41

Re: provocare tehnica

Paul Hencz A scris:

...soft pe care din pacate nu-l pot da fiind folosit si pentru niste unitatii de alarmare la efractie la care lucrez la servici.

Deci cu softul tu programezi circuitul. Alta alternativa excluzand softul respectiv nu se pot folosi circuite basculante si sa folosesc ceva pentru intarzierea aprinderii ca la ''licuriciul'' de la bateria auto se descarca un condensator si in functie de el se mareste sau micsorea timpul nu stiu zic si eu si te rog sa nu razi de mine big_smile  :-

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: provocare tehnica

se poate si altfel dar trebuiesc multe piese si e cam costisitor si nu poti modifica timpul, in functie de piesele montate timpul de aprindere este fix (apox. 30, max. 45 secunde), daca te intereseaza iti pot trimite zilele viitoare o schema

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

43

Re: provocare tehnica

Chiar te rog si o sa o consult cu cineva poate reusesc sa fac si eu ceva asemanator cu ce ai realizat big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: provocare tehnica

Vreau sa fac o precizare ca sa nu se inteleaga gresit functionarea intregului mecanism. Pentru utilizarea la acvariu nu este nevoie de soft sau de un calculator. Circuitul integrat folosit de mine a fost programat cu acel soft (se comporta ca un mic procesor de PC, lucreaza la o frecventa de 20MHz, pe cand un calculator cat de cat valabil foloseste un procesor de la 1700 MHz in sus) . Cum am mai spus a fost programat initial ( cu destul de multa bataie de cap, 4 zile am tot incercat sa-i dau de cap) si se bazeaza pe asa numitul proces, numit in electronica efect de umplere . Nu va dau mai multe detali pentru ca doar cei de meserie le-ar intelege, dar vroiam sa se stie ca nu e nevoie de PC pentru utilizarea lui.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

45 Editat de Horia (2011-01-02 13:26)

Re: provocare tehnica

Paul Hencz A scris:

... sa se stie ca nu e nevoie de PC pentru utilizarea lui.

Da stiam asta eu din pacate nu am ajuns inca la ''capitolul'' microcipuri in mini proiectele mele am folosit doar piese simple, rzistente, condensatoare, tranzistoare big_smile partea cu programare am facut in facultate dar nu am facut si practica roll (din vina mea, nu mergeam la laboratoare). Cand mai merg la scoala intreb profesorul sa vad ce reusesc de aia as fi vrut mai multe detalii referitoare la proiectul tau smile Numai bine

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: provocare tehnica

Paul Hencz A scris:

Eu zic sa punem in total 120 de leduri albe cu lumina calda de 5mm la 10-15 mA, adica 60 buc. pe fiecare parte ( 0,80 bani/buc.). Partea electronica presupune un PIC (programable integrat circuit) in jur de 10 lei, un tranzistor de 4 lei si o sursa de PC (asta ar putea fi putin zgomotasa, dar nu functioneaza mult timp) aprox. 40 lei si restul cateva componente minore fara pret. Total undeva pe la 150 lei.


tare asta cateva piese nesemnificative in total 150 ron  yikes

NU UITA, ca si TU a-i fost candva la fel! Cel ce respecta intotdeauna va fi respactat!!

47 Editat de Paul Hencz (2011-01-02 22:19)

Re: provocare tehnica

Dragul meu coleg, daca tu consideri ca 150 lei este mult, avand in considerare ca am calculat numai componentele, care oricum s-au dovedit a fi spre final mult mai putine (40-50 leduri), deci si pretul mult mai mic - SCUZE - ca te-am ofensat. Adu-mi tu toate componentele necesare si iti promit aici in fata tuturor ca iti fac sistemul fara nici un ban in plus

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: provocare tehnica

Salut Pelly67, n-ai mai dat nici un semn despre instalatia cu leduri, daca te mai intereseaza sau nu. Spune-mi te rog ca sa stiu daca o mai vrei, dar fara a te simtii obligat intr-un fel. Iti spun din start ca pana in prezent nu imi datorezi nimic, din contra, mi-a facut placere aceasta provocare pe care am reusit sa o duc la bun sfarsit in proportie de 80% (spun asta pentru ca sunt sigur ca se putea si mai bine, eu am facut cat am stiut).
Eu folosesc in continuare instalatia la propiul acvariu si pot spune ca m-am cam atasat de ea si acum cred ca mi-ar fi greu sa o dau avand in vedere ca si pestilor pare sa le placa.

@Horia, nu am uitat nici de promisiunea facuta tie, dar din pacate trebuie sa te dezamagesc deocamdata, nu am reusit inca numai cu condensatori sau tranzistori sa fac un circuit a carui aprindere/stingere sa dureze mai mult de 3-4 secunde, ceea ce din pacate este aproape insesizabil.Daca reusesc sa fac ceva ce merita atentia, vei fi primul care v-a afla.

In rest numai bine tuturor.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

49

Re: provocare tehnica

Salut Paulica!
Un semn ți-am dat cu ceva timp în urma, ți-am trimis un mesaj, însă se pare ca nu a ajuns la tine. Nu era vorba de obligație însă în capacul actual am mai pus un neon și nu mai am un cm liber pe spatele acvariului.
Oricum iți mulțumesc încă odată pentru amabilitatea ta și dacă o folosești tu acum înseamnă ca nu a fost fără rost, măcar și-a găsit utilitate.
Cu respect,

Re: provocare tehnica

Ok colega, oricand poti apela la mine cu ajutor in domeniu, atat cat ma pricep.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

51

Re: provocare tehnica

Foarte frumos!  :sok
vrem si noi schema si daca nu codul sursa, cel putin .hex-ul pentru pic daca sunteti amabil, va multumim frumos!  :apl