1

Subiect: Fenomen ciudat

Salutare.
De ceva vreme Melci de substrat imi ies cu gramada cred k is vreo 200 cel putin la suprafata apei. Stie careva din ce cauza?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

Re: Fenomen ciudat

Calitatea apei este improprie. Masoara nitritii si nitratii! Schimba o parete din apa. Este foarte posibil ca din diverse cauze sa se fi deciclat sistemul.

3 Editat de scifficus (2010-12-17 22:35)

Re: Fenomen ciudat

ZERO

4

Re: Fenomen ciudat

Pai au vreo problema? sau de ce sa ii mut?

scifficus A scris:

Ca tot au iesit te sfatuiesc sa ii muti in alta parte, aici te descurci tu cum poti.


Completare : cantitate mica de oxigen in apa, s-au format gaze nocive de la mizerie si mancare neconsumata in substrat - ceea ce indica filtrare si curatenie deficitara.

Ar fi bun daca ai da niste mici detalii legate de acvariu - dimensiuni si tehnica folosita.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

5

Re: Fenomen ciudat

ciprian01 A scris:

Calitatea apei este improprie. Masoara nitritii si nitratii! Schimba o parete din apa. Este foarte posibil ca din diverse cauze sa se fi deciclat sistemul.

Am sa schimb jumate din apa sa vad efectul.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

6

Re: Fenomen ciudat

scifficus A scris:

Ca tot au iesit te sfatuiesc sa ii muti in alta parte, aici te descurci tu cum poti.


Completare : cantitate mica de oxigen in apa, s-au format gaze nocive de la mizerie si mancare neconsumata in substrat - ceea ce indica filtrare si curatenie deficitara.

Ar fi bun daca ai da niste mici detalii legate de acvariu - dimensiuni si tehnica folosita.


Acum am vauzt tot ce ai scris.

Acvariul are 187 de litri , am un filtru UNIFILTER 500UV PT ACVARII 100 - 200L

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

Re: Fenomen ciudat

Lipsa de oxigen e cel mai intalnit motiv pentru care ies la suprafata si aici nu e vorba doar de melcii de substrat ci si de alte tipuri.
De asemenea, in apa se pot gasi substante ce ii deranjeaza.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

Re: Fenomen ciudat

Eu te sfatuiesc sa incerci ca in limita posibilitatilor sa faci o afinare a substratului, o greblare in profunzime. Vei fi uimit de cantitatea de gaz (foarte probabil azot) eliberata ca urmare a acestei operatii. In ceeace priveste sugestia de a mai reduce din ei, o consider binevenita, intrucit este evidenta faza de inceput de "substrat de melci wink

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

9 Editat de scifficus (2010-12-17 22:35)

Re: Fenomen ciudat

ZERO

10 Editat de Rodamin (2010-12-05 01:40)

Re: Fenomen ciudat

Schimbul de apa il fac o data pe  luna, schimb  jumate din ea, o schimb si mai completez saptamanal cand scade, legat de filtru , daca zici k nu e bun am sa il schimb, poti sa imi sugerez ceva filtru bun si sa fie bun si la acvariul meu . Ce-a mai ciudata chestie e k melci ies doar seara afara si ziua nu. De sifonat il sifonez cam o data la 2 luni .

scifficus A scris:

Gaze care sunt formate in substrat ar fi hidrogenul sulfurat - H2S si oxigenul - O2. Extrem de rar se poate forma azot, mecanismul producerii lui este dat de niste bacterii, dar ma repet, extrem de putine cazuri in care ajunge sa se formeze azot in substrat.

Si revenim la problema principala, acel filtru este o gluma buna la acvariul tau. Asta din seria celor care vin mereu cu probleme de mai toate felurile si intr-un final aflam ca au filtrele cele mai nepotrivite pentru acvariul in discutie.  Iti trebuie debit de apa si filtrare, biologica in primul rand ca sa nu ai nevoie de cea chimica.

Legat de melcii de substrat, ti-am zis sa iei din ei ca oricum se inmultesc la loc. Plus ca si ei ca celelalte vietuitoare respira si consuma oxigenul din apa si bineinteles ca orice fiinta fac si caca.

Aici am sa presupun si daga gresesc imi cer scuze - tu sigur nici nu prea sifonezi substratul si ca o completare tot o sa presupun ca faci schimburi de apa mici sau/si mai rar decat ar trebui. De unde si probleme aparute.

Recomandarea mea: curatenie in acvariu mai temeinica macar o data pe luna, schimburi minime de 30% saptamanale si bineinteles schimba filtrul, mai baga altul ,treci pe extern, oricare din variante si bineinteles sa ai filtrare biologica.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

11 Editat de scifficus (2010-12-17 22:35)

Re: Fenomen ciudat

ZERO

Re: Fenomen ciudat

Subscriu la ce a spus colegul nostru, problema principala ar fi lipsa de oxigen, iar faptul ca melcii ies noaptea afara intareste ipoteza. Iti pot recomanda JBL e900, silentios si foarte bun, asta daca nu vrei e1500 care are debitul 600l/h. Si pe langa asta, cumpara si niste teste de apa sa vezi daca nu ai si alte probleme... Spor la treaba.

13 Editat de scifficus (2010-12-17 22:36)

Re: Fenomen ciudat

ZERO