1

Subiect: ce planta este ??

a adus prierena o planta cumparata din obor pana aici toate bune si frumoase plkanta frumoasa vanjoasa dar dupa 0 sapt a inceput sa piarda frunze ieri 3 azi 4 se desprind pe pe ia si nu stiu de ce  va dau si o poza si astept sfatul vostru acvariu are substrat si il fertilizez cu feropol in fiecare zi temp este de 24 de grade

CARPE DIEM

2

Re: ce planta este ??

Mie imi seamana a planta de ghiveci... poate ma insel. Si daca e si daca nu, e frumoasa oricum.

Etiamsi omnes, sed non ego.

3

Re: ce planta este ??

azi iar a pierdut o frunza cine stie ce planta e ca eu nu o gasesc si vreau sa stiu ce temp sau ce conditii ii trebuie

CARPE DIEM

Re: ce planta este ??

Daca eu asa avea magazin de acvaristica si as pune tot felul de plante, constient si intentionat, care nu sunt acvatice in bazinele de prezentare tu le-ai cumpara?  wink

Mai era cineva care isi cumparase de la IKEA niste plante la pahare cu apa, deh romanul face orice sa vanda chiar si frigidere eschimosilor, si era ferm convins de faptul ca sunt plante submerse. Deh, de altfel exista iepurasul de pasti si mos craciun.  :-

5

Re: ce planta este ??

scifficus A scris:

Daca eu asa avea magazin de acvaristica si as pune tot felul de plante, constient si intentionat, care nu sunt acvatice in bazinele de prezentare tu le-ai cumpara?  wink

Mai era cineva care isi cumparase de la IKEA niste plante la pahare cu apa, deh romanul face orice sa vanda chiar si frigidere eschimosilor, si era ferm convins de faptul ca sunt plante submerse. Deh, de altfel exista iepurasul de pasti si mos craciun.  :-

1. nu am cumparat-o eu
2.nu trebuie sa fi rautacios
3.daca poti sa ma ajuti posteaza daca nu  nu mai posta

CARPE DIEM

Re: ce planta este ??

Ok, planta din poza, cea cu marginile rosii la frunze, sa nu se faca confuzia, nu este planta care creste submers.

7 Editat de BARICZA (2010-12-11 19:07)

Re: ce planta este ??

scifficus A scris:

Ok, planta din poza, cea cu marginile rosii la frunze, sa nu se faca confuzia, nu este planta care creste submers.

iti multumesc

se poate inchide

CARPE DIEM

Re: ce planta este ??

planta asta o am eu in ghiveci(daca vrei iti fac o poza sa vezi)...  big_smile  big_smile  lol  lol 
vezi daca lasi femeile sa cumpere plante pentru acvariu :pp  yikes
am vz multe plante de ghiveci care se vand drept plante de acvariu...:))))

Natura face  parte din viata mea!

Re: ce planta este ??

Sunt multe plante care sunt folosite in terarii / paludarii / vivarii. Din necunostinta comerciantilor ajung la gramada sau prost etichetate.

Fie-mi cu iertare dar pe scara evolutiei, sub avocati sunt comerciantii. Cel putin asa vad eu lucrurile. Si nici nu vreti sa stiti ce consider eu ca se afla deasupra avocatilor.

10

Re: ce planta este ??

Este un topic mai vechi dar imi permit sa intervin si sa-i spun lui Scifficus ca nu are dreptate in totalitate cand afirma ca;"Mai era cineva care isi cumparase de la IKEA niste plante la pahare cu apa, deh romanul face orice sa vanda chiar si frigidere eschimosilor, si era ferm convins de faptul ca sunt plante submerse. Deh, de altfel exista iepurasul de pasti si mos craciun. " Eu am gasit la acelas magazin si tot in pahar si am si cumparat 
higrophila corymbosa si un soi de althernathera (o frumusete cu frnze liliachii).Este adevarat ca pentru comercianti o planta ramane o planta important este(pentru ei) ca aduce profit dar sunt convins ca nici tu nu detii adevarul absolut.