1

Subiect: Pareri si sfaturi

Sal,ma numesc johnny .
Ce parere aveti de acvariul meu? Este a doua zi de cand am facut acvariul,sunt foarte bucuros.Ma intereseaza ce este gresit la el,sfaturi si sugestii.PARERI

Re: Pareri si sfaturi

:sok  :hug Salut Jonny si bine ai venit printre noi. :hug  :sok
Completeaza profilul ca sa stim cu cine stam de vorba si de unde esti, poate la uni dintre noi le va fii mai usor sa te ajute, sau poate ajuti tu pe cineva din apropierea ta.
Sa incepem cu inceputul, te rugam sa incerci sa dai mai multe detalii despre acvariul tau, cum ar fi: dimensiune, litri, filtrare, lumina, substrat, fertilizare, pesti, plante.
Asocierea scalarilor cu carasi este total gresita, pentru ca sunt doua specii total diferite cu stiluri de viata si mai diferite.
Plantele artificiale nu au ce cauta in acvariul tau, locul lor este la gunoi. Incearca sa mai introduci o buturuga sau o piatra mai ciudata in acvariu, pentru ca este foarte golas. Sa nu te impinga pacatul sa bagi mai stiu eu ce castele sau casute din ceramica pentru ca sunt foarte inestetice si nu arata deloc bine intr-un acvariu.
Nu prea imi dau seama din cele doua foto de dimensiunile substratului dar cel mai indicat ar fi un substrat cu granulatia intre 2-3 mm.
In rest nu am ce sa mai zic, luate individual exemplarere din acvariul tau sunt foarte frumoase.
Te asteptam cu mai multe detali. Sfatul meu este ca citesi acest forum cat mai mult pentru ca ai o imensitate de informatii de bagat la cap :stupid dar nu ezita in acelasi timp sa ne intrebi unde ai nedumeriri. Sa auzim de bine si ape limpezi iti doresc!

Re: Pareri si sfaturi

Din cate inteleg este a doua zi de cand ai facut acvariul si ai pus pestii inauntru, lucru care este total gresit, acvariul nefiind ciclat. Citeste despre ciclarea acvariului si in rest sfaturile de mai sus. Succes

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Pareri si sfaturi

Uitandu-ma la plantele alea, stiu exact de unde ai procurat ce ai in acvariu.
deasta nici nu ma mir ca ti-a dat carasi cu scalari....

5

Re: Pareri si sfaturi

De la Brick ... smile

6

Re: Pareri si sfaturi

giros A scris:

De la Brick ... smile

daca iei niste plante,muta filtrul mai in spate ascundel

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

Re: Pareri si sfaturi

Pana atunci, te rugam sa ne dai cateva detalii despre acvariu. Ti-a spus Mr_BigOlyMan mai devreme dar repet:  Dimensiunea acvariului, numarul de litri, filtrare, lumina, substrat, fertilizare, pesti, plante.

[img]http://img820.imageshack.us/img820/9177/logotr.png[/img]

8 Editat de giros (2010-12-30 23:07)

Re: Pareri si sfaturi

DIMENSIUNI ACVARIU
Latime: 30 cm
Lungime: 60cm
Inaltime: 38 cm
Grosime Sticla: 4 mm
Volum: 60 litri
FAUNA:
Carasei:6(frumosi foc)
Beta-mascul (asta mi-a placut mie)
Scalari:2 (la indicatiile cuiva)
Sanitari:2
PLANTE "LA GREU" DIN PLASTIC:)

9

Re: Pareri si sfaturi

Salut si bine ai venit! Mai ai de lucru la acvariu nu repet ce s-a zis iti spun doar ca ar fi frumos sa pui niste moss pe acea buturuga (gasesti pe Crisanei si daca nu mai are vorbeste cu Mihai si e posibil sa aduca) sau alta optiune mai iefitna e sa vorbesti cu baietii din CONSTANTA o sa gasesti plante ieftine si bine crescute, fara alge. O alta asociere nefericita e si betta + caras (28 grade pentru betta si 18-20 grade celsius pentru caras; un pic cam dificil) dar stai linistit ca toti am gresit la inceput conteaza sa nu repetam. Mai trage cu ochiul pe site cauta un acvariu care iti place si ia-l ca model, a nu se intelege copia big_smile

Mult succes si sa fii foarte receptiv la ce iti vor posta colegii pe forum.

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

10

Re: Pareri si sfaturi

Jonny dacă chiar vrei sa ai un acvariu de care sa te bucuri și în viitor păstrează un singur caras și restul peștilor eliberează-i !....unui singur caras ii trebuie cca. 50 l de apa! wink
Sărbători fericite și multa sănătate!

11

Re: Pareri si sfaturi

Nu este singur?mie mi se pare si asa cam gol..... sad

Re: Pareri si sfaturi

1. Odata ce a luat de acolo, e muscat de vipera. A nu se intelege cumva ca am ceva cu brandul pe care acel petshop sustine ca il "ïmporta". Dupa ce achizitioneaza carasi ca ii plac lui, ia si scalari la recomandare. Asta denota calitatea morala a lucratorilor de acolo.

2. @mihai Nu mai da indicatii tu din Galati unde sunt produse bune in Constanta. Inainte sa il trimiti sa ia plante explicai si ce plante merg cu carasii. Spunei si ceva despre necesitatile plantelor, ca sa nu faca ciorba si sa zica ca asa ia zi unu de pe forum.

3. ma gandesc ca il doare sufletul sa ii spui ca a dat peste 150 de lei si sa creasca doar un peste. Mai degraba tine 2 scalari, ia niste neoni si 2 sanitari.

4. @Alex23geageac ai nevoie de posturi? Chiar nu vezi? Il intrebi de lumina, fertilizare, substrat? Chiar nu vezi ca sunt plante artificiale?

Nu stiu ce a inteles el din ce s-a discutat aici si e direct vinovat de ce are acolo, si sunt convins ca nici nu or sa traiasca mult. Nu vine nimeni inainte sa isi cumpere acvariu sa ne intrebe nimic, ci vine cu ciorba pe masa. Asa suntem noi romanii, citim prospectul dupa ce cumparam produsul.
Numai bine.

13

Re: Pareri si sfaturi

Da este si greseala mea,eu cand am cumparat caraseii sa zicem ca am cerut si scalari.Daca era profesionist cel de la Pet shop imi putea explica ca nu se mananca una cu cealalta.
Putea sa imi recomande o formula mult mai buna.

Re: Pareri si sfaturi

Se poate corecta, poate te ajut si eu cu o parte.
Ia ID-ul meu de mess: fanctc si mai vorbim acolo.

15

Re: Pareri si sfaturi

KillerWhale, atitudinea ta fata de colegii de forum nu e ok. Nu mai mentionez ca printre noi esti un membru destul de putin ( sa nu zic mai deloc) activ, e normal sa ne corectam, dar nu la modul la care o faci tu, mai ales in fata colegiilor in general binevoitori si mai vechi :sbr  Inchei aici, dar acum trec la acvariul noului coleg.

Sunt intradevar superbi pestisorii tai, exemplare reusite, dar cum a zis ci pelly, nu le poti oferi, cel putin momentan conditiile propice. Parerea mea, este sa renunti de tot la carasei, ar fi trist sa tin unu singur, hai fortat 2, sa ramai cu scalarii si eventual cativa neonasi. Pentru inceput eu zic ca ar fi ok.

Daca te decizi, si iti permiti sa faci schimbari, anunta`ne, ca idei si sfaturi sunt, buget sa existe si bunavointa. Numai bine :fok

Etiamsi omnes, sed non ego.

16

Re: Pareri si sfaturi

Nu stiu de ce ti se pare atitudinea mea asa,doar sunt interesat si apreciez tot ce se scrie(imi pare rau daca asa a parut),ideea este ca nu vreau sa renunt la carasei.
Nu mai pun faptul ca ar fi distrusa fetita mea... :crap

Re: Pareri si sfaturi

daca nu crei sa renunti la carsei, pregateste-te pentru un acvariu mai mare...cateva sute de litri, asta daca vrei sa faci un lucru cum trebuie.
gandeste-te cum ar fii sa stai intr-o camera de 2*2m cu unca 3 persoane.
asa se simt si ei acum. plus de asta, va trebuii sa ai o filtrare foarte buna deoarece caraseii fac cam multa mizerie(se mai numesc porci de acvariu).
este foarte posibil sa ai si probleme cu ei destul de curand avand in vedere ca acvariul este neciclat.o sa ai surpriza sa ti se imbolnaveasca pestii nu numai datorita calitatii apei pe care nu o sa poti sa o mentii in normal cu aceste exemplare in 60l si datorita stresului.
depinde de tine....eu zic ca ai doua  posibilitati ca prim pas in ale acvaristicii:
1.ori renunti la carasi
2.ori faci un acvariu mai mare
in functie de alegere, cred ca se poate discuta mai departe. daca nu, nu faci decat sa chinui pestii.
poate ca sunt prea drastic dar eu asa gandesc si cred ca asa este si normal.

bafta!si sper sa iei o decizie corecta!

18 Editat de giros (2010-12-31 19:19)

Re: Pareri si sfaturi

Am inceput sa ma uit de un acvariu mai mare.Caut ceva la oferta  smile

Re: Pareri si sfaturi

esti pe drumul cel bun;)

20 Editat de sTTTk (2010-12-31 20:51)

Re: Pareri si sfaturi

sfatul meu : un acvariu de 200-300-400 litrii + 1 filtru extern de capacitate mare + substrat de 2-4mm + plante naturale : echinodorusi + anubiasi + lotus, eventual : elodea, valisneria; la care adaugi schimburi de apa saptamanale 50% si ar trebuii sa fie ok pentru inceput.
pentru plante frumoase si o buna fertilizare a lor este cam greu de realizat intr-un acvariu cu carasi, mai ales cand acestia vor creste.
cel mai mult conteaza : un acvariu mare + filtrare foarte buna + schimb de apa cat mai des si o sa ai carasei mari, frumosi si mai ales sanatosi ...

Multi vad, putini cunosc !