1 Editat de ionutz.m (2011-01-03 13:34)

Subiect: Buna Ziua si La multi ani

Buna Ziua si La Multi Ani!
Ma numesc Marincas Ionut am 16 ani si locuiesc in orasul Zalau.Doresc sa ma alatur acestui forum pentru ami face cat mai multi prieteni cu acest hobby .Am inceput de 1 an jumate si am reusit sa fac 2 setup-uri.Primul lasa de dorit nu cred ca vedeti sal vedeti  deci sa vil prezint pe cel actual:
Acvariu 150l 100x27x54 -cumparat..eu nu las fi cumparat la dimenisunile astea...
Lumina:1xOsram 840 Daywhite 18w si 1xPhilips TL-D 765-nu cred ca e potrivit neonul
Filtrare:Fluval 2 Plus 400l/h
Temperatura:25C
Incalzitor:Resum 100w
Substrat JBL AquaBasis+Pietris 2-4mm
Plante:Echinodorus-tennelus
                             cardifolius
                             ozelot
          Anubias -Barteri                       
                        Afzelii
                        nana Petite ''Bonzai''

            Vallisneria nana
            Hygrophyla Polisperma
            Alternanthera Reineckii
            Cryptocoryne Becketti
Pesti: 2 Scalari pui 3 cm vor fi inlocuiti cu 1 pereche matura sau 10 pui sclari koi sau silver  ;2 ancistrusi 4 cm
Nevertebrate:3xPomaceea 1xNeritina Natalensis

CALITATEA pozelor e cam cam va rog sa ma scuzati
(in cateva zile voi pune o poza mai recenta cu tot acvariul)
VA rog dativa parerea pro sau contra

Stiu ca gresesc mult la capitolul plante-necesitatile plantelor ...Co2-in viitorul apropiat metoda DIY , lumina este cam putina dar vreau sa fie semi-plantat si voi mai monta inca un neon si aici sper sa ma ajutati.Va Multumesc si va doresc un AN Nou Fericit si La multi Ani!

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

Re: Buna Ziua si La multi ani

Salut si La Multi Ani  si tie. Acvariul e dragut si e laudabil ca nu e aglomerat cu pesti. la lumina ai mai avea de lucrat putin si si un filtru cu un debit mai mare n-ar strica (minim 600l/h) In rest toate bune si ape limpezi

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

3

Re: Buna Ziua si La multi ani

cam pustiu.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

4 Editat de Andi66 (2011-01-07 12:00)

Re: Buna Ziua si La multi ani

Bine ai venit Ionut si La multi ani !

Frumos acvariul, imi place ca nu l-ai aglomerat cu decoratiuni si nici suprapopulat cum este tendinta oricarui incepator, desi dupa 1 an si jumatate nu mai esti chiar incepator. Pot sa-ti spun ca ar trebui sa inlocuiesti TL-D 765 cu un neon cu spectrul de lumina 865, care poate fi de la OSRAM s-au tot PHILIPS (oricum amandoua sunt ieftine) daca vrei ceva mai mult de la plante (asta in afara de fertilizare si CO2).
La fel ca si colegul, iti recomand pentru o filtrare cat mai buna, ar trebui sa ai cel putin 600 L/h si pentru asta ai putea sa incerci un Tetratec ex600: http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … sursa=prod.
Sa auzim numai de bine!  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

5

Re: Buna Ziua si La multi ani

Va multumesc de primire! :hug Stiu ca are unele defecte..trebuie sa cumpar un filtru extern asa cum mi l-a recomandat Andi66 carui ii multumesc si trebuie sa schimb neoanele cu unele 865!
Pai stiu ca e cam pustiu (zice Bobi-acuma nu stiu la ce te referi plante sau pesti) dar in cazul pestilor vor fi inlocuiti cu 1 pereche matura sau 10 pui scalari koi sau silver depinde ce gasesc(iarasi o problema si aici),iar in cazul plantelor...in primul rand trebuie sa cumpar niste teste de apa pentru injectia de Co2 DIY(nu cred ca merita un sistem profi la un acvariu asa mic+costurile ridicate-voi stiti mai bine dar eu tot pe varianta DIY raman) iar plantele de prin Zalau sunt putine si scumpe+faptul ca, Carasii sunt tinute impreuna cu ele :scry
Am sa mai adaug o imagine de prim-plan acuma dupa Sarbatori ca astea sunt de inainte de Craciun!Eu v-a multumesc inca o data si v-a doresc un An nou fericit si cat mai multe impliniri in ce priveste acvaristica!

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

6 Editat de lup cosmin (2011-01-04 01:50)

Re: Buna Ziua si La multi ani

Bine ai venit printre noi Ionuț.La acvariul tău ar trebui mai multe plante,va trebui sa schimbi tuburile de iluminat și filtrul după cum zic mai sus și colegi mei.Îmi place ca este curat și îngrijit dar te rog frumos sa scoți din substrat Anubiasul ca nu ai va merge bine,poți sal prinzi pe ceva crenguțe cum ai făcut și cu ceilalți.Plante poți găsi aici pe forum la uni colegi,care au plante adevărate și fără alge.In rest ape limpezi  :acv și sa vedem pe parcurs cum va evolua acvariul tau  :sok.

7

Re: Buna Ziua si La multi ani

Multumesc Cosmin!Anubiasii o duc foarte bine in substrat(dupa cum vezi unul mia si inflorit)iar Anubias Barteri(cel mare) are niste radacini big_smile ce cred ca nu  il mai pot scoate din substrat!Eu iti multumesc de sfaturi si sa auzim numai de  bine!

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

8 Editat de ionutz.m (2011-01-05 01:14)

Re: Buna Ziua si La multi ani

Deci cum v-am promis o poza de prim plan.Am cateva vesti proaste:
1 nu am gasit neoane tip 865:(poate dor vineri o sa primeasca :pls ...
2 teste de apa(intreb pe vanzator daca are, el:da pentru ce-s alea?) nici asa...
Singura solutie comertul on-line dar acum mai astept, sa vad daca gasesc neoane sau nu!  Am uitat sa v-a spun ca in curand dupa ce fac rost de neoane am sa acopar mopanul din stanga cu java moss!Toate cele bune si ape limpezi!

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

9

Re: Buna Ziua si La multi ani

Salut! Imi place acvariul tau, pietrisul, plantele (putine dar frumoase)dar cel mai mult imi plac cei doi mopani. Sunt super. I-ai luat de la magazin? Cat ajunge?

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

10 Editat de Andi66 (2011-01-05 12:55)

Re: Buna Ziua si La multi ani

ionutz.m A scris:

Deci cum v-am promis o poza de prim plan.Am cateva vesti proaste:
1 nu am gasit neoane tip 865:(poate dor vineri o sa primeasca :pls ...
2 teste de apa(intreb pe vanzator daca are, el:da pentru ce-s alea?) nici asa...
Singura solutie comertul on-line dar acum mai astept, sa vad daca gasesc neoane sau nu!  Am uitat sa v-a spun ca in curand dupa ce fac rost de neoane am sa acopar mopanul din stanga cu java moss!Toate cele bune si ape limpezi!

Intradevar in Zalau cred ca este cam greu sa te descurci cu procurarea de accesorii. Poti apela la comertul on-line sau poti da o fuga pana la Cluj (cred ca e cel mai apropiat oras) la unul din hipermarketurile de bricolaj si vei gasi sigur neoane. Pentru restul de accesorii poti apela la "Nevertebrate.ro" http://nevertebrate.ro/ care este tot in Cluj.
Bafta multa!

PS: pentru filtru extern am vazut ca sunt 2 oferte pe forum la sectiunea vanzari
       
* http://www.acvariidevis.ro/forum/post/69796/#p69796
* http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … ru-extern/

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

11

Re: Buna Ziua si La multi ani

Salutare si va multumesc pentru sfaturi!
Horia iti multumesc ca-ti place acvariu big_smile nisipul este de la tara cernut de mine, mopanii i-am primit odata cu acvariul ( is 4 mopani iti pun o poza iar daca te uiti mai atent pe cel din dreapta e o pata mai deschisa la culoare:am incercat sa indepartez un ou de neritina!)iar plantele...aici mai am ceva de muncit!
Andi66 Nu cred ca am nicio posibilitate de a cumpara un filtru extern...dar acum nu cred ca asta e principala problema,adica voi stiti mai bine(o sa ma mai chinui putin cu asta cu timpul am sa incerc sa-mi cumpar unul.)!Acum doresc sa introduc Co2 si-mi trebuie teste de apa:(.Neoane cu spectru de 865 trebuie sa gasesc,cel putin asa mi-a zis vanzatorul! Toate cele bune si ape limezi!

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

12

Re: Buna Ziua si La multi ani

Si cum te-am introdus in eroare Horia (iartama telefonul e de vina)ti-am pus o poza sa vezi.

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

13

Re: Buna Ziua si La multi ani

ionutz.m A scris:

Si cum te-am introdus in eroare Horia (iartama telefonul e de vina)ti-am pus o poza sa vezi.

NU TREBUIE AS TE SCUZI. Imi plac la nebunie cei doi mopani care sunt patru big_smile La nerite am citit ca depun foarte usor numai ca nu tin ''icrele'' au nevoie de apa salmastra nu au precizat coeficentul si nici nu am cautat pentru ca nu am. Iar de munca sa stii ca toti avem e munca la acvariu nu de alta dar cei mai aspri critici suntem noi insine.

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

14

Re: Buna Ziua si La multi ani

big_smile Depun usor..amea in 2 luni a depus peste 30 icre(sau oua sau cum e mai corect) mici albe si foarte enervante!Sunt foarte greu de inlaturat dar sigur pe ea nu o voi inlatura! :s)

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

15

Re: Buna Ziua si La multi ani

Deci am cateva noutati privind starea acvariului bune si rele sad  big_smile
Am reusit sa ''dau o fuga'' pana in Cluj la PolusCenter(venisem din excursie cu colegii de la ski)am cumparat test Ph de la Sera...altul nu am aflat dar cred ca e ok,fertilizanti macro si micro tot de la Sera,niste mancare pentru pesti si cam atat.
Am lipsit 3 zlie de acasa si sau intamplat multe:Scalarii s-au ''ingalbenit'' putin,ancistrusilor incepe sa le creasca musteata si deja sau si batut...deja se cunoaste seful..celalalt are inotatoarea codala si dorsala putin franjurate  roll
In urmatoarele saptamani mi-am propus cateva planuri!
1.Adaugarea a inca 2 neoane 18w 840 sau 865.O sa am in total 0.5w/l 72w la 148lbrut net ~130l(5l aquabasis 20kg pietris).
2.Doresc sa construiesc o instalatie Co2 pe cand o sa montez neoanele si o sa incep feritilizare.La capitolul asta am multe nelamuriri cum ar fi:pentru mine ar fi indicat un difuzor(ceramic sau filtru de tigara sau altceva)sau un reactor intern,mentionez ca am un filtru intern hailea bt200 deala micut si sa fac din el un reactor.
3.Trebuie sa mai cumpar plante (ceva moss,riccia,si inca ceva tipuri pentru fundal)si cred ca o sa le mearga bine cu viitoarele modificari!
4.In legatura cu testul de pH...este cuprins intre 4.5 si 9 cu o gradatie din 0.5 in 0.5  acum va rog sa ma lamuriti ceva:pot sa imi confectionez un balon din sticla ca si la cele permanente(permanente nu am aflat...asta era ultimul)sau acesta este doar unul periodic ?Daca il pot face permanent as dori niste indicatii privind modul de utilizare.
Acvaristica nu e un hobby ieftin...am cheltuit pana acum o gramada de bani si tot nu arata nici cum acvariul...dar sper sa reusesc pana la urma cu ajutorul vostru si cu efortul meu. :noroc .
Va doresc ape limpezi si pesti sanatosi :fok

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

16

Re: Buna Ziua si La multi ani

Putin ajutor va rog... :scry Multumesc! :sok

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!