21

Re: provocare tehnica

Paul Hencz A scris:

Eu zic sa punem in total 120 de leduri albe cu lumina calda de 5mm la 10-15 mA, adica 60 buc. pe fiecare parte ( 0,80 bani/buc.). Partea electronica presupune un PIC (programable integrat circuit) in jur de 10 lei, un tranzistor de 4 lei si o sursa de PC (asta ar putea fi putin zgomotasa, dar nu functioneaza mult timp) aprox. 40 lei si restul cateva componente minore fara pret. Total undeva pe la 150 lei.

Salut Paulica! Prețul este super, cum facem sa schimbam sursa, ma gândeam la ceva mai mic și poate mai puțin zgomotos. Strica tot farmecul mai ales ca precede și închide doua momente importante.

Re: provocare tehnica

Putem pune o sursa stabilizata in comutatie dar ar mari pretul cu 60 de lei, dar ca dimensiune nu castigi foarte mult, oricum sursa nu ma gandeam sa o pui sub capac.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

23

Re: provocare tehnica

Sub capac nu va veni oricum nimic în afara de leduri. Restul pieselor vor veni obligatoriu in masa acvariului. Ca sursa stabila în comutație nu putem folosi și un alimentator de laptop?

Re: provocare tehnica

spune-mi ce putere are. Mai este o problema cu stingerea ledurilor, daca vrei sa se faca automat, adica fara sa actionezi tu un buton in prealabil, oricand in timpul cat sistemul este oprit, trebuie sa ma gandesc la un sistem de relee si sa mai lucru putin, oricum pana pe luni sper sa rezolv problema cat mai simplu si ieftin

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

25

Re: provocare tehnica

Nu stiu! Intrebam doar daca se poate. Oricum vad ca ai luat treaba foarte in serios. Nu imi ramane decat sa iti multumesc si ne auzim din nou luni. Discutiile momentan raman la stadiu de oferta insa sa nu cumperi nimic fara sa discutam in privat. Se poate sa iti fac rost de ceva piese si daca cadem la invoiala ti le trimit. Apropo imi poti trimite o lista?
mail: pelly67@gmail.com

Re: provocare tehnica

eu oricum am inceput lucrul la asta dar numai cu 20 leduri de proba, am sa-ti trimit si lista, mai vorbim

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

27 Editat de Paul Hencz (2010-12-24 01:12)

Re: provocare tehnica

Salut Paule, am gasit solutia in sfarsit. Problema e ca iti trebuie 2 prize programabile (una sa alimentezi sursa si cealalta sa actioneze rasaritul si apusul) . Asta daca nu vrei sa-l faci manual. Eu am setat timpul total la 3 min. si 20 sec. dar se mai poate modifica. Ledurile le-am ales de 75mA ca celelalte nu rezistau asa ca se poate reduce numarul lor la 40-50 buc. pentru ca au luminozitate de 50 candele. Si cu sursa s-a rezolvat , adica iti trebuie una fixa de 12V la minim 1,5A (ptr. max. 60 leduri). Numarul ledurilor trebuie sa fie multiplu de 3. Lista cu componentele nu ti-am trimis-o pentru ca nu eream inca sigur ce trebuie dar daca vrei pot sa ti-o trimit maine pe mail. Eu am verificat sistemul de 2 zile si merge super.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

28

Re: provocare tehnica

ce putere au led-urile?
Paul daca tot sper eu ca ai luat-o pe drumul asta, ar fi pacat sa nu incerci sa schimbi si lumina acvariului pe led-uri..
Costisitor o sa fie, dar o sa merite toti banii.

Re: provocare tehnica

Buna, date tehnice despre acest led gasesti pe http://www.elektronik.ropla.eu/pdf/stock/ops/ospw5111p.pdf , cat despre parteade iluminare a acvariului problema e ca ma pricep eu la electronica dar nu prea stiu multe despre cerintele legate de o iluminare corespunzatoare a unui acvariu, tipul de lumina si alte deastea

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

30

Re: provocare tehnica

Paul Hencz A scris:

Salut Paule, am gasit solutia in sfarsit. Problema e ca iti trebuie 2 prize programabile (una sa alimentezi sursa si cealalta sa actioneze rasaritul si apusul) . Asta daca nu vrei sa-l faci manual. Eu am setat timpul total la 3 min. si 20 sec. dar se mai poate modifica. Ledurile le-am ales de 75mA ca celelalte nu rezistau asa ca se poate reduce numarul lor la 40-50 buc. pentru ca au luminozitate de 50 candele. Si cu sursa s-a rezolvat , adica iti trebuie una fixa de 12V la minim 1,5A (ptr. max. 60 leduri). Numarul ledurilor trebuie sa fie multiplu de 3. Lista cu componentele nu ti-am trimis-o pentru ca nu eream inca sigur ce trebuie dar daca vrei pot sa ti-o trimit maine pe mail. Eu am verificat sistemul de 2 zile si merge super.

Ești super tare!Zilele astea nu știu în ce măsură ne vom putea relaționa însă după sărbători când se vor calma toate și voi ajunge sa stau și mai mult pe forum băgăm șandramaua în lucru și tot atunci ne înțeleg și cu banii și cu materialele cu tot!
Iți mulțumesc fiindcă ai fost receptiv la doleanța mea!
Iți doresc sărbători fericite și un Crăciun minunat! :sok

31 Editat de Paul Hencz (2010-12-24 21:44)

Re: provocare tehnica

Buna si tie, vorbim la anu`, pana atunci numai bine si sarbatori minunate alaturi de cei dragi. Apropo ti-am trimis un filmulet pe mail

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: provocare tehnica

Aloooooooo, domnilor va rog frumos, si eu vreau sa vad filmul!
Urmaresc topicul asta de cand sa deschis dar nu am zis nimic pentru ca eu habar nu am de ce vorbiti voi doi acolo dar sincer ma inebuneste efectul ala de rasarit-apus de soare.
Daca ati reusit sa realizati lucrul acesta, eu unul am doar asta de zi "Jos palaria !" :sok

33

Re: provocare tehnica

Tipul acesta de iluminat este utilizat in acvaristica de recif. Inca se studiaza efectele cu adevarat mai bune fata de iuminatul clasic. Cautati pe site-uri de acvaristica marina si o sa gasiti mai multe informatii! Sau info destre produs.
Ceva de felul acesta:http://www.budgetmarine.com/catalog/Ele … oduct.aspx

Re: provocare tehnica

Din pacate nu stiu cum sa pun filmuletul pe forum in afara de youtube si acolo n-am cont si sincer nici nu vreau cont pe youtube. daca este alta cale, cu placere

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

35

Re: provocare tehnica

Salut! As vrea sa vad si eu, daca se poate ''ghidusia'' ta. Ai zis ca nu vrei cont pe youtube, incearca aici http://photobucket.com/ faci cont si poti sa faci upload poze/filmulete usor si la indemana.  Astept raspunsul tau si  :apl  :noroc

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: provocare tehnica

Salutare si An Nou Fericit ! Tin sa va anunt inainte de toate ca calitatea filmului este foarte slaba, sonorul lasat-il mai jos ca fiul meu de 3 ani face galagie si testul este facut cu  numai 18 leduri si nu sunt toate detaliile finalizate. Filmuletul il gasiti la http://s1136.photobucket.com/albums/n48 … 030140.mp4

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

37

Re: provocare tehnica

Super ! Ai reusit, felicitari si un An Nou Fericit !

Re: provocare tehnica

Paul Hencz A scris:

Salutare si An Nou Fericit ! Tin sa va anunt inainte de toate ca calitatea filmului este foarte slaba, sonorul lasat-il mai jos ca fiul meu de 3 ani face galagie si testul este facut cu  numai 18 leduri si nu sunt toate detaliile finalizate. Filmuletul il gasiti la http://s1136.photobucket.com/albums/n48 … 030140.mp4

foarte tare, felicitari

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

39

Re: provocare tehnica

Felicitari! Arata super :apl Acum daca nu as fi prea neobrazat (tinand cont ca tu ai muncit) crezi ca as putea sa arunc si eu un ochi pe proiectul tau ai putea sa pui un post cu materialele, o schema si cativa pasi pentru cine ar fi intersat ca sincer eu am ramas captivat in fata filmuletului tau. MULTUMESC si jos palaria pentru efort ^:)^

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: provocare tehnica

Schema electrica pot sa ti-o pun dar nu te ajuta cu nimic pentru ca se foloseste un PIC (programable integrat circuit) care are nevoie de un software pentru programare, putand fi folosit pentru mai multe aplicatii si in mai multe domenii ale electronicii, soft pe care din pacate nu-l pot da fiind folosit si pentru niste unitatii de alarmare la efractie la care lucrez la servici.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu