1 Editat de allexya (2010-12-10 19:24)

Subiect: fertilizare setup nou

Cum stiti, datorita algelor am refacut absolut tot. am pastrat substratul, pietrisul etc dar am scos plantele, le-am "chelit" de partile afectate si le-am rearanjat.

cum procedez acum cu fertilizarea? stiu ca la inceput nu trebuie pus macro, daca doar am schimbat locul (total) al plantelor, trebuie sa ma supun acelorasi reguli?

micro, macro, easy carbo asta ma intereseaza cum sa le dozez

am uitat partea cea mai importanta tongue 63l brut, 2 neoane osram 18W flora si 865 timp de 10 ore pe zi, co2 bomba tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: fertilizare setup nou

dar cine a zis ca nu trebuie pus macro?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

3

Re: fertilizare setup nou

eu stiu ca setup-urile noi nu au nevoie de macro in primele 2-3 saptamani, altfel risti sa o dai in alge. din cate imi amintesc si narcis recomanda acest lucru
acum depinde daca ce am facut eu sepoate considera sau nu setup nou (substrat doar aspirat, nu spalat, apa schimbata doar 50%)

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4

Re: fertilizare setup nou

am citit si eu parerea lui narcis, dar nu ma declar 100% de acord cu el. eu consider ca fertilizarea trebuie inceputa atunci cind o spun testele. asta ar fi reteta ideala. eu personal am inceput fertilizarea dupa 1 sapt de la startul setupului cu 1/2 din doza normala, cu 4 ore/zi iluminare.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

5

Re: fertilizare setup nou

si deci eu acum ce ar trebui sa fac? sa reduc perioada de iluminare si sa testez apa pana cand este totul ok?
ma gandeam sa fac si maine un schimb de apa pentru ca inca mai am reziduuri de la agitarea substratului, nu cred ca i-ar face decat bine.
ah si easy carbo zilnic 1.5-2ml

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

6

Re: fertilizare setup nou

ideea de baza e sa nu fertilizezi un acvariu neciclat. si asta presupune si programul de iluminare.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

7

Re: fertilizare setup nou

ok am inteles. maine am sa fac test de no2 sa vad daca s-a deciclat sau nu

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: fertilizare setup nou

Parerea mea e sa continui cu ciclarea ca si inainte.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

9

Re: fertilizare setup nou

din ce test am facut astazi de no2 pare ca nu s-a deciclat. singurul test pe care il am si eu lol este 0
poate e ora tarzie si faptul ca "sunt femeie" dupa spusele lui ciprian dar.. cum continui ciclarea? maine ce fertilizanti bag..sau bag vreun fertilizant? lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

10 Editat de ciprian01 (2010-12-11 02:22)

Re: fertilizare setup nou

Daca nu gasesti un raspuns clar aici, de ce nu cauti pe google? Si apoi ne impartasesti si noua!?
Fain forumul, dar nu cred ca este vreunul care sa imparta adevarul si dreptatea si sa detina adevarul absolut.
Tot din negura amintirilor...nu se adauga nimic in prima perioada a unui nou ,,plantat,,! Poate ma insel..!

P.S.
Imagineaza-ti va esti in fata cratitei si faci o tocanita. Sau, daca iti place mai mult, un ghiveci! Ce faci? Pui toate ingredientele odata...?! smile
Bine...nu m-as mira sa spui ca DA!

11 Editat de allexya (2010-12-11 14:54)

Re: fertilizare setup nou

scabra mai esti lol mai inneguratule, mai bine imi spui daca se considera sau nu a fi nou plantat.
logic gandind, acvariul nou plantat nu poate sa asimileze toti fertilizantii pentru ca plantele trebuie sa se adapteze, nu "lucreaza la capacitate maxima". dar atata timp cand este acelasi substrat, aceeasi apa, aceleasi plante... doar ca sucite de pe stanga pe dreapta, se aplica regulile de nou plantat sau nu?
eu daca ar fi sa fac dupa cum ma taie pe mine capul nu as fertiliza o perioada, cam o saptamana, dar asta si in functie de plante, daca incep sa se ingalbeneasca/flescaiasca etc
dar poate fac aiurea si capul nu ma duce si asa dau sa in alge din nou din cauza lipsei de nutrienti.

din pacate, oricat de bun este google la casa omului, nu are toate raspunsurile,mai ales in domeniul asta care, din pacate, nu prezinta aceleasi reguli pentru toti

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

12

Re: fertilizare setup nou

vazind ca ai peste 1200 de posturi pe forumul asta ma gindesc ca ai ceva experienta. nu exista o reteta cistigatoare despre cum se face acvaristica cu succes pe lumea asta, de aceea zic sa lasi indoielile deoparte si sa faci cum iti dicteaza mintea. iar apoi, in cel mai rau caz, mai vorbim, mai suntem si noi pe aici ca sa ne dam cu parerea.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

13

Re: fertilizare setup nou

bobi exact asta ziceam mai sus, ca oricat de bun ar fi google de exemplu, nu imi poate oferi un raspuns specific situatiei mele. eu stiu cam ce as face eu din cate am invatat si am auzit de-a lungul timpului, dar na, vorba ta, am indoieli.
atunci asa voi face.. si sper sa fie bine.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....