Subiect: imi morare tot cate un pui

imi poate spune si mie din ce cauza imi mor puii de discusi,(tot gasesc catre un pui mort)
acvariu 25 L,temperatura 29,8 g,
mancare le dau artemia vie ce eclozeaza si grindali
pesti au varsta de 3 saptamani


va rog imi poaste spune cineva care ar fi cauza?

Natura face  parte din viata mea!

Re: imi morare tot cate un pui

vezi ca daca le dai foarte mult de mancare, acestia mor tocmai din cauza aceasta, nu au senzatia de satul, asa ca incearca sa le reduci portia de mancare si sa o imparti in mai multe portii zilnice, Mie la prima depunere am pierdut cca 30% din ponta. La fel cate 1pui-2  pe zi, in general cei care mor ai sa vezi ca sunt cu burtile foarte mari, mai exista bineinteles si varianta sa le dai oua neeclozate si acestea nu pot fi digerate iar de acolo se face blocaj intestinal .

Re: imi morare tot cate un pui

pc.ciprian A scris:

vezi ca daca le dai foarte mult de mancare, acestia mor tocmai din cauza aceasta, nu au senzatia de satul, asa ca incearca sa le reduci portia de mancare si sa o imparti in mai multe portii zilnice, Mie la prima depunere am pierdut cca 30% din ponta. La fel cate 1pui-2  pe zi, in general cei care mor ai sa vezi ca sunt cu burtile foarte mari, mai exista bineinteles si varianta sa le dai oua neeclozate si acestea nu pot fi digerate iar de acolo se face blocaj intestinal .

mersi de sfat,o sa le dau cu regulalitate mancare si per sa fie doar asta problema

mersi mane :sok  ^:)^

Natura face  parte din viata mea!

Re: imi morare tot cate un pui

Cati pui ai si cati iti maor zilnic?

La 3-4 saptamani puii de discus incep sa moara, cel mai frecvent, datorita viermilor brahiali. Pentru asta se face tratament in acvariul de crestere cu formol, praziquantel sau alt medicament impotriva acestor viermi. Cel mai eficient este formolul.
Doza este de 3-5 ml formol / 100 l apa.  Poti sa il faci incepand cu 3 ml. Dupa 6 ore se adauga aceeasi cantitate de formol inca odata. apoi, peste alte 6 ore se schimba cat se poate de mult din apa cu apa proaspata. Repeti tratamentul dupa 3 zile.
Fii atent permanent la pesti in timpul tratamentului. In conditii normale nu au nicio problema. Sa fie bine aerata apa. Formolul nu decileaza sistemul.
Tratamentul impotriva viermilor brahiali la discusi nu este unul facultativ. El trebuie sa inceapa tocmai la aceasat varsta, indiferent daca pestii prezinta sau nu simptome. Este obligatoriu. Lipsa lui poate duce la decese in masa ale puilor.
Lasa puii sa maance cat pot de bine. Orice deficienta in hrana, la aceasta varsta, lasa urme ireversibile asupra dezvoltarii lor ulterioare, atat ca forma cat si ca marime.

Daca dupa ce manaca iti mor puii mai mari in special, aceasta este din cauza viermilor brahiali. Dupa masa au nevoie de un aport crescut de oxigen. Dar viermii fixati pe branhii impiedica acest lucru.

Re: imi morare tot cate un pui

ciprian01 A scris:

Cati pui ai si cati iti maor zilnic?

La 3-4 saptamani puii de discus incep sa moara, cel mai frecvent, datorita viermilor brahiali. Pentru asta se face tratament in acvariul de crestere cu formol, praziquantel sau alt medicament impotriva acestor viermi. Cel mai eficient este formolul.
Doza este de 3-5 ml formol / 100 l apa.  Poti sa il faci incepand cu 3 ml. Dupa 6 ore se adauga aceeasi cantitate de formol inca odata. apoi, peste alte 6 ore se schimba cat se poate de mult din apa cu apa proaspata. Repeti tratamentul dupa 3 zile.
Fii atent permanent la pesti in timpul tratamentului. In conditii normale nu au nicio problema. Sa fie bine aerata apa. Formolul nu decileaza sistemul.
Tratamentul impotriva viermilor brahiali la discusi nu este unul facultativ. El trebuie sa inceapa tocmai la aceasat varsta, indiferent daca pestii prezinta sau nu simptome. Este obligatoriu. Lipsa lui poate duce la decese in masa ale puilor.
Lasa puii sa maance cat pot de bine. Orice deficienta in hrana, la aceasta varsta, lasa urme ireversibile asupra dezvoltarii lor ulterioare, atat ca forma cat si ca marime.

Daca dupa ce manaca iti mor puii mai mari in special, aceasta este din cauza viermilor brahiali. Dupa masa au nevoie de un aport crescut de oxigen. Dar viermii fixati pe branhii impiedica acest lucru.

imi moare cate unu  la 2 zile,de vioi sunt vioi si ii urmaresc mereu,si cate unu pica,adica slabeste si isi mai schimba culoarea(mai in negru),apoi incep sa ii vad cate unu cum pluteste pe sus si dimineata e mort :fcry  :fcry
o sa incerc tratamentu cu formolu sad  sad
sper sa imi salvez ceva din ei,asa ca prima depunere!
mersi de ajutor :sok  ^:)^
daca mai ai sa imi dai alte indicati...astept

Natura face  parte din viata mea!

Re: imi morare tot cate un pui

In general nu dau indicatii...!

Apa curata, schimabat zilnic 50%. temp de 31-32 grade.
Fa partea cu formolul, da-le mancare buna (artemia eclozata, grindal si peste o saptamana poti incepe cu mixtura treptat).

O parte dintre pui mor intotdeauna! Mor ei oameni...!

Re: imi morare tot cate un pui

ciprian01 A scris:

In general nu dau indicatii...!

Apa curata, schimabat zilnic 50%. temp de 31-32 grade.
Fa partea cu formolul, da-le mancare buna (artemia eclozata, grindal si peste o saptamana poti incepe cu mixtura treptat).

O parte dintre pui mor intotdeauna! Mor ei oameni...!

mersi de sfaturi sper sa iasa treaba buna ^:)^

Natura face  parte din viata mea!

Re: imi morare tot cate un pui

Cu placere!

9

Re: imi morare tot cate un pui

ciprian01 A scris:

Apa curata, schimabat zilnic 50%. temp de 31-32 grade.
da-le mancare buna (artemia eclozata, grindal si peste o saptamana poti incepe cu mixtura treptat).
...

Corect. Fii atent la apa, la parametrii. Este foarte important. Daca inca ii hranesti cu artemie vie apa n-ar trebui sa fie atat de murdara. Fa niste teste. Ai aerator?

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

Re: imi morare tot cate un pui

Axa_io A scris:
ciprian01 A scris:

Apa curata, schimabat zilnic 50%. temp de 31-32 grade.
da-le mancare buna (artemia eclozata, grindal si peste o saptamana poti incepe cu mixtura treptat).
...

Corect. Fii atent la apa, la parametrii. Este foarte important. Daca inca ii hranesti cu artemie vie apa n-ar trebui sa fie atat de murdara. Fa niste teste. Ai aerator?

salut,scuze dar nu am mai intrat de un timp si acum iti raspund...
deci am facut tratament cu hipermanganat de potasiu(in loc de formol cum mi s -a spus,merge si cu asta)la 3 zile schimbata apa si dupa inca 3 zile am reluat tratamantu,de atunci nu mi-a mai murit nici un discus
le dau artemia eclozata si acum am trecut si pe mixtura si le mai dau artemia inghetat taiata marut le dau si grindal
apa o mentin curata,doar parametri pentru ph am

Natura face  parte din viata mea!

11

Re: imi morare tot cate un pui

La varsta asta puii de discus au un apetit foarte mare  ,asa ca  sigur daca ai sa te uiti la cei morti ai sa vezi ca au abdomenul foarte umflat , o rezolvare  corecta a situatiei  nu stiu sincer daca exista  pentru ca intre 3 si 7 saptamani aceasta este cea mai grea perioada din viata orcarei persoana care imulteste discusi tocmai datorita acestui apetit ridicat a puiilor de  discusi
O seara buna si sper sa nu mai pierzi nici un discus  :pls

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

12

Re: imi morare tot cate un pui

Ok, putem spune ca ati depasit cu bine momentele critice  smile . Astept poze cu puii si sa-ti traiasca smile.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

Re: imi morare tot cate un pui

MARCO555 A scris:

La varsta asta puii de discus au un apetit foarte mare  ,asa ca  sigur daca ai sa te uiti la cei morti ai sa vezi ca au abdomenul foarte umflat , o rezolvare  corecta a situatiei  nu stiu sincer daca exista  pentru ca intre 3 si 7 saptamani aceasta este cea mai grea perioada din viata orcarei persoana care imulteste discusi tocmai datorita acestui apetit ridicat a puiilor de  discusi
O seara buna si sper sa nu mai pierzi nici un discus  :pls

le dau mancare de 3 ori pe zi da cand erau morti nu pot spune ca aveau burta umflata,mureau cei mici care nu se dezvoltau,probabil din cauza viermilor branhiali
nu mai mancau si atunci mureau,dar i-am tratat cu hipermanganat de potasiu si sunt ok...la fel si tie o zi buna :sok

Natura face  parte din viata mea!

Re: imi morare tot cate un pui

Axa_io A scris:

Ok, putem spune ca ati depasit cu bine momentele critice  smile . Astept poze cu puii si sa-ti traiasca smile.

momentan sunt bine toti,manaca bine si sunt vioi,sper sa le fie bine si in continuare,din cand in cand le mai fac tratament cu hipermanganat
o sa fac poze cand am laptopu reparat,momentan il am stricat
numai bine si apa limpede

Natura face  parte din viata mea!

15

Re: imi morare tot cate un pui

sal ma numesc pop remus si am fost in real la zoo mania si miam cumparat 5 puiuti de discusi de circa 3 saptamani ce sa le dau de mancare inafara de artemia vie pt ca nu am numai concelata oare vor muri mai incolo? ii tin intro maternitate in acvariul comun temp apei este de 28-29C mai spunetim pls ce le mai trebuie ca sa nu moara?