21 Editat de 77dah (2010-12-11 18:36)

Re: filtrare biologica

scifficus A scris:

Nu stau sa caut acum ce volum are acvariul tau si ce pesti tii in el dar nu este eficient ce ai facut tu acolo. In loc de bioballs puteai sa pui tot burete. Este bine stiut ca un burete cu densitate medie este mult mai bun decat orice bioballs.

Daca acepti o alta idee uite aici: In poartea de jos unde sunt fantele de intrare a apei in filtru poti sa lasi numai burete, peste completezi cu Substrat Pro de la Eheim sau Siporax Mini de la Sera si peste un pad de burete cu porozitate mica si/sau un pad de perlon.

Vorbesc si din proprie experienta.

dar nu am spus niciodata ca asta e filtarea mea wink
am spus doar ce am "nascut" astazi ... la un bazin de 30-40 l e suficient acest mic aquael "tunat"
nu se vede bine, dar printre bioballs-uri sunt si cubulete mici (10x1o mm) de burete grosier. asta am avut prin casa... cu astea m-am jucat

eu am un filtru extern bricolat de mine din teava de pvc diametru 110mm - cca 4 litri volum, cu 5 medii filtrante: inele ceramice, burete grosier, bioballs, burete fin, perlon (de jos in sus) in total cca 2litri volum medii filtrante plus o pompa de 65ol /h - la 60x30x30 - 54 l brut  cu 3 neoni 1 sae si 2 cory ...e arhisuficient

arata cam asa 

http://img96.imageshack.us/g/21102010005.jpg/

22

Re: filtrare biologica

Si eu sunt de acord cu ce a spus scifficus.
,,Bilutele minune,, sunt zero...!
Mult mai eficient un burete cu porozitate medie.
Dar daca tot ar fi sa bricolez un filtru intern, as face rost de siporax (1-2 pumni) si l-as baga in filtru! mai mult decat atat...nu cred ca poate fi ceva mai eficient (volum/suprafata fixare bacterii). Poate ceva Matrix, dar sunt chestii de mult prea mare amanunt!

23 Editat de scifficus (2010-12-17 22:34)

Re: filtrare biologica

ZERO

24 Editat de 77dah (2010-12-11 23:33)

Re: filtrare biologica

oaauuuu!!
raman uimit de cata stiinta este adunata in cateva pagini de forum.

deci sa inteleg ca departamentele de cercetare eheim, jbl, tetra..etc, e niste prosti - si ca bioballs urile sunt praf, si inelele ceramice la fel. deci astia care au adunate niste sute de ani de experienta in filtrare si aalte echipamente pentru acvaristica ... sunt praf oamenii


niste idioti, fir-ar ei ai dracu cu bilele si cu inelele ceramice pe care le-au inventat

sunt 0 barat, aveti dreptate, si eu, care m-am luat dupa ei sunt si mai idiot, ca am copiat modul in care sunt dispuse mediile filtrante, tipul lor ... etc.
chiar daca am bricolat n-am facut rabat la calitatea mediilor filtrante folosind bureti jbl (decupaje din 50 x50 cm - porozitate medie + grosier) bile si inele tetra...
perlonul e ceva ... noname RECUNOSC !

hai sa fim seriosi ...

scifficus - nu cred ca m-ai auzit pe mine plangandu-ma de una sau de alta. nu ma consider jmecher ca am shpe medii filtrante - nu am facut decat sa studiez, sa compar vreo 11 feluri de filtre externe prin prisma volumului, debitului de apa (putere a pompei) volum al mediilor filtrante, tipul mediilor filtrante, diametre furtune, viteza apa prin medii... si alte multe altele.
si asta a iesit din calcule. o fi bine, o fi rau, nu stiu.
ce stiu insa este ca n-am decese, nu am alge, apa e cristal, pestii sunt ok - testele de no2, no3, nh4 sunt in parametri...

deci, bro... n-am sa schimb nimic!

ciprian - bilele or fi 0 ,.... pentru tine - la mine functioneaza. sunt multe amanunte, si crede-ma chiar stiu cat de multe sunt. asa ca pana te apuci de bricolat matrixe - vezi cum, si mai ales de ce, marii producatori folosesc modelul asta, de filtrare, si de ce.

si inca ceva - n-am dat sfaturi - nu ma consider suficient de pro pentru asta.
am spus doar ce am eu, ce si cum am facut. nu va place? nu faceti ca mine ...

sincer imi e lene sa va dau toate linkurile, toate spect-urile filtrelor pe care le-am studiat ... poze, detalii ...
consider ca nu merita efortul - nu vreau sa demostrez nimic ... nimanui
am "consumat " suficient de multa energie pentru aceasta postare

25 Editat de scifficus (2010-12-12 00:59)

Re: filtrare biologica

:apl

Q.E.D.





Doar o intrebare mai am, stii la ce folosesc inelele ceramice de la Tetra?

Barem daca tot discutam poate mai intelege lumea una alta, stii prea bine ca presa de scandal e cea mai citita din romania.  :smoke

26 Editat de 77dah (2010-12-12 01:22)

Re: filtrare biologica

ce era de demonstrat ?
ca n-am priceput...
ce faci imi dai testare?
crezi ca nu stiu ca sunt (indeosebi) pentru prefiltrare mecanica? de ce crezi ca sunt puse primele in fluxul de filtrare? sau ar trebui sa stiu ca apa cea mai murdara dpdv mecanic e cea mai incarcata dpdv biologic...

27 Editat de ciprian01 (2010-12-12 01:29)

Re: filtrare biologica

Ce spun si ce fac marii producatori am inteles! Dar ce fac marii crescatori...?!
Banuiesc ca daca pui intr-o canistra mai multe medii filtrante, care sa faca si partea biologica si cea mecanica, desfaci canistra destul de frecvent pentru a curata mizeria din ea, nu?!

De ce as pune bile cand pot sa pun siporax...!?
De ce sa filtrez mecanic in filtru cand pot sa filtrez in prefiltru pe turul canistrei?!
Cu ce ma ajuta un teanc de medii filtrante?
Astept sa imi filtreze mecanic filtrul ori sifonez bazinul?!

28 Editat de 77dah (2010-12-12 01:51)

Re: filtrare biologica

hai s-o iau in ordine inversa.
sifonez oricum, acum. cand am avut hc pe tot backgroundul ... nu sifonam
nu un teanc - ci fix atat cat trebuie ... minim necesear -atat am considerat eu
ai vreo problema ?
de unde stii ca nu am prefilltrare pe tur? vorbesti doar asa ?
si nu! nu am si nici nu e nevoie. prefiltarea pe tur inseamna ca mizeria ramane in buretele din tur (adica tot in bazin)si calitatea apei dpdv biolodic scade - d-aia am scos buretele de pe tur
de ce sa pun siporax? experienta ta zice ca-s mai eficiente decat bilele -  a mea zice altfel
canistra nu o desfac decat la 6 - 7  schimburi de apa (cca 2 luni)
marii crescatori nu cresc si plante si pesti (ori una ori alta) crescatorii folosesc de cele mai multe ori bolborositoare (sau doar filtre cu bureti) si schimburi de apa la picatura - apa de osmoza de cele mai multe ori.
dar eu am bazin de mare crescator?
producatorii se adreseaza mai putin marilor crescatori (sau deloc) ci mai degraba micilor consumatori .. ca mine

29

Re: filtrare biologica

Mi-ai spus tot! Multumesc!
Nu mai am intrebari!