1

Subiect: Salutare

Eu sunt Alin, de fel din Buzau, momentan in Bucuresti, student la Medicina Veterinara, anul 3.
    Sa incep cu prezentarea acvariului:
    - 40 L, cu filtru, pompa de aer cu burete, iluminare 12W (improvizata cu o lampa de birou  :ang  ), incalzitor 75W, termometru lipit, filtru cu debit 330L/h si maternitate.
    - cateva plante, nu stiu exact cum se numesc big_smile
    - pesti: - 2 xifo (pereche)
                - 4 molly: 2 perechi (1 neagra, 1 pestrita)
                - 2 molly balon (pereche) de culoare alba
                - 1 platty mascul
                - 2 guppy (pereche)
                - 1 betta pui mascul
                - 3 sanitari
                - 1 conconius mascul
                - si niste puiet de molly si ancistrus, separati

    Saptamana viitore sper sa trec la un acvariu de 60-70 L.
    Multumesc pt primire si "ape limpezi" la toti! big_smile

2 Editat de Horia (2010-12-01 23:24)

Re: Salutare

Salut Alin si bine ai venit! Ai un acvariu care inca nu da 100% din ce ar putea el. Bineinteles ca sa ai randament cat mai mare trebuie sa te implici si aici incerc sa te ajut cu cateva vorbe:
1. in acvariu ai cam multi pestisori ar trebui sa fie cam unu la fiecare patru litri de apa (cu conditia ca atunci cand pestisori ajunge la maturitate sa nu fie mai mari de cinci centimetri)
2. iluminatul e cam slabut incearca sa ajungi la 24w
3. ai o planta care te ajuta sa scapi de nitrati (un compus al amoniacului toxic in acvariu in cantitai mari) si anume Cabomba (e aia pe care sta betta)
4. substratul tau e prea mare, ar fi ideal pentru ciclide tie iti trebuie un pietris cu granulatie 2-3 mm
5. sa fie aspectos incearca sa muti incalzitorul intr-un colt si mascheaza-l cu Valisneria (aia ca graul)

Incearca sa schimbi astea si o sa vezi o imbunatatire semnificativa a acvariului

Multumesc celui care mi-a dat MINUSUL la postare. Daca am gresit corecteaza-ma sa nu mai gresesc si sa invat si eu :smoke  nu da doar minus si pa :sevil

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

3

Re: Salutare

Multumesc pt sfaturi, sapt viitoare vreau sa-mi cumpar un acvariu mai mare si urmaresc sa schimb si substratul, sa pun ceva cu granulatie mai mica, eventual nisip si sa pun cat mai multe plante. E ok sa pun nisip ?

4 Editat de Horia (2010-12-01 23:29)

Re: Salutare

air A scris:

E ok sa pun nisip ?

Ar fi mai indicat sa adaugi niste pietris cu granulatie 2-3 mm pentru ca apa poate circula mai bine printre pietricele si palntele iti vor fi recunoscatoare, nisipul le sufoca. Daca ai banuti mai multi (cred ca e pana in 50 lei) poti lua un substrat fertilizant care e poros si se fixeaza bacteriile de el plus ca elibereaza substante cu propietati nutriente aducand beneficii acvariului tau.

Foarte important vezi ca este pe forum CICLUL AZOTULUI. Ia citeste documenteaza-te si unde ai nelamuriri intreba colegii. E imperial sa urmezi acest ciclu

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

5

Re: Salutare

Inteleg. Mersi pt sfat. O sa vad eu cum fac.

6

Re: Salutare

Bine ai venit printre noi! Acum sa corectam greselile domnului Horia, care undeva zice bine, undeva mai bine n`ar mai completa.
Intradevart trebuie sa optezi pentru un pietris de granulatie mai mic, nu nisip, ci cum a zis si colegul de 2-3mm (cel actual nu are nici in clin nici in maneca, cu cel folosit la ciclide, in acvariile de ciclide folosindu-se de preferinta nisipul).

In ceea ce priveste plantele, nu doar cambomba ajuta la ciclare, ci orice planta vie.

Substratul fertilizant e foarte bun pentru dezvoltarea palntelor, dar nu cumva sa intelegi ca poate fi folosit singur. Daca optezi sa iei si substrat fertilizant, acesta trebuie pus, si acoperit dupa aceea cu un alt substrat inert ( acesta e cel de granulatie 2-3mm)

La pestisori, ti`as sugera sa donezi acel betta, nu se simte prea bine intr`un acvariu comunitar. Cam atat de zis. Numai bine!!! :sbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

7 Editat de Horia (2010-12-02 00:16)

Re: Salutare

Multumesc Cezara de retusuri. Cand am zis ca merge la ciclide m-am exprimat gresit in sensul ca la ciclide sunt folosite in constructia grotelor, galeriilor (bineinteles pietre mai mari) iar pe fund se pune nisip fin pentru ca ciclidele il iau in gura. Stiu ca toate vietatile participa la ciclul azotului la Cabomba m-am referit ca este o planta care consuma in proportii mai mari nitratii (din ce am citit, daca am memorat rau hit me big_smile). De substrat asa e am omis sa spun acest lucru. NU fertilizeaza la nesfarsit ci o anumita perioada in functie de aviditatea plantelor pe care le are in acvariu. Pentru a-i prelungi aceasta propietate se adauga anumite substante (ex JBL 7 balls) la radacina plantei. Sper ca am zis bine big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

8

Re: Salutare

O sa respect tot ce mi-ati zis. Sapt viitoare sper sa-mi cumpar unul mai mare, sa-l fac cum trebuie.
Inca ceva, o sa pierd ciclarea daca schimb acvariul ? E ok daca pun apa din acvariul actual si sa nu spal filtrul ?

9

Re: Salutare

filtrul va ramine ciclat, dar substratul nu.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

10 Editat de pasi_une (2010-12-02 11:56)

Re: Salutare

...

11 Editat de air (2010-12-06 02:36)

Re: Salutare

Va salut cu drag, iarasi!

Am facut upgrade smile 55 L

Scuzati dezordinea big_smile