pescuit ca si cum ar fi crescuta pe o piatra sau buturuga.
si nu ii place lumina prea multa deci la umbra unei plante inalte.

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

11 Editat de kanabyss (2010-11-28 23:14)

Re: Acvariul meu

o las asa deocamdata pana imi iau niste plante mari sa acopar filtrele apoi o sa o mut mai la umbra. cred ca de asta are niste pete negre pe frunzele de la baza ca nu o ducea prea bine.

never say never

12

Re: Acvariul meu

deci pana la urma cum fac? maine am 1 saptamana de la restart
1. dupa prima saptamana cati pesti sa introduc? 2 3 4? sau niciunu?
2. pot incepe fertilizarea in timpul ciclarii sau trebuie sa astept sa termin ciclarea? ma gandeam la  PPS PRO si Trace Mix Plus (cele pe care le vinde marian4232).

never say never

13

Re: Acvariul meu

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … ara-pesti/ citeste aici, o ciclare facuta fara pesti, in timp relativ scurt, 14 zile. Sfatul meu e sa incerci sa bagi cat mai multe plante, chiar daca nu le pastrezi pe toate. Dupa cateva zile poti baga si sanitarii, care sunt ceva mai rezistenti.

Etiamsi omnes, sed non ego.

14 Editat de kanabyss (2010-11-29 17:42)

Re: Acvariul meu

Interesant.  :sok un mare plus :sbr dar la experienta mea in acvaristica nu m-as risca.

never say never

15

Re: Acvariul meu

a trecut o saptamana. am pus 2 hoplo in acvariu e de ajuns sau mai trebuie 1 2? is mici.. cam 5-6 cm.

never say never

16

Re: Acvariul meu

S-a incheiat si saptamana 2..apa schimbata doar 25% o singura data dupa prima saptamana.
As vrea sa trec pe ciclide malawi (cam 5 pestisori) dar daca golesc acvariu (desigur in recipiente) sa-i pot pune fundal 3d acvariu o sa ramana ciclat nu?

never say never

17

Re: Acvariul meu

kanabyss A scris:

S-a incheiat si saptamana 2..apa schimbata doar 25% o singura data dupa prima saptamana.
As vrea sa trec pe ciclide malawi (cam 5 pestisori) dar daca golesc acvariu (desigur in recipiente) sa-i pot pune fundal 3d acvariu o sa ramana ciclat nu?

   Nu cred ca acvariul tau este potrivit pentru ciclide africane, este cam mic. Citeste aici pe forum despre astfel de acvarii si trage concluzia. Oricum, de-abia ai inceput sa intelegi cite ceva pentru set-up-ul tau si deja vrei o astfel de schimbare? Mai gindeste-te!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: Acvariul meu

imi mai fac un plantat si vroiam unu cu pesti cam de 10cm. dar asta e peste vreo luna cand o sa`mi iau un jbl e900 (cred ca`i suficient sa faca fata bine la acvariul de 140l)

never say never

19

Re: Acvariul meu

kanabyss A scris:

imi mai fac un plantat si vroiam unu cu pesti cam de 10cm. dar asta e peste vreo luna cand o sa`mi iau un jbl e900 (cred ca`i suficient sa faca fata bine la acvariul de 140l)

M-ai terminat! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: Acvariul meu

mda.. mai bine taceam bine ca nu pot lua minus acuma :pp

never say never