1

Subiect: acvariul si ciclidele mele

sunt nou prin zona
o sa pun si ceva poze cu acvariul meu zilele astea.............

2

Re: acvariul si ciclidele mele

asta e acvariul meu 254 l


pana acum al-am avut tot cu aceeasi pesti doar ca era de 150 de l

Re: acvariul si ciclidele mele

da e frumos!felicitari!ce dimensiuni are ca mi se pare mai inalt decat lat?

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: acvariul si ciclidele mele

ce peste este cel galben?multumesc

Re: acvariul si ciclidele mele

decat lung am vrut sa zic!scuze

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

6

Re: acvariul si ciclidele mele

Bine ai venit printre noi!!! te asteptam cu mai multe detalii legate de acvariul tau. Este interesant amenajat. Nu e urat, dar e slab luminat, foarte slab. Ce planta este aceea? Imi seamana a iedera lol  lol sau cel mai sigur a ceva artificial, poate vad prost. Asteptam confirmarea

Etiamsi omnes, sed non ego.

7

Re: acvariul si ciclidele mele

Ceva ma retine inca sa comentez... sper ca temerile mele sa nu fie justificate!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: acvariul si ciclidele mele

dan.matei26 A scris:

da e frumos!felicitari!ce dimensiuni are ca mi se pare mai inalt decat lat?


da e mai inalt/lung
85/94/35
inalt 94

9

Re: acvariul si ciclidele mele

b37dra A scris:

ce peste este cel galben?multumesc

ciclide africane sunt toti

10

Re: acvariul si ciclidele mele

Cezara A scris:

Bine ai venit printre noi!!! te asteptam cu mai multe detalii legate de acvariul tau. Este interesant amenajat. Nu e urat, dar e slab luminat, foarte slab. Ce planta este aceea? Imi seamana a iedera lol  lol sau cel mai sigur a ceva artificial, poate vad prost. Asteptam confirmarea


am 2 neoane dar sigur mai pun inca unul. am unul mov,alb si as mai pune unul albastru. plantele sunt toate artificiale nu stiu cum le spune..................

11

Re: acvariul si ciclidele mele

bradraqua A scris:

Ceva ma retine inca sa comentez... sper ca temerile mele sa nu fie justificate!


?????????????????????????? zi ca poate ma ajuta sa chimb cva in acvariu wink

12

Re: acvariul si ciclidele mele

zola d6 A scris:
b37dra A scris:

ce peste este cel galben?multumesc

ciclide africane sunt toti

Chiar si cel galben? Daca da, ce specie?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: acvariul si ciclidele mele

bradraqua A scris:
zola d6 A scris:
b37dra A scris:

ce peste este cel galben?multumesc

ciclide africane sunt toti

Chiar si cel galben? Daca da, ce specie?


credema ca nu stiu sad  spre rusinea mea...............fiecare ciclida africana are alta denumire...............

14

Re: acvariul si ciclidele mele

sa va arat si niste sanitari pe care cu greu ii vad....................stau ascunsi mai tot timpul

15

Re: acvariul si ciclidele mele

zola d6 A scris:

sa va arat si niste sanitari pe care cu greu ii vad....................stau ascunsi mai tot timpul


cel albastru tot ciclida e

16

Re: acvariul si ciclidele mele

Pai, sa incep, sau sa las pe altcineva? hai sa zic una doua. Nu ne`ai zis in primul rand ce dotari are acvariul tau. Lumina, filtru, etc...intr`un cuvant aparatura. Plantele artificiale, inutil sa zic ca n`au ce cauta. Acum am observat ca tu nu ai substrat. Nu te supara, dar te`ai documentat macar putin pana sa faci acest acvariu? La ciclide sau orice alt tip de peste, se pune substrat. Iti recomand un nisip alb, arata foarte frumos. Culorile neoanelor alese ma duc cu gandul la un acvariu disco, dar alegerile iti apartin. Ar mai fi multe de zis, dar las si pe altcineva sa nu zici ca sunt rea....

Etiamsi omnes, sed non ego.

17

Re: acvariul si ciclidele mele

plus pietre calcaroase, mai multe decat ai si sa le faci ascunzatori

18

Re: acvariul si ciclidele mele

Cezara A scris:

Pai, sa incep, sau sa las pe altcineva? hai sa zic una doua. Nu ne`ai zis in primul rand ce dotari are acvariul tau. Lumina, filtru, etc...intr`un cuvant aparatura. Plantele artificiale, inutil sa zic ca n`au ce cauta. Acum am observat ca tu nu ai substrat. Nu te supara, dar te`ai documentat macar putin pana sa faci acest acvariu? La ciclide sau orice alt tip de peste, se pune substrat. Iti recomand un nisip alb, arata foarte frumos. Culorile neoanelor alese ma duc cu gandul la un acvariu disco, dar alegerile iti apartin. Ar mai fi multe de zis, dar las si pe altcineva sa nu zici ca sunt rea....

inca nu am apucat sa vb foarte mult pt ca mai am si un servici mai am si o fetita de 8 luni care ma asteapta acasa intru doar cand am timp.........si atunci foarte rapid.......
plante vi  daca le pun le rup si nu tin nici macar o zi....au avut dar le-am luat degeaba.....nu sunt niste pesti linistiti se bat si circula foarte mult.....au avut si "substrat" din pietris fin alb pe urma alb-negru..........acuma au asa cum e spatele acvariului asa e si substratul doar ca e o culoare mai deschisa imita nisipul marii............neoanle..........cel albastru si cel mov dau o culoare superba pestilor.........pacat ca nu sti daca "ai asa cunostinte despre pesti"" pe cei albastri le scoate niste culori dementiale si nu numai si apap are alta culoare si plantele si tot
.....................nu esti rea dar.................eu ma ocup de acvarii de 20 de ani am avut si din cei mici....sifo,gupi,gurami...etc.......piranha......bioscelatus.......am tinut si rechini..........

19

Re: acvariul si ciclidele mele

air A scris:

plus pietre calcaroase, mai multe decat ai si sa le faci ascunzatori


nici dupa cele care le am nu se ascund....cvel mai mult dupa plante
care stau dupa pietre sunt sanitarii

20

Re: acvariul si ciclidele mele

Ok, nu am intentionat sa te jignesc, dar acvariul tau nu ilustreaza experienta. De ce ai renuntat la substrat n`am inteles, parerea mea e ca ar fi fost oricum mult mai estetic cu, decat fara. Iar culorile neoanelor, ma abtin, poate sunt pozele de vina, dar pana sa observi culorile trebuie sa vezi pestii, treaba care la tine e deficitara, e semi`intuneric. Aici poate sunt pozele de vina, si deci observatia nu si`ar avea rostul...

Etiamsi omnes, sed non ego.