21

Re: apa tulbure

Ti sa deciclat acvariul ... vrei sa scapi de pb si sa nu ai decese ...te sfatuiesc sa cumperi startup fiole sau ceva mai ieftin bun si iti ramane si foarte mult atunci cumpara de la EasyStart de la EasyLife si iti garantez ca de la prima aplicare a acestuia nu o sa ai pb cu nici un peste .. si in cateva zile acvariul isi va revenii ...
Am patito cu deciclarea...Acvariu 180 si am curatat toti buretii si lam tinut oprit mai mult de 1 ora ... cea ce nu stiam ca nu trebuie facut, a inceput sa imi moara pesti .... si mau sfatuit sa cumpar ce ti-am zis si eu ... si a fost ff bun ! Sper sa te ajute si pe tine !

Re: apa tulbure

Am scapat de apa albicioasa dupa un schimb micut de apa..Dar acum apa este si mai tulbure ca inaninte

23 Editat de imi (2010-12-25 15:59)

Re: apa tulbure

Buna
cred ca ai "explozie" de bacterii
cu schimburi mici si dese de apa poti controla starea[pana la 20% zilnic]
nu mai pune "minuni" in apa

24

Re: apa tulbure

Prietene,lucrurile stau simplu,daca apa are stralucire ,nu e mata ,albicioasa, ceva sa te faca sa crezi ca ai deciclat sistemul,atunci e simplu ,filtrul tau nu faca 2 bani! De ce crezi ca exista filtre pretentioase scumpe ,de cele mai diferite forme  si de la firme de renume dedicate  acvaristicii?Suspensiile vor fi retinute de un filtru cu un sistem de filtrare mecanica de calitate.In ceea ce priveste curatenia,respectiv sifonarea substratului,personal am un dinte inpotriva,daca operatiune e facuta mai des de 2-3luni si atunci daca ai cam multi pestisori.Deranjarea susbstratului pe suprafata mare,chiar si la suprafata,presupune si deranjarea coloniilor de bacterii formate sau in curs de formare din substrat.Schimburile masive de apa,in aceste conditii,respectiv cand substratul e deranjat iar filtrul incompetent necesarului acvariului,nu sunt chiar indicate ajutand si mai mult la micsorarea populatiei de bacterii folositoare sistemului.Concluzie: fie achizitionezi alt filtru si/sau inlocuiesti sistemul de filtrare mecanica la cel din acvariu,sub orice forma de bricolaj,numai sa reusesti sa creezi un cartus filtrant mai mare ,cu material filtrant mai grosier in partea de intrare a apei si spre iesirea din filtru un material filtrant mai dens mai fin pt a opri si cele mai mici suspensii.Succes!

25 Editat de guppymaster (2011-01-12 22:59)

Re: apa tulbure

daca ar fi sa inlocuiesc filtrul..care ar fi acela? repet acvariul are aprox53L. Apa nici acum nu s-a limpezit...Nu este albicioasa de 2 saptamani am bagat tetrabactozym in filtru si am facut schimburi de apa la 3-4 zile deoarece am probleme si cu algele.Am hranit apa cu fulgi de la tetra odata la 2 zile doar cat sa manance in 3min. mad  mad
Ca pesti acum mai am 6 neoni 2 cory si 1 scalar
Acele impuritati din acvariul meu pot fi infuzori?

26 Editat de mihai2002 (2011-01-21 15:30)

Re: apa tulbure

ca sa maresti suprafata de filtrare poti da tragi peste filtrul tau un burete din acela mare patrat stiu ca va arata ca naiba da ce sai faci , urmatorul pas ar fi sa achizitionezi un externceva micut care sa nu faca furtuna in bazin tetratech ex 400 sau fluval105 sau un aqael minikani80
PS .. vezi ca  iar ne-am intilnit :noroc

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/12999/incercare-de-olandez-250l/

Re: apa tulbure

:pp
cu apa tulbure cred ca m-am lamurit..sper ca acvariul este inca in perioada ciclarii(nu fac teste) si isi va reveni
m-am gandit si eu la varianta cu buretele si despre filtrul minikani din cate am inteles este un filtru bunicel,dar am invatat sa am rabdare ^:)^

28

Re: apa tulbure

dap minikani e un filtru super mai ales la capitolul zgomot comparabil cu eheim

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/12999/incercare-de-olandez-250l/