1

Subiect: sunt bunica :D

Mi-au depus ramirezii  big_smile astazi, i-am prins in mijlocul faptei lol nu ii mai vedeam deloc, stiam ca se pregatesc sa depuna, ea avea burta rosu aprins si tot curatau un geam, numai retrasi stateau. si acum depun pe o piatra.
probabil monta este pierduta dar tot ma bucur  big_smile daca nu acum, macar datat viitoare o sa fiu pregatita big_smile
sfaturi, pareri? :d ma chinui sa fac poze dar este cam greu din cauza unghiului.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: sunt bunica :D

Felicitari allexya. Sper sa ai parte de puisori chiar daca nu ai fost pregatita. :noroc

never say never

3

Re: sunt bunica :D

Felicitari!
Eu am cam 100 pui de ramirezi, scosi artificial.
De fiecare data cand am lasat icrele la parinti, le-au mancat...
Poate tu ai mai mult noroc.
Bafta!

4

Re: sunt bunica :D

mersi mult big_smile e prima lor depunere, inca depun acum, m-am sfatuit cu ciprian sa ii las in pace, sunt putine icre. ii mai las 1-2 depuneri si apoi incep sa ma ocup de puisori big_smile nici acvariu nu am sa mut icrele.. or sa stea in comunitar la mila parintilor.

poze big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

5

Re: sunt bunica :D

Cam ce marime au ramirezi tai? Mi-am luat si eu o pereche si sa stiu cam cat mai au de crescut:D

never say never

6

Re: sunt bunica :D

ca dimensiuni sunt foarte mici. masculul este cam cat un neon rosu, sa zic vreo 3-4 cm iar femela este jumate din el. ca varsta stiu doar la mascul, cam 7 luni
iti dai seama cand vor fi gata sa depuna cand femela va avea burta foarte foarte rosie, vor sta foarte retrasi si vor curata in dementa o suprafata. apoi vor disparea din peisaj. inseamna ca s-au pus pe treaba

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

7

Re: sunt bunica :D

De obicei la ramirezi ca sa scoti pui trebuie sa ai pui separat intr-un acvariu mic (5L) in care pui o piatra plata s-au eu punem bucati patrate de faianta dupa ce depuneau scoteam perechile afara si pun triplafavina in apa si o piarat care da aer foarte fin  ,trebuie avut mare grija la pui pentru ca sunt foarte sensibili in primele saptamani la ph in rest multa bafta

8

Re: sunt bunica :D

a mei au cam 4cm fara coada. unu e cu burtica roz (presupun ca e femela) iar celalalt are burtica alba. iar la unu pata neagra de langa cap e neagra. iar la celalalt pata aia neagra mai are si albastru pe ea.(sper ca is pereche , au aceleasi dimensiuni)

never say never

9

Re: sunt bunica :D

asa stiam si eu, ca nu trebuie tinuti in acvariul comunitar si nici mutate icrele o data depuse. desi banuiam ca vor depunde am fost luata prin surprindere. dar nu e nici o problema, oricum nu am alt acvariu disponibil acum, voi numara zilele pana la urmatoarea depunere si ma voi pregati temeinic pentru data viitoare.

inafara de piatra de aer nu mai pun nimic? filtru stiu ca nu..ma gandeam poate un filtru bolborositor. plante ceva? moss, ceva plutitor? sau pot sa il las steril?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

10

Re: sunt bunica :D

http://animalutze.wikiforum.ro/pesti-f5/reproducere-si-cresterea-puilor-la-mikrogeophagus-ramirezi-t20.htm
Poate te ajuta la ceva.

never say never

11

Re: sunt bunica :D

kanabyss A scris:

a mei au cam 4cm fara coada. unu e cu burtica roz (presupun ca e femela) iar celalalt are burtica alba. iar la unu pata neagra de langa cap e neagra. iar la celalalt pata aia neagra mai are si albastru pe ea.(sper ca is pereche , au aceleasi dimensiuni)

sunt pereche, ai spus corect cel cu burta roz este femela. probabil este doar o chestiune de timp pana vor depune

mersi mult de site big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

12

Re: sunt bunica :D

fara plante si filtru  cat mai steril e ok

13

Re: sunt bunica :D

au iesit puii? :crap

never say never

Re: sunt bunica :D

inca nu!!! big_smile  big_smile  big_smile ...sunt la mine!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

15

Re: sunt bunica :D

sper sa reusesti :pls

never say never

16

Re: sunt bunica :D

sorry dar...astazi au mancat monta, erau putine, maxim 30 si 3 se albisera. in 2 saptamani or sa depuna iar

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

17

Re: sunt bunica :D

macar data viitoare esti pregatita :fok

never say never

Re: sunt bunica :D

allexya A scris:

sorry dar...astazi au mancat monta, erau putine, maxim 30 si 3 se albisera. in 2 saptamani or sa depuna iar

Hei ,ce-ti fac ramirezii au depus?