1

Subiect: idei de difuzor co 2

salutare, mam tot documentat in legatura cu bombele co2 si mam hotarat sa imi fac si eu una pana voi reusi sa imi cumpar o butelie...acuma problema mea este ce reactor co2 sa folosesc, ma gandesc la unul homemade, am vazut zeci de modele, unele mai estetice, altele mai inestetice...altele mai bune, altele mai putin bune. voi ce folositi??? sa nu uit, nu am filtru extern, deci trebuie sa confectionez un difuzor pe care sa il leg la filtrul actual sau alte idei???

Re: idei de difuzor co 2

deci....eu am bagat furtunul de la bomba in returul filtrului apoi am atasat spraybar-ul la capatul returului...scoate niste bule foarte fine care se imprastie prin apa...acum nu stiu daca toate filtrele interne au acel orificiu prin care poti baga o bucata de furtun pentru oxigenare
Sau poti sa confectionezi un difuzor din filtu de tigata...mai exact sa bagi un filtru de tigara in capatul furtunasului..sper sa iti fi fost de folos. :sok

3

Re: idei de difuzor co 2

mersi mult de sugestie, am inteles ceva ceva dar nu prea, filtrul meu aarata cam asa... are acel orificiu pt furtun de care spui dar cu returul mai blocat sincer

Re: idei de difuzor co 2

pai furtunul de la bomba incearca sa il pui in locul celui de aerare ..
Scuze pt exprimarea din postul anterior..

5

Re: idei de difuzor co 2

aham mersi mult!!nici o problema cu postul anterior..poate nu am inteles eu bine
dar se dizolva co2?? mie o sa imi ia bula de co2 si o sa o arunce in acvariu...eu asa vad...

Re: idei de difuzor co 2

Ori iti faci un reactor activ (sunt clipuri multe pe youtube) care este si inestetic, ori apelezi la un difuzor de gen filtru tigara sau difuzor ceramic.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

7

Re: idei de difuzor co 2

cred ca o sa optez pe un difuzor ceramic, am vazut ca nu este o avere