1

Subiect: incerc si eu ce au facut altii

buna ziua si la multi ani!
asa cum incepe toata lumea ,m-am apucat sa-mi construiesc si eu un acvariu;am mai avut odata unul dar asta se intampla pe timpul lui ceausescu pe cind siliconul nu era pe toate drumurile.
sa nu mai lungesc vorba dimensiunile pe care le-am ales sunt:80x45x25=90000 iar grosimea geamului este de 6mm.
am tot citit si am vazut ca sunt oameni care se pricep foarte bine sau care din experienta impartasesc si celorlalti mai putin aveniti.
*la dimensiunile aste crede cineva ca am nevoie de intarituri ?;
*ce tipuri de neon mi se recomanda pentru a nu se inverzi sticla;
*in acvariu o sa pun niste scalari maxim 10/12.
*din amintiri eu puneam in apa din acvariu 2 lingurite de sare la 10 litri de apa,sau cel putin asa imi amintesc si parca si un pic de albastru de metil.
in orice caz la vremea aceea am avut niste scalari super iar micul ecosistem era de departe foarte bun in primul rand pentru ca niciodata nu am schimbat apa si nici nu am curatat geamul pentru ca nu era nevoie mai mult decat atat pentru ca hraneam pesti in special cu tubi acestia intrau in nisipul de pe fundul acvariului si chiar traiau bine mersi acolo pestii hranindu-se din cind in cind si asa in mod special cind nu eram acasa.
totusi pentru ca ma consider un novice astept sugestii de la cei care au rabdare sa citeasca ce am scris !
am pus si 4 fotografii de la constructie azi sper sa termin de lipit si fundul!

2 Editat de Baracuda (2011-01-03 14:46)

Re: incerc si eu ce au facut altii

sleo A scris:

buna ziua si la multi ani!
asa cum incepe toata lumea ,m-am apucat sa-mi construiesc si eu un acvariu;am mai avut odata unul dar asta se intampla pe timpul lui ceausescu pe cind siliconul nu era pe toate drumurile.
sa nu mai lungesc vorba dimensiunile pe care le-am ales sunt:80x45x25=90000 iar grosimea geamului este de 6mm.
am tot citit si am vazut ca sunt oameni care se pricep foarte bine sau care din experienta impartasesc si celorlalti mai putin aveniti.
*la dimensiunile aste crede cineva ca am nevoie de intarituri ?;
*ce tipuri de neon mi se recomanda pentru a nu se inverzi sticla;
*in acvariu o sa pun niste scalari maxim 10/12.
*din amintiri eu puneam in apa din acvariu 2 lingurite de sare la 10 litri de apa,sau cel putin asa imi amintesc si parca si un pic de albastru de metil.
in orice caz la vremea aceea am avut niste scalari super iar micul ecosistem era de departe foarte bun in primul rand pentru ca niciodata nu am schimbat apa si nici nu am curatat geamul pentru ca nu era nevoie mai mult decat atat pentru ca hraneam pesti in special cu tubi acestia intrau in nisipul de pe fundul acvariului si chiar traiau bine mersi acolo pestii hranindu-se din cind in cind si asa in mod special cind nu eram acasa.
totusi pentru ca ma consider un novice astept sugestii de la cei care au rabdare sa citeasca ce am scris !
am pus si 4 fotografii de la constructie azi sper sa termin de lipit si fundul!

   
   Bine ai venit! Pacat ca te-ai apucat sa-l faci, 25 cm latime este cam putin, mai ales pentru Scalari.
   Nu ai nevoie de intarituri, decit in cazul in care esti din cale afara de precaut.
   Mai gindeste-te la numarul Scalarilor pe care vrei sa-i gazduiesti in acest acvariu, 10-12 sunt prea multi.
   Ce ai facut pe vremea... este mai putin important, acelea erau conditiile si mai ales cerintele/standardele. Crede-ma ca in ziua de azi, acvaristica s-a schimbat extrem de mult.
   Despre schimburile de apa, fara sa te jignesc, nu cred afirmatia, sau o cred ca facind parte dintr-un scenariu horror din care nu lipsesc o multime de probleme la nivelul conditiilor pe care le aveau pestii si probabil plantele.
   Citeste cit poti de mult sectiunile acestui site, invata si aplica cunostintele la acvariul tau!
   P.S. Completeaza locatia la profil!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: incerc si eu ce au facut altii

In primul rand bine ai venit printre noi.
Intrebare, de ce nu ai lipit si fundul odata cu intreg acvariul? Esti sigur ca la imbinarea laturilor ai un unghi de 90 grade? Daca lipeai si fundul te ajuta sa te asiguri de acest lucru.
Spor la treaba.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

4 Editat de ady vladutz (2011-01-03 14:54)

Re: incerc si eu ce au facut altii

bun venit!
o sa iti fie foarte greu sa aranjezi acvariul la latimea asta.
inainte sa te apuci de contructia acvariului trebuia sa te interesezi de lungimea neoanelor pe care le poti folosii.
cat despre tinut scalari in acvariul tau.....nu prea cred ca merge.este foarte ingust.
daca vrei sa tii cativa pui, pentru inceput este ok.dar ca sa tii maturi cred ca ai putea sa tii maxim o pereche la volumul asta. incearca sa te documentezi, sunt foarte multe articole pentru incepatori in special despre ciclarea acvariului si apoi incearca sa te orientezi spre alte specii de pesti, asta in cazul in care nu tii mortis sa tii scalari si nu vrei sa-ti faci alt acvariu

5

Re: incerc si eu ce au facut altii

multumesc pentru incurajari!
am sa incerc totusi cu scalari ,fiind specia draga atat mie cat si sotiei,si daca nu o sa reusesc cu dimensiunile astea facem altul!
va tin la curent cu stadiul in care avanseaza lucrarile.

6 Editat de sleo (2011-01-03 17:26)

Re: incerc si eu ce au facut altii

gata si fundul! lipit si din fericire s-a potrivit perfect!
acum astept sa se intareasca siliconul. :pls  ^:)^

7

Re: incerc si eu ce au facut altii

frumos lucrat, daca faceai latimea x 2 era perfect wink oricum sunt curios cum o sa arate, spor si la mai mare  big_smile

Multi vad, putini cunosc !

Re: incerc si eu ce au facut altii

si mie imi plac acvariile mai mult inalte decat late, dar o sa te chinui putin la amenajarea lui.
spor la treaba in continuare!sa ne tii la curent.

Re: incerc si eu ce au facut altii

Colegii au perfecte dreptate in ceea ce priveste latimea acvariului. Eu vb din propria experienta, al meu are L104/l30/h46 si mi-a fost foarte greu sa il amenajez la latimea asta. Am gasit foarte greu ornamentele (cracile) pentru el, plantele cu greu isi fac loc, si este si greu sa aranjezi instalatia de iluminat. Eu nu am avut loc mai mare pentru el mad  ca il faceam si eu macar pe vreo 45 latime, dar nu am avut loc mad
Si totusi am doua perechi de scalari si mai am si ceva neoni si da am si ceva plantute pe acolo.
In concluzie daca era mai lat era mai bine si pentru tine si pentru viitori lui locatari. Asteptam sa vedem ce va iesi din el.
Toate cele bune iti doresc, ape limpezi si sa ne auzim cu bine! :sok

10 Editat de ionutz.m (2011-01-04 01:09)

Re: incerc si eu ce au facut altii

Bine ai venit(chiar daca si eu sunt nou)!Asadar cum spun baietii, latimea este cam mica si nu vei putea aranja plantele sub forma unui efect de profunzime .Eu am 27cm latime..acvariul l-am primit cadou,daca era sal fac/cumpar sigur nu alegeam marimea asta! Toate cele bune si bafta in amenajarea acvariului!  :fok

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

Re: incerc si eu ce au facut altii

Bine ai venit printre noi.Mie unul îmi place proiectul pe care l-ai început sper sal și duci până  la capăt  :sok .Întradevăr iți va fi un pic mai greu cu amenajarea acvariului,dar cu putina ambiție zic eu ca vei reuși.In cei 90 litri nu vei putea tine mai mult de o pereche de scalari.Daca vrei sa ști mai multe despre acești minunați pești poți accesa acest linkhttp://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … m-scalare/Sper sa-ți îndeplinești visul până la capăt.Nu vreau sa-ți poluez topicul dar uite unul dintre acvariile mele care este mult mai mic 80L*50h*20l.Nu pot decât sa-ți urez decât multa bafta și ape limpezi  :acv

12

Re: incerc si eu ce au facut altii

o idee despre ce material ar trebui folosit la muchiile acvariului,?
pentru ca sta pe un pantofar cu aspect de mobila as vrea ca sa combin sticla si lemnul;
am fost azi la brico dar culmea era inchis si m-au directionat catre baneasa sau militari  mad cine este din bucuresti stie ce inseamna ora 12.00/16.00 in locatiile respective.
totusi pina miine cind o sa vad ce aleg pentru muchii si capac ce-mi propuneti?

13

Re: incerc si eu ce au facut altii

azi am fost la bricostore dar nu mi-a suras nimic pentru rama,mai ma gindesc ;am gasit un autocolant in schimb, pentru spate,iar la carefour am gasit vibrator 58,00 lei.
acum cind l-amvazut si cum sta in picioare e clar ca o sa-i fac o rama din bagheta de lemn,la culoarea mobilei pe care sta.

14 Editat de ionutz.m (2011-01-06 20:35)

Re: incerc si eu ce au facut altii

Salut!Eu am folosit pentru capac parchet laminat si nu am nicio problema cu el ,rezista la apa nu face mucegai etc.Am montat in el un cooler de la Pc la un transformator de 12v si merge struna nici 1 picur de apa nu am in capac..In primul rand ziceai tu ceva mai insus ca vrei sa faci o combinatie de sticla+lemn ceea ce cred ca va arata bine.Desigur mai poti alege si Pvc-ul si o lampa suspendata.
Autocolantul(sau cum se numeste) arata mai bine tot negru sau albastru  fara nici o dunga alba dar gusturile nu se discuta!Eu iti doresc succes in amenajarea lui :fok

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

15 Editat de Baracuda (2011-01-06 14:31)

Re: incerc si eu ce au facut altii

sleo A scris:

azi am fost la bricostore dar nu mi-a suras nimic pentru rama,mai ma gindesc ;am gasit un autocolant in schimb, pentru spate,iar la carefour am gasit vibrator 58,00 lei.
acum cind l-amvazut si cum sta in picioare e clar ca o sa-i fac o rama din bagheta de lemn,la culoarea mobilei pe care sta.

   
   Daca vrei sa-i faci rama (eu nu prea inteleg de ce), o poti face din cornier PVC sau aluminiu (se gaseste in toate magazinele pt. materiale de constructie), pe care poti aplica autocolant in culoarea mobilei. Tot ce inseamna lemn, in legatura cu acvariul, implica riscuri.
   Atentie! In cazul acvariilor home-made, lipite cu silicon, este mai mult decit util, ca lipiturile sa ramina vizibile in permanenta, pentru observarea eventualelor probleme care pot aparea in timp.
   Autocolantul pentru spate e bine sa fie de culoare inchisa (negru, maron inchis, albastru inchis, Venge), fara model. In felul asta plantele, pestii si decorul vor fi puse in valoare la maxim.
   Pompa de aer nu prea are utilitate, decit in cazuri speciale.
   Capacul il poti face din pervaz PVC (exista multe grosimi si modele), folosit la timplaria pentru termopan, colantat la culoare mobilei.
   Sint in contradictie cu colegul care si-a facut capacul din parchet laminat, acesta se va deforma in timp si chiar mai mult, se va strica din cauza umiditatii. Poti face o experienta cu o bucata de parchet laminat, pe care s-o pastrezi in mediu umed citeva zile, vei vedea ce se intimpla.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: incerc si eu ce au facut altii

de banii pe care i-ai dat pe pompa de aer, iti luai un amarat de filtru resup sp1200 la care scoteai bilele de auciuc si puneai un burete sau chiar un sp2500 care are 2 capsule , deci suport mai mare pentru bacterii.
daca vrei acvariu plantat pompa de aer este o risipa.

17 Editat de ionutz.m (2011-01-06 20:31)

Re: incerc si eu ce au facut altii

Bradraqua cred ca ma-ai inteles gresit!Fetele parchetului sunt ceruite, lacuite etc sunt impermeabile.Experimenteaza tu punand putina apa pe o suprafata de parchet(nu pe muchii sau capete unde lemnul este neacoperit) si o sa vezi! O sa te anunt cand capacul o sa mi se deformeze...l-am facut acum 1,5 ani.Bafta!
http://www.kronotex.com/ro/krono-jur-imprejur-parchet-laminat/tehnologia/tehnologia-de-e3aembinare.html

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

18

Re: incerc si eu ce au facut altii

ionutz.m A scris:

Bradraqua cred ca ma-ai inteles gresit!Fetele parchetului sunt ceruite, lacuite etc sunt impermeabile.Experimenteaza tu punand putina apa pe o suprafata de parchet(nu pe muchii sau capete unde lemnul este neacoperit) si o sa vezi! O sa te anunt cand capacul o sa mi se deformeze...l-am facut acum 1,5 ani.Bafta!
http://www.kronotex.com/ro/krono-jur-imprejur-parchet-laminat/tehnologia/tehnologia-de-e3aembinare.html

   Trecind peste tonul oarecum ironic cu care mi te adresezi, de unde era sa inteleg, ca parchetul folosit, este atit de "sofisticat"? Verifica totusi, daca m-am adresat tie (o puteam face dar n-am facut-o) si ai sa intelegi ca raspunsul tau era mult mai eficient, daca era facut sub forma de comentariu neutru.
   Cu timpul liber stau destul de prost, asa ca nu stiu cind si mai ales daca voi face experimentul pe care mi-l sugerezi. Nu este nevoie sa ma anunti nimic, nu ma incearca nicio curiozitate vis a vis de un capac din parchet, fie el cit de grozav!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19 Editat de ionutz.m (2011-01-06 23:59)

Re: incerc si eu ce au facut altii

Scuzama...''mea culpa''!

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

20 Editat de sleo (2011-01-08 00:51)

Re: incerc si eu ce au facut altii

salut!
multumesc de sfaturi !
se pare ca am facut o grseala atunci cind am luat pompa de aer in loc sa vad cu ce filtrati si aerisiti apa voi ;de din greseli invata omu' azi am cumparat si incalzitor si doi bureti pentru filtrare,am fost intr-un super magazin cine este din bucuresti si este pasionat e pacat sa nu mearga la magazinul unde a fost odata tricodava ^:)^"CORALIS" ;fratilor !;acum imi dau seama in ce an suntem din punct de vedere "acvaristic"si totodata sunt mihnit de ce posibilitati ar trebui sa beneficieze toata lumea ca sa ajunga la un standard inalt.
in fine o sa caut sa ma pun la punct i-mi dau si doua suturi asta e mergem mai departe,deocamdata cum putem! :fcry  :pls
CUM ARATA FILTRUL ACELA ?pune-mi si mie te rog o poza ca sa stiu dupa ce ma uit! multumesc!