1 Editat de dumi (2010-12-23 14:17)

Subiect: mor xipho si molly

am un acvariu de 126 l populat cu xipho molly si sanitari  fintru jbl e900.  boala mucegai la gura pe ei pe cozi care se si macina la inceput boala a aparut in acvariul mare apoi si in cel mic de 60l aceasta datoranduse cred ca de la niste plante.
tratamente incercate ultimul sera baktopur si mai inainte  jbl fungol si tetra fungi stop  temperatura apei 30 c 
tratamentele au fost incercate pe rand pe o perioada de o saptamana doua cu pauze intre ele,pesti au fost pusi intrun acvariu de carantina dar in fiecare zi mai apar alti ,uni ii gasesc direct morti.am incecat si cu tratament in acvarile propriuzise dar nici un rezultat pesti tot se inbonavesc
Va rog sa ma ajuti ca nu stiu ce sa mai fac

2

Re: mor xipho si molly

dumi A scris:

am un acvariu de 126 l populat cu xipho molly si sanitari  fintru jbl e900.  boala mucegai la gura pe ei pe cozi care se si macina la inceput boala a aparut in acvariul mare apoi si in cel mic de 60l aceasta datoranduse cred ca de la niste plante.
tratamente incercate ultimul sera baktopur si mai inainte  jbl fungol si tetra fungi stop  temperatura apei 30 c 
tratamentele au fost incercate pe rand pe o perioada de o saptamana doua cu pauze intre ele,pesti au fost pusi intrun acvariu de carantina dar in fiecare zi mai apar alti ,uni ii gasesc direct morti.am incecat si cu tratament in acvarile propriuzise dar nici un rezultat pesti tot se inbonavesc
Va rog sa ma ajuti ca nu stiu ce sa mai fac

   
   Dupa cele descrise este vorba de Saprolegnia.
   Pestele infestat prezinta un fel de pasla sau vata pe suprafata corpului, ochi, inotatoare sau pe icre.
Tratament:
   a) Bai de scurta durata: 10-20 minute in solutie de verde de malachit 100mg la 1 litru apa pentru a curata leziunile si aplicati o crema rezistenta la apa.
   b) Bai de lunga durata: intr-un acvariu de carantina se introduce 1-5g sare de bucatarie (neiodata) la 1 litru apa si 0.10mg verde de malachit la 1 litru de apa - 3 tratamente la fiecare 3 zile (intre tratamente se face cate o pauza de 3 zile).
   c) Formalina, o solutie de formaldehida 37%, este eficienta in tratarea mucegaiului Saprolegnia. Totusi, formalina are efecte negative asupra mediului si asupra persoanei care se ocupa de tratament.
   d) Putem folosi cu succes peroxid de hidrogen cu un impact minim asupra mediului (care elibereaza oxigen in apa) intr-un dozaj de 2 ml (a unei solutii cu o concentratie de 3%) la 3 litri apa fara a scoate pestii sau melcii din bazin. Tratamentul se repeta dupa doua zile.
   e) Clorura de sodiu (sarea) in concentratie mare, adica, apa de mare cu o concentratie de 29g/litru si solutie de sare de bucatarie (neiodata) in concetratie de 15g/litru, este letala pentru Saprolegnia si eficienta pentru controlarea Saprolegnia parasitic.
   In prezent, cea mai eficienta strategie de prevenire si tratare a infectiilor cu mucegaiul Saprolegnia consta in tehnici de crestere si supraveghere a pestilor combinate cu tratament chimic, mai ales in primele 2-4 zile dupa trecerea pestilor in carantina. Pestii bine hraniti care sunt crescuti in conditii de mediu favorabile vor fi rezistenti la majoritatea patogenilor.
   Reducerea stresului pare sa fie singurul factor de succes in lupta impotriva mucegaiului Saprolegnia.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: mor xipho si molly

bradraqua A scris:
dumi A scris:

am un acvariu de 126 l populat cu xipho molly si sanitari  fintru jbl e900.  boala mucegai la gura pe ei pe cozi care se si macina la inceput boala a aparut in acvariul mare apoi si in cel mic de 60l aceasta datoranduse cred ca de la niste plante.
tratamente incercate ultimul sera baktopur si mai inainte  jbl fungol si tetra fungi stop  temperatura apei 30 c 
tratamentele au fost incercate pe rand pe o perioada de o saptamana doua cu pauze intre ele,pesti au fost pusi intrun acvariu de carantina dar in fiecare zi mai apar alti ,uni ii gasesc direct morti.am incecat si cu tratament in acvarile propriuzise dar nici un rezultat pesti tot se inbonavesc
Va rog sa ma ajuti ca nu stiu ce sa mai fac

   
   Dupa cele descrise este vorba de Saprolegnia.
   Pestele infestat prezinta un fel de pasla sau vata pe suprafata corpului, ochi, inotatoare sau pe icre.
Tratament:
   a) Bai de scurta durata: 10-20 minute in solutie de verde de malachit 100mg la 1 litru apa pentru a curata leziunile si aplicati o crema rezistenta la apa.
   b) Bai de lunga durata: intr-un acvariu de carantina se introduce 1-5g sare de bucatarie (neiodata) la 1 litru apa si 0.10mg verde de malachit la 1 litru de apa - 3 tratamente la fiecare 3 zile (intre tratamente se face cate o pauza de 3 zile).
   c) Formalina, o solutie de formaldehida 37%, este eficienta in tratarea mucegaiului Saprolegnia. Totusi, formalina are efecte negative asupra mediului si asupra persoanei care se ocupa de tratament.
   d) Putem folosi cu succes peroxid de hidrogen cu un impact minim asupra mediului (care elibereaza oxigen in apa) intr-un dozaj de 2 ml (a unei solutii cu o concentratie de 3%) la 3 litri apa fara a scoate pestii sau melcii din bazin. Tratamentul se repeta dupa doua zile.
   e) Clorura de sodiu (sarea) in concentratie mare, adica, apa de mare cu o concentratie de 29g/litru si solutie de sare de bucatarie (neiodata) in concetratie de 15g/litru, este letala pentru Saprolegnia si eficienta pentru controlarea Saprolegnia parasitic.
   In prezent, cea mai eficienta strategie de prevenire si tratare a infectiilor cu mucegaiul Saprolegnia consta in tehnici de crestere si supraveghere a pestilor combinate cu tratament chimic, mai ales in primele 2-4 zile dupa trecerea pestilor in carantina. Pestii bine hraniti care sunt crescuti in conditii de mediu favorabile vor fi rezistenti la majoritatea patogenilor.
   Reducerea stresului pare sa fie singurul factor de succes in lupta impotriva mucegaiului Saprolegnia.

nu cred ca este Saprolegnia mai degraba bacteri columnaris
http://www.acvaristica.info/tabel-boli-pesti.html#
cam asa arata

4 Editat de Baracuda (2010-12-23 15:36)

Re: mor xipho si molly

Daca tu crezi ca este Columnaris (este foarte posibil):
   a) Se folosesc 10000 de unitati de penicilina per litru de apa. Se repeta tratamentul dupa 2 zile.
   b) Se foloseste cloromicetina, 10-20 mg/l, cu repetare dupa 2 zile.
   c) Bai in albastru de metil in acvariu de carantina pe o perioada de 15 zile– a se citi prospectul produsului pentru dozaj. Temperatura trebuie ridicata la 30°C. Hranirea pestilor trebuie sa se faca in cantitati foarte mici care sa fie consumate imediat.
   d) Baie in solutie de sare neiodata in concentratie de 1.5-2% timp de 5 minute. Tratamentul se va repeta pana cand semnele boli incep sa dispara.
   e) Baie in permangat de potasiu in concentratie de 2 mg/l adaugat in jumatate din apa acvariului. Acesta va fi monitorizat astfel incat sa-si pastreze culoarea violet-rosie cel putin pentru 4 ore. Daca culoarea incepe sa dispara, atunci va fi adaugat mai mult permanganat. Dupa cele patru ore sau in cazul in care pestii devin stresati, se adauga cc 1.3 ml de peroxid de hidrogen in concentratie de 9% pentru fiecare 38 litri de apa pentru a neutraliza permanganatul de potasiu.
Despre albastru de metil: Compus chimic heterociclic aromatic. Este indicat in tratamentul impotriva infectiilor fungice (ciuperci) usoare, ca inlocuitor pentru verdele de malachit, la care unii pesti sunt sensibili, de asemenea in cazul infestarii cu protozoare ca Ichthyophthirius, Chilodonella, Oodinium si Costia. Proprietatea medicamentului de a stimula transportul oxigenului in singe (transforma metemoglobina in hemoglobina - elementul de baza pt. transportul oxigenului in singe), il face util si in tratarea pestilor in cazul otravirii cu cianuri si nitriti.
   Zilnic, in acvariu comunitar. Stop filtrare carbune activ! Aerare masiva a apei. Inainte de fiecare tratament, schimb apa 30-50%. In supradoza poate afecta mediile biologice de filtrare si plantele mai sensibile. La terminarea tratamentului, schimb apa 50% si filtrare prin carbune activ 72 ore.
   Doza: 5 ml/38 litri de apa

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5 Editat de dumi (2010-12-24 01:10)

Re: mor xipho si molly

trebuie se parcurg toate etepele?oricum o sa incerc

6

Re: mor xipho si molly

Buna
D-ului Radu ^:)^
Dumi: la suprapopulare i-mi apare sporadic;sarea da rezultate
am mai citit undeva: ridicarea temperaturii explozie de bacterii
succes

7

Re: mor xipho si molly

imi A scris:

Buna
D-ului Radu ^:)^
Dumi: la suprapopulare i-mi apare sporadic;sarea da rezultate
am mai citit undeva: ridicarea temperaturii explozie de bacterii
succes

culmea este ca atunci cand lam avut supra populat nu am avut probleme de felu asta dar de cand am luat niste plante am avut o explozie de de pesti bolnavi si nu am reusit sai dau de cap la boala acum voi incerca tratamentul de mai sus