1 Editat de cristinnica (2011-01-02 14:46)

Subiect: acvariu carasi

Buna,
Sunt din Baia Mare si cam de aprox 2 ani sunt posesoarea unui acvariu JUWEL de 54 l in care vietuiesc 2 carasi. Unul este un oranda portocaliu si celalalt un calico de talie mai mica. Ca substrat am un pietris de rau combinat cu ceva pietricele decorative negre si albastre, o planta care nu stiu cum se numeste si o casuta, la care copilul meu nu vrea sa renunte in ruptul capului. Schimburile de apa le fac saptamanal, cam 25% din vol, si tot atunci spal filtrele in apa scoasa din acvariu. In plus mai am un filtru suplimentar. La fiecare schimb de apa adaug seran aquatan. Hrana este destul de variata, in general granule care se scufunda de la diverse firma, tetra, hikari, boyu, etc. Le mai dau din cand in cand si mazare fiarta.
Acum vrea 2 luni pe capul carasului oranda au aparut niste firicele ca de vata. In prima faza am facut tratament cu general tonic de la tetra, fara prea mari rezultate, totusi. Dupa vrea 2 saptamani, coada carasului calico a disparut aproape total intr-un interval foarte scurt, de seara pana dimineata. Am fost socata sa vad dimineata ca in locul cozii absolut superbe avea un ciot. Am facut tratamente cu sera bactopur, conform indicatiilor de pe ambalaj, in prealabil am adaugat in acvariu sare neiodata, cam 2 linguri, apoi am continuat cu sera mycopur.Imbunatatiri au fost in sensul ca ambii pesti mananca, celui oranda ii apare din cand in cand cate un puf de vata pe cap care dispare in cateva ore, iar celalalt sta mai mult cu capul in jos intr-un colt laga filtru si are dificultati la inot, dar vine la mancare, ce a ramas din codita s-a sudat dar e foarte scurta, doar un ciot.
Am citit intr-una din postarile voastre ca ar ajuta un tratament cu tetraciclina capsule, dizolvate in apa din acvariu sau cu kanamicina unguent direct pe coada. Va rog sa-mi spuneti ce as putea face, dar mai detaliat, asa ca pentru incepatori. Multumesc mult.
Cam asa erau inainte.
[youtube][/youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=Q3kzWkaVUVk

Re: acvariu carasi

in primul rand ar trebuiii sa identifici boala care i-a lovit.din ce zici tu, cred ca ar fii fungus sau finrot.
despre fungus nu stiu prea multe dar finrot am tratat cu eritromicina, o pastila la 20l.
nu stiu sa-ti spun daca pestii tai(nu am tinut niciodata carasi) tolereeaza acest medicament si sarea.
din cate stiu sarea se foloseste pentru gris si nu pentru ce ai tu acolo.
in primul rand trebuie sa incepi sa te gandesti de ce a aparut boala: poate din cauza calitatii apei, sau poate din cauza stresului sau poate ai adus boala in acvariu cu ceva nou introdus care s-a mai perindat si prin alte acvarii.
nu stiu cat sunt de mari carasii tai, dar clar un acvariu de 54l (volum brut, ca daca mai calculam nisip si alte decoruri.....) este un spatiu prea mic pentru ei.

Re: acvariu carasi

Merci pentru raspuns.
Sare am pus deoarece asa era indicat pe instructiunile de la bactopur.
Acvariul sunt constienta ca e mic, deocamdata incerc sa mentin echilibrul pastrand curatenia si nehranind pestii in exces. Am in vedere inlocuirea lui, in sensul sa pastrez capacul de la acvariul actual si sa fac altul pastrand dimensiunile bazei, dar mai inalt, astfel incat sa ajung pe la 80 -100l. Insa nu stiu ce dimensiuni sa aibe sticla, avand in vedere ca inaltimea va fi dubla dacat acum. Ma mai gandesc inca...
Am postat pe toutube o filmare actuala cu carasii asa cum sunt azi...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QlFlC0c1uUQ[/youtube]

Re: acvariu carasi

uite aici un calculator acavarii: http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
nu stiu ce dimensiuni are acvariul tau dara daca ii dublezi inaltimea sunt aproape sigur ca o sa ai nevoie de geam de 8 mm.

5 Editat de allexya (2011-01-21 14:43)

Re: acvariu carasi

boala este saprolegniaza si finrot. cel care sta cu capul; in jos are problema cu vezica inotatoare, infectia bacteriana probabil i-a afectat-o. daca nu actionezi repede, va ramane cu sechele toata viata.

nu am sa inteleg niciodata de ce toti trateaza cu general tonic toate bolile. e ca si cum as avea pneumonie sau tuberculoza si as lua vitamine, dar nici un alt medicament.

Pentru ce ai tu acolo poti folosi  JBL Fungol (fungus) combinat cu JBL Ektol cristal (pentru a spori eficacitatea primului, in caz de fungus) iar pentru finrot poti folosi JBL Ektol lichid. sau JBL Furanol. La mine, in caz de finrot Furanol a functionat foarte bine. Dupa tratament  eu l-am hranit pe al meu timp de 30 de zile numai cu Sera Bakto Tabs, 1 dimineata si 1 seara.

ideea de a inalta acvariul iar nu mi se pare buna, carasii au nevoie de mult spatiu ca sa se invarta, daca acvariul este ingust dar inalt... personal nu mi se pare chiar asa bine. daca tot vrei sa faci noi lipituri, de ce nu schimbi si fundul, ca si asa 4 pereti de sticla ii lipesti de fund.


ce tratamenti ai facut tu ulterior a fost foarte ok, dar daca tot apar semnele de fungus as recomanda sa repeti tratamentul. codita s-a lipit dar creste? da semne ca s-ar micsora iar? sunt viosi, mananca, e totul ok?  daca codita s-a reparat si nu mai da semne de probleme, poti sa repeti tratamentul cu mycopur ca sa nu mai apara infectia fungica. iar legat de faptul ca sta cu capul in jos.... ma repet, infecta bacteriana probabil i-a afectat vezica inotatoare. daca se mai poate face ceva sau nu nu stiu sa iti zic, mai bine astepti vesti de la experta noastra in carasei, Lucia

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: acvariu carasi

Tocmai am izolat caraselul cu probleme intr-un acvariu spital. Din pacate acest acvariu are doar 20l, unicul disponibil in acest moment. Am pus o pompa de aer si un filtru cu burete si am aplicat tratamentul cu antibiotic, respectiv jumatate de capsula de tetraciclina. Sa vedem ce efecte are. Voi face un tratament de 5 zile, inaintea administrarii antibioticului voi schimba 25% din apa.  Sunt foarte curioasa daca va creste coada la loc. Stiti cumva daca cozile atat de grav afectate cresc la loc la fel de frumoase cum au fost?

Re: acvariu carasi

au trecut ceva zile...
Am facut un tratament cu tetraciclina pe durata a cinci zile astfel: in fiecare zi faceam un schimb partial de apa, aprox 20%, dupa care introduceam o jumatate de capsula de tetraciclina dizolvata in prealabil intr-un pahar cu apa. N-am observat nici o imbunatatire. Dupa vreo cateva zile am inceput sa-i dau de mancare numai mazare fiarta, timp de vre 5 zile. Mananca saracutul, dar abia poate ajunge la mancare, deoarece sta numai intr-o parte pe fundul acvariului, si cand ii dau mazarea se agita pana cand bucatelele de mazare se ridica de pe fund si ajunge la ele.Ce am observat de cand ii dau mazare: inainte, cand ii dadeam mancare normala, excrementele erau cat un firicel de ata, ff subtiri, acum de cand mananca mazare au ajuns la dimensiunile de dinainte sa se imbolnaveasca. Oare ce sa mai fac cu el? Chiar n-are nici o sansa? Maica-mea ma critica ca-mi consum timpul si energia inutil, avem un lac in apropiere si-mi zice sa-i dau drumul acolo. Dar cand il vad cum se  lupta sa traiasca mi se face mila de el. Dar chiar nu mai stiu ce sa-i fac. Voi ce spuneti?

8 Editat de sTTTk (2011-01-20 15:31)

Re: acvariu carasi

bine ai venit.
frumosi carasei insa nu imi place pietrisul colorat si casuta din acvariu.
ca adaugare : la carasi le trebuie foarte mult spatiu pt ca se fac mari si ... pt ca fac multa mizerie + bazin mic si slab filtrat rezulta imbolnaviri dese si deces; cea mai simpla si sanatoasa metoda de crestere a lor este sa ii tii intr-un bazin mare filtrat foarte bine si vei avea niste mici godzzile hamesite  :stupid care nu se vor imbolnavii ever, atat timp cat respecti un minim de reguli si factori.

Multi vad, putini cunosc !

9

Re: acvariu carasi

Buna Cristinica!

Imi pare nespus de rau pentru bietul carasel....

Daca esti chiar din Baia Mare, du-te pe strada Nicolae Iorga nr. 5.
Este acolo un pet shop micut. (nu-mi amintesc numele acum)

Eu cred ca fiind atat de aproape, (vorbind fata in fata) dansul te va putea ajuta si cu privire la vindecarea acelui pestisor si in eventualitatea in care te decizi sa faci un acvariu mai mare. Eu de acolo l-am adus in Oradea.

Multa sanatate si bucurii iti doresc!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

10

Re: acvariu carasi

A! Allexya draga, te rog nu ma mai supraevalua! smile

si am sa te rog sa ma scuzi, dar e musai corectez:

Bakto Tabs sunt de la firma Sera...


:hug

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.