1 Editat de samydeus (2012-02-01 23:51)

Subiect: Samy din Constanta

-buna tuturor, sunt samy din Constanta si sunt novice in ale acvaristicii, in noiembrie 2010 am cumparat un acvariu Hailea de 60 litri : filtru intern si neon de 24 w cu tub alb si bleu, mai tarziu am aflat ca este special pentru plante.
-am facut la inceput unele greseli datorate grabei de a fi cat mai plin acvariul, dar treptat am inceput sa le indrept.
- am pus substrat cumparat de la Animax din Real, no name la punga de 2.5kg dar sunt foarte multumit de el, este o compozitie mixta ce contine multa argila
-in momentul de fata acvariul este stabilizat nu amprobleme cu algele, nu mi-a murit nici un peste si plantele cresc foarte frumos.
-pesti : 14 neoni, 4 zebre, un betta docil, un ancistrus si un coridoras
- nevertebrate 5 pomacea bridgesii si doua Anentome Helena, bineinteles ca m-am pricopsit si cu maidanezi
- chiar azi am primit aproximativ 20 creveti red cherry pui pe care momentan ii tin in acvariu intr-o maternitate sa mai creasca
- plante : anubius barteri var.barteri si var.nana, alternanthera reineckii liliacee, echinodorus amazonicus, echinodorus cordifolius , cobomba aquatica, bacopa caroliniana, hygrophila polysperma 'rosanervig', vallisneria americana (natans), java moss 
- fertilizare plante cu gama JBL : 7 balls in substrat, ferropol si ferropol 24, la mine a dat rezultate foarte bune deja hygrophila polysperma 'Rosanervig' si cobomba aquatica le-am tuns de 2 ori (pana acum le-am tot rearanjat prin acvariu dar la urmatoarea toaletare nu stiu ce o sa fac cu ele), vallisneria deja este invaziva, nu am CO2
- astept comentarii, daca am gresit ceva, e suprapolulat, au vre-o sansa crevetii cu ce pesti am in acvariu

Re: Samy din Constanta

Eu nu cred ca ai gresit nicaieri! Vad ca ai scos si corabia...
Nu gresesti cand iti spune cineva ci atunci cand iti mor pestii, mor plantele, ai o gramada de alge, plante din plastic si acvariul are un aspect urat.
Tu nu ai niciuna dintre aceste probleme!

Bafta!

P.S.
Bine ai venit!

3 Editat de samydeus (2011-01-11 11:52)

Re: Samy din Constanta

crevetii au mai crescut, au ajuns la 2 cm si nu stiu daca sunt suficient de mari pentru ai elibera in acvariu. Am si o oarecare retinere deoarece nu stiu daca printre ce pesti am in acvariu sunt si care i-ar vedea ca hrana. Au unde sa de ascunda pentru ca acvariul este destul de plantat si a crescut si mossul destul de bine.
Deci ce credeti au vre-o sansa crevetii in acvariu cu ce pesti am.

4 Editat de samydeus (2011-01-12 11:12)

Re: Samy din Constanta

are cineva in Constanta plante tip gazon, nu imi trebuie mult doar 2 poturi, plante fara cerinte de co2, eventual doar easy carbo. Evident contra cost, dar nici donatie nu m-ar deranja ....  smile

5 Editat de Horia (2011-01-11 12:52)

Re: Samy din Constanta

Salut si bine ai venit!

samydeus A scris:

-pesti : 14 neoni, 4 zebre, un betta docil, un ancistrus si un coridoras

De zebre nu stiu ce sa zic ca nu am avut cu creveti dar betta sigur nu e compatibil. In rest toti merg am si eu ca tine neoni si cory si nu imi mananca puii de creveti (pana in 5 mm)

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

6 Editat de samydeus (2011-01-11 23:55)

Re: Samy din Constanta

am rearanjat putin acvariul, maternitatea cu pui de red cherry

7 Editat de samydeus (2011-01-12 11:14)

Re: Samy din Constanta

aranjamentul de piatra este facut de mine cu piatra de rau, lipita cu silicon pentru acvarii, pe care am pus java moss si riccia prinse cu plasa de la caserola de kiwi, este foarte subtire si aproape transparenta. La riccia aproape ca nu se mai vede plasa, asta intr-o singura saptamana

8

Re: Samy din Constanta

alte imagini cu modificarile din acvariu

9 Editat de samydeus (2011-01-24 12:04)

Re: Samy din Constanta

Am dat pana la urma drumul la creveti in acvariu de cateva zile si se impaca foarte bine cu pesti din acvariu. Nu sunt stresati, stau la vedere pe plante, pana acum totul este ok. Ţin să precizez că creveţii nu au mai mult de 2cm.
Am mai adăugat un neon T5 de 8w si am inceput sa adaug Easy Carbo 1 ml /zi.
Credeţi ca la nivelul de plante din acvariu ar trebui să măresc dozajul?

10

Re: Samy din Constanta

Din pacate riccia nu a supravietuit la mine (posibil lipsa co2??)si am schimbat-o cu java moss caruia ii merge foarte bine.

11

Re: Samy din Constanta

Exista tuburi de neon T5 de 8w speciale pentru plante?
Sistemul de iluminat este format dintr-un neon dublu de 24w Hailea si un T5 de 8w.
Este suficient pentru 60l?

12

Re: Samy din Constanta

Da, Riccia are nevoie de CO2.T5 de 8 W ,dedicate pt plante nu exista,la 8W pe T5 nu sunt decat acele tuburi construite pentru "exituri" fara randament mare de iluminare,si vor a fi la o temperatura de culoare de 6500 K desi sunt convins ca au ceva mai mult.La dimensiuni mici nu gasesti decat tuburi de tip PL dedicate cresterii plantelor cu randament foarte bun.

13 Editat de samydeus (2011-01-24 23:22)

Re: Samy din Constanta

Poze facute cu un aparat mai bun. Am facut poze cu ambele neoane aprinse si apoi pe rand unul cate unul. Am reusit sa prind si un crevete.

Re: Samy din Constanta

Foarte frumos, tine-o tot asa, acvariul tau are potential. Poate ceva plante tip gazon,
n-ar strica deloc, in rest eu zic ca e ok.
Numai bine.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

15

Re: Samy din Constanta

In ceea ce priveste acest tip de neon, din cauza dimensiunilor neobisnuite, se gaseste mai greu. Incearca aici: http://electrocasnic.nscmall.ro/Surse-f … 070474027/. Iar despre dozajul pentru EasyCarbo la densitatea plantelor de la tine din acvariu ai putea mari doza la 2ml/zi fara nicio problema. Multa bafta si sa auzim numai de bine!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

16 Editat de samydeus (2011-02-23 21:58)

Re: Samy din Constanta

A trebuit sa renunt la zebre pentru ca fugareau crevetii. De cand nu mai am zebre crevetii zburda linistiti prin acvariu si sau si inmultit intr-o veselie. Am avut noroc cu betta ca e calm nu se da deloc la creveti. Am inceput sa am in schimb probleme cu algele si asta culmea de cand am inceput sa folosesc easy carbo, credeti ca are vre-o legatura?

17

Re: Samy din Constanta

Am toaletat putin acvariul sa mai scap de alge

18

Re: Samy din Constanta

samydeus A scris:

Am toaletat putin acvariul sa mai scap de alge

   Imi place foarte mult acvariul, echilibrat, estetic, destept amenajat/decorat. Teoretic, aditia de Easy Carbo nu favorizeaza dezvoltarea algelor, dimpotriva, fiind si algicid, ar trebui sa le stopeze dezvoltarea. Probabil ca vreun parametru a luat-o razna.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: Samy din Constanta

salut ! un acvariu frumos pentru un incepator .Bravo  wink
o observatie esttetica as face .pentru un plus de naturalete ,eu as imprastia mai estetic pietrele acelea ca nu o sa vezi in natura pietre cocotate una peste alta la un loc intr-o gramada .

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

20

Re: Samy din Constanta

Am reusit sa scap de melcii maidanezi cu ajutorul crevetiilor red cherry care le mananca ouale iar de adulti s-au ocupat melcii asasini. In momentul de fata nu mai am nici un melc maidanez.
Acum cateva zile am observat un fel de viermi aplatizati pe geam dupa de inchideam lumina. Se deplasau ca ramele si arau alb transparent. Am facut schimburi de apa mai des ca de obicei si am observat ca s-au mai rarit, aproate chiar au disparut. Ciudat este ca nu am vazut nici pestii sa se dea la ei. Aveti idee despre ce este vorba.