1 Editat de radu_dragan (2010-12-07 23:56)

Subiect: acvariu

am un acvariu de 286l,nu stiu cu ce pesti sa l populez,cu ce pesti ma sfatuiti?nu vreau acvariu plantat,ceva care nu costa prea mult,usor de intretinut si pesti frumosi,astept sugestii  multumesc
o pereche de ciclide americane? sa nu se bata parechea,sa depuna,fara separari cand depun

Re: acvariu

depinde de gusturi...uita-te google si vezi cam ce iti place si cu ce sunt compatibili..
Eu unul ash popula acvariul cu scalari si neoni eventual corydorasi si ramirezi(pestii mei preferati) sau daca vrei il poti popula cu pesti vivipari
Este alegerea ta!

Re: acvariu

de preferat sunt ciclidele americane,dar ce pereche nu se bat intre ele,adica masculul cu femela,fara sa trebuiasca separati dupa depunere,sa nu fie prea pretentiosi?

Re: acvariu

Eu stiu despre scalari ca formeaza perechi...iar masculul cu femela nu se prea bat..poate doar mici certuri iar majoritatea sunt buni parinti..dar tot va trebui sa muti puii in alt bazin daca vrei sa supravietuiasca...cu ramirezii nu ma prea pricep cum e ..sau la alte ciclide americane

Re: acvariu

multumesc frumos,pana in prezent ar fi acvariu cu scalari   mai astept si alte pareri,inca o data multumesc

Re: acvariu

Dupa cum spuneam...scalarii se inteleg foarte bine cu neonii

Re: acvariu

scalari+ neoni nu trebuiesc si plante mai multe?si eu nu vreau plante in acvariu

8

Re: acvariu

Pai tocmai, ca ar cam trebui. Mai ales pentru micutii neoni care au nevoie de plante/ ascunzisuri pentru a se simti in siguranta. Ideea ta de ciclide este foarte buna, din ce ai descris ca iti doresti. In general, la ciclide decorul e relativ simplist, rezumandu-se la un substrat de preferat nisip, si niste pietre sau lemne, aranjate dupa bunul plac. Daca doresti americane, incearca sa citesti tu singur. Eu am sa iti fac cateva sugestii, cine stie poate iti plac vre`unii si corespund si cerintelor tale: astronotus ocellatus, flowerhorn, andinoacara rivulatus. Sunt printre cele mai comune ciclide americane. Spor la documentare si numai bine :fbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: acvariu

multumesc cezara,flower am o pereche si este foarte greu cu ei,se bat mereu plus ca dupa ce depun trebuiesc separati,oscarii si gren terror   dintre cele 2 specii terrorul cred ca-mi place mai mult,mai astept sugestii si ma hotarasc,multumesc inca o data

Re: acvariu

buna seara....daca zici ca vrei un acvariu fara plante si scalari + neoni...poti realiza un biotop amazonian...., te poti documenta in privinta asta...parerea mea.....

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: acvariu

nu stiu ce vreau,inca,o sa mai stau 2-3 zile sa mai vad pareri,pana acum din ce am vazut o sa fie gren terror