1 Editat de guppymaster (2010-12-17 01:22)

Subiect: Ups!! alge...

:stupid  :stupid Au aparut alge pe geamul din spate, pe unele plante (cele tinere nu sunt afectate)
Am facut un tratament cu apa oxigenata adica am pus 25ml de apa oxigenata in acvariu ..am lasat 30min apoi am schimbat 50% din apa dar fara nici un efect..ba chiar au aparut cateva mici firicele negre pe o piatra..Ce pot sa fac?Oare vor disparea cand voi incepe sa fertilizez?cu micro si macro? astazi am schimba si lumina.

2

Re: Ups!! alge...

alge din d-astea "frumoase" am avut si eu, sunt o blestematie la casa omului!
apa oxigenata nu te va scapa de ele pentru simplul motiv ca nu inlaturi cauza lui. eu puneam litri de apa oxigenata si tot "imblaneau" tot. eu intr-un final am dat restart si asa am scapat

firicelele negre sa nu fie staghorn...


ce iluminare ai, cate ore, ce fertilizare folosesti, ai co2?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: Ups!! alge...

:fcry  :fcry Sunt la inceput de setup..am co2 de la bomba..fertilizantii daca ajung maine incep de maine..si ce-i drept lumina am lasat-o in jur de 8-10ore pe zi .. de astazi am un Osram 865 iar priza programabila o sa o achizitionez cat mai curand

4

Re: Ups!! alge...

cati litri ai? si osram cati W are? ca imi pare cam putin lumina. bine acum depinde de capacitatea acvariului..
posibil sa fie de la bomba care fluctueaza si astfel fluctueaza si co2-ul. asa apare staghorn cel putin si e tare pacatoasa.
Oedogonium (clasa a algelor paroase gen fuzz) ce ai tu pe frunze si geam, apare din cauza dezechilibrelor in fertilizare/substante nutritive in apa.

aici eu ma retrag si las expertii sa dea sfaturi. eu numai dupa ce am aruncat tot ce era infestat si am resetat tot am reusit sa scap.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

5

Re: Ups!! alge...

Pai, cred eu, si cred ca zic bine, a aparut dezechilibrul pentru ca tu, desi nu fertilizai si nici macar lumina ok nu aveai, bagai co2. Tot este de la mult discutatul echilibru lumina-fertilizant-co2. Tie iti lipseau 2 elemente din triunghi si e si normal ca existand doar unul sa se produca acel dezechilibru. Poate esti baftos, si odata cu punerea unei lumini bune si cu inceperea fertilizarii sa scapi.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Ups!! alge...

Multumesc Mult de raspunsuri ^:)^  ^:)^ !
Reset nu e o solutie...in nici un caz maine sper sa primesc si difuzorul ceramic si fertilizantii si poate cu timpul vor disparea..nu stiu ce sa zic firicelele noi de plante nu sunt afectate
Neonul are 18W o sa incerc sa il pun si pe al doilea...voi vedea eu cum..deoarece pana acum am avut un neon de 15w pe care l-am scos ..poate o sa il pun iar nu stiu inca unde cum..dar nu cred ca asta e problema

7

Re: Ups!! alge...

este foarte bun difuzorul ceramic pentru bomba, eu il am de vreo 2 saptamani si e grozav1 de 1000 ori mai bun ca filtrul de tigara sau mai stiu eu ce traznaie.
daca vei aduce la echilibru tot, asa cum spune si cezara, ar trebui sa regreseze. numai sa nu fie compromise plantele, adica mult prea infestate.
ar fi bine ce parti sunt atacate sa le elimini.
am inteles ca SAE ar fi buni pentru asa tip de alga, insa nu am incercat sa iti pot zice sigur, dar toti imi recomandau.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

8 Editat de guppymaster (2010-12-17 02:07)

Re: Ups!! alge...

pff SAE nu am vazut in orasul meu..doar  :melc Pomaceea intentionez sa imi cumpar..nu stiu daca papa algele dar stiu ca fac curatenie...

9

Re: Ups!! alge...

pomaceea papa algele, dar si plantele cateodata. mie mi-au ros pogostemon, staurogyne, aromatica. acum depinde de noroc, poate ale tale nu au "gustul" plantelor

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: Ups!! alge...

Okay....deci papa pomaceea..o sa urmaresc evolutia algelor in urmtoarele zile si daca e de rau scot plantele afectate...ori sa mai incerc cu apa oxigenata?Nu e normal ca apa oxigenata sa sfaraie? A mea parca era apa normala..chiar am incercat si pe o zgarietura de-a mea si nu s-a intamplat nimic.

11

Re: Ups!! alge...

aoa oxigenata sfaraie cand o pui pe o rana infectata, in apa nu are reactii de genul tongue doar elibereaza oxigen atomic, de aceea pare ca perleaza plantele
pe zgarietura ta nu s-a intamplat nimic pentru ca probabil nu e rana deschisa si nu e infectata smile

eu zic sa tai de pe acum partile infectate si sa insisti cu apa oxigenata

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

12 Editat de guppymaster (2010-12-17 02:27)

Re: Ups!! alge...

:sok  :sok Mersi!Plantele mele nu au perlat niciodata pana acum..nici cu apa oxigenata

13

Re: Ups!! alge...

Pentru alge mai bine ia`ti niste neritine. Sunt destul de harnicute, doar ca se oua in draci si raman ouale alea albe, intarite peste tot. Oricum de staghorn, nu`ti face iluzii ca te scapa vre`un mancator, ca nu te scapa lol  lol

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Ups!! alge...

dar ce ma scapa? sau nu ma scapa? lol

15

Re: Ups!! alge...

de staghorn? miracolul divin lol apa oxigenata, curatenie impecabila, nitrati aproape de 0. insa multi au scapat si crescand doza de nitrati. pana la urma nu cred ca exista o reteta clara, eu m-am chinuit mult si pana nu am jumulit tot ce era afectat nu am scapat.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

16

Re: Ups!! alge...

De staghorn ti`am zis, echilibrul te scapa, atat. Neritinele curata bine geamurile, si plantele de alga bruna, sper sa nu`i zic aiurea, dar e vorba de cea maronie ca o mazga. Tot asa harnici sunt si aymonieri, cu toate ca multi zic ca ar da iama si`n plante, la mine n`au facut decat curat, fara pagube.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Ups!! alge...

Dupa ce am incercat sa fac un program de iluminat cu pauza la pranz...a2-a zi s-au inmultit algele cu toate ca cu o zi in urma erau in regres
Sa revin la iluminatul vechi? sa reduc lumina la 6h/zi?

18

Re: Ups!! alge...

DA! revino la vechiul program.Lumina de zi 6-7h e ok.Tu  ai mai multe probleme in sistem si anume o filtrare deficitara atat mecanica cat si biologica,motiv intrucare sistemul tau e dezechilibrat,mai contribuie si fluctuatia CO2ului din bomba algoritmul de fertilizare si necesar din masa apei,plante putine banuiesc,si cu un ritm de crestere mediu sau sub,inca neadaptate la sistemul tau pe langa toate astea 865ul tau are cam mult "albastru" in spectru pentru un sistem de incepator.Toti mancatorii de alge nu fac decat sa intretina si sa retuseze un pic masa de alge dar nu reprezinta o solutie! Parerea mea este sa rezolvi cu filtrarea sa creezi spatiu de filtrare biologica si sa umpli acvariul de plante easy cu dezvoltare rapida,sa fertilizezi in masa doar cu micro,poate si EasyCarbo,apoi ceva mai tarziu un pic de fertilizare cu K si abia dupa ce vei avea un sistem stabil fertizare cu tot setul macro,lumina nu mai mult de 0,6W/l ,CO2 1bula/2sec nonstop si pentru o mai usoara asezare a sistemului lumina mai calda ceva gen 830.Intradevar daca discutam de mancatori de alge cei mai buni raman SAE ,pe acestia cat si plante easy gasesti la greu pe net.Asta e frumusetea acvaristici si a gradinaritului acvatic ca te provoaca tot timpul,iti pune bete in roate iar in felul asta te ambitioneaza smile nu sari pasi importanti ca vei arunca bani pe fereastra fara rezultate! :sok Spor!