Subiect: Pleco - moarte ciudata

Salutare !
Aseara pestele meu pleco pe care il aveam cam de 8 luni a murit  :fcry  intr-un mod foarte ciudat. A inceput sa se zbata la suprafata apei facand galagie (sunetul apei), m-am dus la acvariu sa vad ce se intampla si l-am observat pe acesta inotand foarte rapid si haotic tremurand foarte tare, s-a agitat asa cam 10 minute dupa care a inceput sa inoate pe la suprafata apei cu susul in jos de parca inota pe fund , dupa alte 10 minute a cazut pe fund si a murit . Ciudat este ca parea sa aiba dureri, impresia asta mi-a lasat-o mie.
Mentionez urmatoarele:
- apa a fost schimbata la fel de des o data pe saptamana tot cu apa tinuta la invechit ca de obicei (era schimbata in urma cu 5 zile)
- nu am incercat alta mancare decat ce le dau pestilor de cand am acvariu
- pleco respectiv s-a comportat perfect normal la masa de seara cu 2 ore inainte
- ultima oara cand mi-a murit un peste (o femela betta) a fost acum 3 luni si cred ca de batranete (nu e o problema generala cu moartea pestilor);
- nu am bagat nici o substanta (tratamente) in apa care sa ma faca sa cred ca asta ar fi cauza
- iar resul pestilor ( guppy, de pui de xifo si xifo maturi, scalari, cory, gurami, molly, callistus) sunt perfect sanatosi
Dupa nefericitul eveniment am tratat apa cu general tonic de la tetra, pt orice eventualitate.
Daca ati mai auzit despre ceva asemanator si aveti idee care este cauza as vrea sa iau masuri pt evitarea unei posibile boli in acvariul meu.

2

Re: Pleco - moarte ciudata

Buna

Descrie putin acvariul: parametrii, litri, temperatura.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

Re: Pleco - moarte ciudata

Acvariul este de 120 de litri, iar temperatura 25 de grade, plantat , ph si slte chestii nu am testat

4 Editat de Baracuda (2010-12-10 13:41)

Re: Pleco - moarte ciudata

andreisorin A scris:

Salutare !
Aseara pestele meu pleco pe care il aveam cam de 8 luni a murit  :fcry  intr-un mod foarte ciudat. A inceput sa se zbata la suprafata apei facand galagie (sunetul apei), m-am dus la acvariu sa vad ce se intampla si l-am observat pe acesta inotand foarte rapid si haotic tremurand foarte tare, s-a agitat asa cam 10 minute dupa care a inceput sa inoate pe la suprafata apei cu susul in jos de parca inota pe fund , dupa alte 10 minute a cazut pe fund si a murit . Ciudat este ca parea sa aiba dureri, impresia asta mi-a lasat-o mie.
Mentionez urmatoarele:
- apa a fost schimbata la fel de des o data pe saptamana tot cu apa tinuta la invechit ca de obicei (era schimbata in urma cu 5 zile)
- nu am incercat alta mancare decat ce le dau pestilor de cand am acvariu
- pleco respectiv s-a comportat perfect normal la masa de seara cu 2 ore inainte
- ultima oara cand mi-a murit un peste (o femela betta) a fost acum 3 luni si cred ca de batranete (nu e o problema generala cu moartea pestilor);
- nu am bagat nici o substanta (tratamente) in apa care sa ma faca sa cred ca asta ar fi cauza
- iar resul pestilor ( guppy, de pui de xifo si xifo maturi, scalari, cory, gurami, molly, callistus) sunt perfect sanatosi
Dupa nefericitul eveniment am tratat apa cu general tonic de la tetra, pt orice eventualitate.
Daca ati mai auzit despre ceva asemanator si aveti idee care este cauza as vrea sa iau masuri pt evitarea unei posibile boli in acvariul meu.

   Daca citeam mai repede acest subiect, te sfatuiam sa faci o autopsie pestelui. Avind in vedere cele descrise de tine, mai ales combinatia de specii, eu nu exclud posibilitatea sa fi murit axfisiat, in urma inghitirii unuia din pestii mici aflati in acvariu. Simptomele au fost specifice acestei situatii. Asta nu inseamna ca exclud si alte variante. Prin numararea pestilor ramasi, poti verifica ipoteza.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Pleco - moarte ciudata

Era sa patesc aceeasi treaba cu un carasel...Se inecase cu o pietricica.. eram langa acvariu si am observat cum se zbatea..dar spre norocul lui(si al meu) am reusit sa ii scot piatra
Imi pare rau pentru pestisorul tau :fcry

6

Re: Pleco - moarte ciudata

Salutare
Scuzama Andrei ca postez pe topicul tău dar si eu pățesc aceasta chestie cu un pleco care înoată cu susul in jos la suprafaţă apei si pe lângă asta are coada franjurata nu mai este întruna. Dacă îmi poate sune cineva ce sa fac.

7

Re: Pleco - moarte ciudata

Poza cu pleco nu este mort asa sta,  nu am pesti mici in acvariu cu care sa se înece

8

Re: Pleco - moarte ciudata

poza

9

Re: Pleco - moarte ciudata

poza cu pleco

10

Re: Pleco - moarte ciudata

Am un acvariu de 45 litrii de 3 luni dotat cu:
-incalzitor aquael de 50 w
-filtru aquael pat mini
-neon leddy tube sunny 6500 k de 6 w

Am 12 pesti:
-2 plecostomus
-1 sanitar
-2 molly
-7 guppy/xifo mici de 2-3 cm

Cum imi intretin acvariul?

Schimb apa o data pe saptamana in proportie de 25% cu apa de la robinet statuta cel putin 48 de ore intr-o galeata curat (nu o spal cu soluti sau cine stie ce, limpezita cu apa) , aspir fundul acvariului cu un aspirator de acvariu si pun si fertilizant pentru plante saptamanal FEROPPOL de la JBL, am 2 straturi de substart aquabasis si mado.

11

Re: Pleco - moarte ciudata

Puls ca iau aparut niste pete mici albe pe inotatoare cam de cateva zile , singurul lucru ce am bagat in acvariu acuma recent de 1 sapt este o radacina mopani care mia ingalbenit apa.