1

Subiect: teste apa

As vrea sa achizitionez cat mai repede teste de apa, pe toate. am cautat un set (nu 5/6 in 1) ci ceva de genul acesta http://www.happypets.ro/tetra-analyset-p-2756.html

Care sunt cele mai bune? Cele din link sunt ok? Sunt mai bune cele de la JBL?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: teste apa

pentru un acvariu stabilizat iti recomand sa le cumperi pe bucati, adica separat. sunt acolo multe teste de care nu ai nevoie dupa ce acvariu e cicalt. din valiza vad ca lipseste po4, ceea ce nu e bine. eu folosesc tesre separate de la jbl.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

3

Re: teste apa

no2 si nh3/nh4 stiu ca nu sunt necesare la acvarii stabilizate, dar nu cred ca e rau sa le ai in casa, in caz ca schimbi substratul sau resetezi tot.
adevarat ca po4 lipseste.. test de co2/ph am deja..

iar ca firme care ar fi ok? am auzit de jbl ca ar fi bun, dar de restul? adica am gasit de la tetra cred test de gh/kh impreuna. astea pana la urma nu cred ca trebuie sa le fac zilnic..si as prefera sa le iau impreuna decat sa dau 30-40 lei pe fiecare

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4

Re: teste apa

sa sti ca nici aceste teste dedicate nu sunt tocmai exacte. vorbeam pe un alt forum cu un coleg care si-a dus mostre din apa acvariului la un laborator de analiza iar testele de laborator nu prea coincideau cu testele jbl si sera pe care colegul le avea la indemina. tehnologia de care dispunem momentan se pare ca nu ne ofera informatii exacte, doar orientative. deci eu te sfatuiesc sa cumperi teste separate, de no3, po4, fe si daca vrei plante mai pretentioase si kh, indiferent de firma

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

5 Editat de allexya (2010-12-26 21:45)

Re: teste apa

asta am aflat si eu, ca nu sunt exacte orice ai lua. da, am plante pretentioase, mai mult pentru ele vreau sa cumpar tot ce trebuie cumparat.
doar acestea 4 ar fi ok, fe po4 no3 si kh?  de gh nu ar trebui?

no2 imi dau seama nu e absolut necesar, la fel si nh3/nh4, de o2 la fel nu cred sa fie necesar dat fiind ca am de co2/ph. raman doar la 4? big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

6

Re: teste apa

eu zic ca da

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: teste apa

Eu zic sa nu te complici.
Dar daca vrei, ia-ti NO3, PO4 si Fe.
KH e 4-5 iar GH e 6-7 in Bucuresti in perioada asta.
Aici http://www.apanovabucuresti.ro/buletine-de-analiza-a-apei/  gasesti valori ale apei de la robinet din anumite locatii ale Bucurestiului. Diferentele nu sunt mari de o zona la alta.

Oricum KH si GH nu te ajuta la nimic in cresterea plantelor cu apa de Bucuresti. Apa noastra este pentru plante, mereu.

Ia-ti JBL. Eu sunt cat de cat multumit, chiar daca la calibrare testul arata NO3 5 ppm iar eu aveam 10 ppm.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc