1 Editat de maimutica (2010-12-01 01:15)

Subiect: reductor CO2

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi privitor la aparatura din poza.
Se poate folosi ca reductor de CO2 pentru butelie ?
Cred ca sunt doua(o intrare si doua iesiri), dar care este rolul ceasurilor?

2

Re: reductor CO2

Nu ma pricep dar eu unul nu as folosi si iti dau doua motive:
1. nu vad reglaj la el nu mai zic reglaj fin
2. rezista la o presiune de 10 bari unde majoritatea tuburilor au peste suta. Eu am 200 bari

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: reductor CO2

Horia A scris:

Nu ma pricep dar eu unul nu as folosi si iti dau doua motive:
1. nu vad reglaj la el nu mai zic reglaj fin
2. rezista la o presiune de 10 bari unde majoritatea tuburilor au peste suta. Eu am 200 bari

de unde iti dai seama la cati bari rezista, de unde l-am luat, mi-a zis ca il folosea la dozatoare.

4 Editat de Horia (2010-12-01 02:18)

Re: reductor CO2

Pai ca sa stii la cat rezista te uiti pe scara gradata. Scrie 140 psi unde 1bar = 14,5 psi cea ce inseamna ca ai aproximativ 10 bari

Nu te zgarci la lucruri importante. Un reductor co2 nou am vazut azi pe un site 158 lei si e la tine in B. Si nu uita cele mai scumpe lucruri sunt lucrurile gratis. Ce te faci daca faci buba cu el cat cheltui sa repari ce strici?

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: reductor CO2

Pe manometrul de presiune mare e stipulat un maxim de 170 bari. Posibil sa mearga si la co2. Sunt de fapt doua reductoare cuplate pe direct si un singur manometru pentru presuiunea din butelie. Chiar pe el se vede in zona rosie o butelie taiata semn ca e golita. Logic, doooh.  Partea interesanta e ca dupa fiecare regulator se mai afla cate un alt reductor de joase presiuni, cel cu sarmulitele si plumbii sau posibil sa fie niste valve de supra presiune sau antidumping. Dupa ei se pot monta robinetii de reglaj fin. Daca e de co2 te-ai ales cu o scula meseriasa. Chiar de vis, ca astfel poti sa dai co2 la doua bazine si sa reglezi independent rata bulelor si chiar sa montezi electrovalva separat fara nici un fel de problema.

6 Editat de maimutica (2010-12-01 02:41)

Re: reductor CO2

multam, trebuie sa-l vada pe viu cineva. Cred ca asa ii dau de cap, deorece eu nu am 2 acvarii(eventual pun un butoi de bere alaturi :noroc ), si sa vad daca poate fi modificat.

7

Re: reductor CO2

Da ca unul trebuie sa indice presiunea din butelie iar al doilea presiunea cu care bagi in acvariu, cu cat ai reglat. Eu m-am incurcat in 3 ceasuri big_smile
Cum zice colegul e ok, nu stiu cu reglarea. In cazul de fata iti vine manusa daca ai doua acvarii big_smile. Eu am doar unul deci.., big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

8 Editat de A. Normal (2010-12-01 13:21)

Re: reductor CO2

Ca detinator al unui dispozitiv asemanator (daca nu chiar identic), pot sa-ti precizez:
- manometrul orizontal (din extrema deapta) este cel care iti indica presiunea din butelie;
-manometrele verticale (gemene) iti indica presiunea de iesire pe fiecare conducta in parte;
- manometrele sunt montate pe detentoare ("ceasuri" - zona de reducere efectiva a presiunii);
- pe aceste detentoare sunt montate SURUBURILE de reglare a presiunii de iesire, care, presupun ca ai observat din utilizare, functioneaza "pe invers", adica desfacute = circuit inchis, insurubate = circuit deschis, gazul poate sa circule;
- respectivele suruburi/robinete pot fi considerate "de reglaj fin" intr-o instalatie industriala, pentru uzul acvaristic necesita intercalarea unui alt robinet, de uz acvaristic pentru un adevarat reglaj fin.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

9 Editat de lorin666 (2011-04-18 23:32)

Re: reductor CO2

?

10

Re: reductor CO2

lorin666 A scris:
maimutica A scris:

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi privitor la aparatura din poza.
Se poate folosi ca reductor de CO2 pentru butelie ?
Cred ca sunt doua(o intrare si doua iesiri), dar care este rolul ceasurilor?

Acela este un reductor model mai vechi de co2 care alimenteaza doua dozatoare de bere. Reglajul se face prin intermediul surubului din mijloc dar nu veti ajunge niciodata la performanta de o bula pe secunda sau daca reusiti ceva veti avea fluctuatii adica multe bule si iar cateva bule. Se poate folosi in mod satisfacator numai cu ajutorul unui controller care opreste co2 cand ajunge la concentratia dorita. Eu nu il recomand dar in lipsa de alceva... Si inca ceva sa se verifice garniturile si imbinarile deoarece are ceva vechime in "munca" .

mersi mult, este nou nout(nefolosit), dar tot trebuie verificat

11

Re: reductor CO2

A. Normal A scris:

Ca detinator al unui dispozitiv asemanator (daca nu chiar identic), pot sa-ti precizez:
- manometrul orizontal (din extrema deapta) este cel care iti indica presiunea din butelie;
-manometrele verticale (gemene) iti indica presiunea de iesire pe fiecare conducta in parte;
- manometrele sunt montate pe detentoare ("ceasuri" - zona de reducere efectiva a presiunii);
- pe aceste detentoare sunt montate SURUBURILE de reglare a presiunii de iesire, care, presupun ca ai observat din utilizare, functioneaza "pe invers", adica desfacute = circuit inchis, insurubate = circuit deschis, gazul poate sa circule;
- respectivele suruburi/robinete pot fi considerate "de reglaj fin" intr-o instalatie industriala, pentru uzul acvaristic necesita intercalarea unui alt robinet, de uz acvaristic pentru un adevarat reglaj fin.

mercic, inca nu il folosesc, mai intai sa vad daca este bun. Daca il defac in 2 are ceva?

12

Re: reductor CO2

Eu ti-as sugera sa "NU", daca ai veleitati de instalator, "poate", dar daca tu ti mostis sa "DA" imi declin orice raspundere.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

13

Re: reductor CO2

nu eu, meseriasii aia de incarca butelii big_smile

14

Re: reductor CO2

Mai bine il vinzi cuiva care are nevoie de asa ceva si iti iei tu unul singur. Sau faci schimb plus diferenta. Zic si eu.

15

Re: reductor CO2

scifficus A scris:

Mai bine il vinzi cuiva care are nevoie de asa ceva si iti iei tu unul singur. Sau faci schimb plus diferenta. Zic si eu.

adica sa-l bag la schimburi(ca de preturi, nu ma pricep).

16 Editat de lorin666 (2011-04-18 23:33)

Re: reductor CO2

?

17

Re: reductor CO2

lorin666 A scris:

Mergi  la un centru de incarcari co2 care fac si revizii de exemplu in  Pieptanari acolo baieti au si scule menghine si roaga-i sa ti-l faca in doua, ei cu ocazia asta il si verifica. Asa vezi si daca are pierderi . Bafta

mercic, stii un orar de acolo

18 Editat de lorin666 (2011-04-18 23:33)

Re: reductor CO2

?

19

Re: reductor CO2

mercic